Իշխանությունները ընդդիմության լիդերի դերում չեն ուզում տեսնել հենց Վանեցյանին, խանդով են նայում նրան. Կարեն Քոչարյան 08/20/2020   13:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ներքաղաքական կյանքում այսօր ընդգծվում է երեք բեւեռ, որոնցից երկուսին իշխանությունը պիտակավորում է որպես նախկին։Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը՝ նշելով, որ ընդդիմության մեջ լիդերի պայքարի է գնում։
Ըստ նրա, այսօր տեսանելի է երեք լիդեր՝ Ռոբերտ Քոչարյան, Սերժ Սարգսյան, Արթուր Վանեցյան, որոնք, քաղտեխնոլոգի գնահատմամբ, միասին հանդես չեն գա։ Նրա խոսքերով՝ գուցե գործիչները հանրային դաշտում հայտարարեն, թե գնում են կոնսեսուսի, բայց դա իրականում տեղի չի ունենա, որովհետեւ կան թե ամբիցիաներ եւ թե զգուշավորություն։
«Իշխանությունները ընդդիմության լիդերի դերում չեն ուզում տեսնել հենց Վանեցյանին»,- ընդգծել է Կ.Քոչարյանը՝ նկատելով, որ թեեւ Ռ.Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանն ունեն ռեսուրսներ՝ թե մարդկային, թե գեոքաղաքական, ֆինանսական առումով, բայց ընկալվում են որպես նախկին, մերժված։
Ինչ վերաբերում է Արթուր Վանեցյանին, ապա որքան էլ իշխանությունները փորձեն կապեն նախկինների հետ՝ չեն կարող, որովհետեւ նրան ոչ Քոչարյանն է նշանակել, ոչ Սարգսյանը, այլ Փաշինյանն է Վանեցյանին նշանակել ԱԱԾ տնօրեն եւ 1,5 տարի աշխատել։ Քաղտեխնոլոգի դիտարկմամբ՝ աշխատունակ չեն նաեւ քարոզչական դաշտում իշխանությունների շրջանառության մեջ դրած այն թեզերը, թե Վանեցյանն էր խանգարում, որ «նախկիններին» բռնեն՝ նշելով, որ նրա հրաժարականից անցել է մոտ մեկ տարի, սակայն ոչ մեկին դեռ չեն «բռնել»։ Հարուցվում են գործեր, բայց մարդ չի կալանավորվել, ում էլ կալանավորել էր Վանեցյանը՝ այս իշխանություններն ազատ են արձակել։
«Իշխանությունները խանդով նայում են հենց Վանեցյանին»,- նշեց Կարեն Քոչարյանը՝ որպես հիմնավորում արձանագրելով, որ Սերժ Սարգսյանի օգոստոսի 19-ի ասուլիսին խանդի տեսարաններ իշխանությունների կողմից չեղան, իսկ Վանեցյանը գնաց Արցախ՝ սկսվեց իսկական «բոլոլա»։
16:05 16/06/2020  |  ՄեկնաբանությունՔաղտեխնոլոգ. Եթե սա իրավական գործընթաց է, ապա նույնը պետք է սկսել Լֆիկի, ՍԱՍ-ի Արտակի նկատմամբ
14:05 16/05/2020  |  ՄեկնաբանությունԿարեն Քոչարյան. Չգիտեի, որ Նիկոլը կարողանում է կառավարել նավթի համաշխարհային գները
15:14 02/05/2020  |  ՄեկնաբանությունԿարեն Քոչարյանը՝ Աննա Հակոբյանին. Իմ և Ձեր անունից փոխանցեք տիկին Նազարյանին, որ ՆՎԻՐՅԱԼՆԵՐ ԿԱՆ

Власти не хотят видеть в роли лидера оппозиции именно Ванецяна, смотрят на него с ревностью - политтехнолог 08/20/2020   16:44  |  Политика
На внутриполитической арене сегодня выделяются три полюса, двум из которых власть навешивает ярлык прежних. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил политтехнолог Карен Кочарян, отметив, что оппозиция ведет борьбу за лидерство.
По его мнению, сегодня заметны три лидера - Роберт Кочарян, Серж Саргсян, Артур Ванецян, которые, по оценке политтехнолога, не выступят единым фронтом. По его словам, возможно, деятели публично заявят, что идут на консенсус, но этого на самом деле не произойдет ввиду наличия и амбиций, и осторожности.
"Власти не хотят видеть в роли лидера оппозиции именно Ванецяна", - подчеркнул К. Кочарян, заметив, что, “хотя Р. Кочарян и Серж Саргсян обладают ресурсами как в человеческом, так и в геополитическом и финансовом планах, но они воспринимаются как прежние, отвергнутые”.
Что касается Артура Ванецяна, то как бы власти ни старались связать его с прежними, им не удастся, потому что он не был назначен ни Кочаряном, ни Саргсяном."Ванецяна директором СНБ назначил Пашинян, и он проработал на этом посту 1,5 года", - заявил он.
Политтехнолог указал также на непродуктивность тезисов властей о том, что Ванецян препятствовал “поимке” бывших, отметив, что с момента его отставки прошло около года, однако никого еще не "поймали".
"Возбуждаются дела, но никто не арестован, а тех, кого арестовал Ванецян, нынешние власти отпустили", - сказал он.
"Власти с ревностью смотрят именно на Ванецяна", - отметил Карен Кочарян, в качестве довода констатировав, что на пресс-конференции Сержа Саргсяна 19-го августа сцен ревности со стороны властей не наблюдалось, а когда Ванецян отправился в Арцах, началась настоящая "заваруха".