Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Գագիկ Խաչատրյանի դիմումը՝ ՀՀ կառավարությունից պահանջելով ապահովել անհապաղ բուժում 07/22/2020   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հրապարակել է իր որոշումը, որով բավարարել է ՀՀ ֆինանանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի դիմումը։ ՄԻԵԴ-ը պահանջել է ՀՀ կառավարությունից ապահովել Խաչատրյանի առողջական վիճակին համարժեք անհապաղ բուժում քաղաքացիական հիվանդանոցում, ներառյալ արտասահմանյան բժիշկների կողմից։ Այսո մասին հայտնում են Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը։
64-ամյա Գագիկ Խաչատրյանը, ով ապօրինի կարգով կալանքի տակ է արդեն 11 ամիս, ողնաշարի ստենոզի անհապաղ վիրահատական բուժման կարիք ունի, որի չկատարումը և կատարման հապաղումը լուրջ և անդառնալի վտանգներ է պարունակում նրա հետագա առողջության և կյանքի համար: Խաչատրյանի փաստաբանական թիմը բազմիցս բարձրաձայնել է այս հարցը ՀՀ բոլոր ատյաններում ու իրավասու մարմիններում, այդ թվում՝ քննչական մարմնին, դատախազությանը և ՀՀ դատարաններին, սակայն վերջիններս հետևողականորեն անտեսել և անտեսում են այդ նախազգուշացումները՝ զրկելով Գագիկ Խաչատրյանին իր հիմնարար իրավունքներից՝ համարժեք բուժում ստանալու: Փաստաբանական թիմը դիմել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ու իրավապաշտպան կառույցների։
Ընդ որում, տեղեկացնենք, որ ինչպես քննչական մարմնի, այնպես էլ ՀՀ արդարադատության նախարարի պահանջով ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամաններով 3 բժշկական կոնսիլիումներ են իրականացվել ՀՀ առաջատար բժիշկ-մասնագետների մասնակցությամբ՝ սկսած 2019թ. հուլիսի 4-ից, և իրենց իսկ նախաձեռնած կոնսիլիումների կողմից տրված եզրակացությամբ հաստատվել է, որ Գագիկ Խաչատրյանն ունի ողնաշարի ստենոզի վիրահատական շտկման անհրաժեշտություն, որը սակայն ՀՀ-ում հնարավոր չէ իրականացնել, քանի որ առաջնային ինպլանտը դրված է եղել արտերկրում և 2015թ. -ից պարբերաբար բուժում է ստանում։
Վերջնականապես համոզվելով, որ իրավասու պետական մարմինները, կաշկանդված լինելով սույն քրեական գործի ոչ իրավական տրամաբանությամբ, ոչ միայն չեն ապահովելու Գագիկ Խաչատրյանի համարժեք բուժման ապահովումը, այլև բոլոր հնարավոր եղանակներով խոչընդոտելու են դրա իրականացմանը և շարունակելու են պահել կալանքի տակ՝ վտանգի տակ դնելով նրա կյանքն ու առողջությունը, 2020 թվականի հունիսի 11-ի նրա փաստաբանական թիմը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի համաձայն նույն դատարան ուղարկած դիմումով խնդրել է Հայաստանի Կառավարությունից պահանջել՝ Գագիկ Խաչատրյանին տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց և թույլ տալ մասնագիտական բուժում  ստանալ։
Կառավարությունը փորձելով հերքել իր իսկ նախաձեռնությամբ իրականացված բժշկական կոնսիլիումների եզրակացությունները, մեկ օրվա ընթացքում իրականացրել է միջգերատեսչական դատաբժշկական հանձնաժողովների փորձաքննության և ուղարկել է ՄԻԵԴ եզրակացություն, որում նշվել է, թե իբրև Գագիկ Խաչատրյանը ոչ միայն վիրահատության, այլև ֆիզոթերապևտիկ և վերականգնողական բուժման կարիք չունի, փոխարենն ընդամենը ցավազրկողներով կարող է բավարարվել։ Չնայած այդ կասկածելի փորձագիտական եզրակացության առկայությանը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2020 թվականի հուլիսի 21-ին որոշում է կայացրել Գագիկ Խաչատրյանի դիմումը բավարարելու մասին և ՀՀ կառավարությունից պահանջել է ապահովել, որ Գագիկ Խաչատրյանը ստանա համարժեք բուժօգնություն, որը համապատասխանում է իր առողջական վիճակին՝ իր ընտրած բուժաշխատողների կողմից:
Ցավում ենք, որ նույնիսկ ՀՀ քաղաքացու կյանքի և առողջության համար նման ակնհայտ վտանգների առկայության պարագայում ստիպված ենք համարժեք բուժման ապահովման իրավունքի իրականացմանը հասնել միայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջամտության արդյունքում և պահանջով:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանն մեղադրվում է 2008-2014թթ. պետական գործունեության ընթացքում թույլ տված ենթադրյալ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և գույքի վատնման գործով։ Խաչատրյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, և նրա փաստաբանական թիմը 11 ամսվա ընթացքում բարձրաձայնել է տասնյակ իրավախախտումների ու ճնշումների, այդ թվում նաև Խաչատրյանի որդիների նկատմամբ ապօրինի ու իրավական տրամաբանությունից դուրս հետապնդման մասին։ Ճնշումները, ապօրինի խուզարկություններն ու հետապնդումները դրսևորվել է նաև ընտանիքի այլ անդամների ու հարազատների նկատմամբ։
17:09 27/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախաքննության փուլում Գագիկ Խաչատրյանի կալանավորումը երկարացվեց վերջին անգամ
14:32 27/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Խաչատրյանը ևս երկու ամիս կմնա կալանքի տակ
16:16 19/06/2020  |  Քաղաքացիական իրավունքԴատարանը վարույթ է ընդունել Գագիկ Խաչատրյանի ու նրա որդիների հայցադիմումն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի
12:43 10/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել են պաշտոնեական ու տնտեսական հանցագործությունների բազմաթիվ դրվագներ. նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց և նրանց մերձավորների մասնակցությամբ
20:13 09/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՕրենքի խախտում. Արտյոմ Խաչատրյանի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը
09:23 09/06/2020  |  ՄամուլԻնչպե՞ս կավարտվի Խաչատրյաններ-ԱԱԾ «մենամարտը»․ նոր մանրամասներ տեղի ունեցող գործընթացներից. «Ժողովուրդ»

ЕСПЧ удовлетворил заявление Гагика Хачатряна, потребовав от правительства Армении обеспечить неотложное лечение 07/22/2020 15:51 | Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) огласил решение, которым удовлетворил заявление бывшего министра финансов Армении Гагика Хачатряна. ЕСПЧ потребовал от правительства Армении обеспечить в соответствии с состоянием здоровья Хачатряна оказание неотложной медпомощи в гражданской клинике, в том числе зарубежными врачами. Об этом сообщает группа адвокатов Хачатрянов.
"64-летний Гагик Хачатрян, который уже 11 месяцев незаконно содержится под стражей, нуждается в неотложном операционном лечении стеноза позвоночника. Непроведение операции или промедление чревато необратимыми последствиями для жизни и здоровья в дальнейшем", - отмечается в заявлении.
Адвокаты сообщили, что защита неоднократно поднимала этот вопрос во всех инстанциях и перед компетентными органами Армении, в том числе перед следственными органами, прокуратурой и судами РА, однако последние последовательно игнорировали и игнорируют эти предупреждения, лишая Гагика Хачатряна его основного права на получение соразмерного лечения.
Команда адвоката обратилась также к омбудсмену Армении и правозащитным организациям.
"Причем, сообщаем, что как по требованию следственного органа, так и министра юстиции приказом министра здравоохранения РА с 4-го июля 2019 года было проведено три медицинских консилиума с участием ведущих специалистов. И заключение инициированного ими же консилиума подтвердило, что Гагик Хачатрян нуждается в операции по исправлению стеноза позвоночника, которую, однако, невозможно провести в Армении, поскольку первичный имплант был установлен за рубежом, и с 2015 года он периодически проходит лечение", - говорится в заявлении.
По словам адвокатов, окончательно убедившись в том, что правомочные госорганы, будучи стесненными неправовой логикой данного уголовного дела, не только не обеспечат адекватное его состоянию лечение Гагика Хачатряна, но и всеми возможными способами будут препятствовать его проведению и продолжать удерживать под стражей, ставя под угрозу его жизнь и здоровье. 11 июня 2020 года его команда адвокатов в отправленном в соответствии с правилом 39 устава Европейского суда заявлении попросила потребовать от правительства Армении перевести Гагика Хачатряна в гражданскую клинику и позволить ему пройти лечение у специалиста.
"Правительство, пытаясь опровергнуть заключение инициированного по его же инициативе медицинского консилиума, в течение одного дня провела судебно-медицинские экспертизы с участием межведомственных комиссий и направила в ЕСПЧ заключение, в котором указывалось, что якобы Гагик Хачатрян не нуждается не только в операции, но и в физиотерапевтическом и реабилитационном лечении и что он может обойтись всего лишь обезболивающим. Несмотря на наличие этого сомнительного экспертного заключения, Европейский суд по правам человека 21 июля 2020 года постановил удовлетворить заявление Гагика Хачатряна и потребовать от правительства РА обеспечить право Гагика Хачатряна на получение адекватной его состоянию здоровья медпомощи, которая будет оказана медработниками по его выбору. Сожалеем, что при наличии таких угроз жизни и здоровью гражданина РА мы вынуждены были добиваться реализации права на обеспечение адекватного лечения только в результате вмешательства и по требованию Европейского суда по правам человека", - говорится в заявлении.
Напомним, Гагик Хачатрян проходит обвиняемым по делу о допущенном в ходе государственной деятельности в 2008-2014гг. предполагаемом злоупотреблении должностным положением и растрате имущества. Хачатрян не признает вину в инкриминируемом ему деянии.