ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչը ՀՀ-ին ու Ադրբեջանին՝ արագ վերսկսել բանակցությունները 07/13/2020   21:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել Տավուշի ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության սրման վերաբերյալ՝ դատապարտելով հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաև այլ աղբյուրների հաղորդագրությունների համաձայն՝ հուլիսի 12-13-ը հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի լուրջ խախտում է տեղի ունեցել, որի հետևանքով կան զոհեր: Տեղեկությունների համաձայն՝ կողմերն օգտագործել են տարբեր տրամաչափի հրետանային զենքեր: Համանախագահները և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը ցավում են մարդկային զոհերի համար և ցավակցություն  հայտնում զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին »,-ասվում է համանախագահների հայտարարության մեջ:
Համանախագահները նշում են, թե կողմերը միմյանց են մեղադրում ռազմական գործողություններ սանձազերծելու մեջ։
«Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները և կոչ անում կողմերին ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները հակամարտության հետագա էսկալացիան կանխելու համար, այդ թվում՝ նրանց միջև գոյություն ունեցող ուղիղ կապի ուղիների օգտագործմամբ: Մինսկի խմբի համանախագահները նաև կողմերին կոչ են անում հնարավորինս արագ վերսկսել առարկայական բանակցությունները և կարևորում են ԵԱՀԿ դիտորդների վերադարձը տարածաշրջան, երբ թույլ տան հանգամանքները», - նշվում է հայտարարության մեջ:
02:17 13/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական զինված ուժերը ադրբեջանական բնակավայրերի ուղղությամբ կրակ չեն վարում. Շուշան Ստեփանյան
01:56 13/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿարևոր եմ համարում միջազգային համարժեք արձագանքը, այդ թվում ՀԱՊԿ–ի կողմից. Լիլիթ Մակունց
01:46 13/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊատասխան վրեժխնդրության փորձեր արվելու են, բայց ետքայլի տեղ չկա. Ստյոպա Սաֆարյան

Сопредседатели МГ ОБСЕ призывают Армению и Азербайджан как можно скорее возобновить переговоры 07/13/2020   22:53  |  Лента новостей
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ  – Игорь Попов (Российская Федерация), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (Соединенные Штаты Америки) – выступили сегодня с заявлением в связи с обострением ситуации на армяно-азербайджанской границе.
"По сообщениям министерств обороны Армении и Азербайджана, а также других источников, 12-13 июля имело место серьезное нарушение режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе, что привело к человеческим жертвам. Согласно сообщениям, стороны использовали артиллерию различных калибров. Сопредседатели Минской группы и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик сожалеют о гибели людей и выражают соболезнования семьям погибших и раненых",- говорится в заявлении.
Сопредседатели отмечают, что стороны обвинили друг друга в развязывании боевых действий.
"Сопредседатели Минской группы осуждают недавние нарушения режима прекращения огня и призывают стороны принять все необходимые меры для предотвращения дальнейшей эскалации, в том числе путем использования существующего между ними прямого канала связи. Сопредседатели Минской группы также призывают стороны как можно скорее возобновить предметные переговоры и подчеркивают важность возвращения наблюдателей ОБСЕ в регион, как только позволят обстоятельства", - отмечается в заявлении.