ՄԻՊ-ը միջազգային կառույցներին է ուղարկել Տավուշում ադրբեջանական գնդակոծությունների առաջին միջանկյալ զեկույցը 07/13/2020   13:20  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ քիչ առաջ միջազգային կառույցներին է ուղարկվել Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ հուլիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծությունների վերաբերյալ առաջին միջանկյալ զեկույցը՝ անգլերեն լեզվով: Այն կազմվել է գիշերվա ընթացքում։
Նշվում է, որ առանձին ընթացակարգով զեկույցն ուղարկվում է նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին:
«Հատուկ նշում եմ, որ այսպիսի հնարավորություն ունեն բացառապես «A» միջազգային կարգավիճակ ունեցող Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունները:
Միջանկյալ զեկույցը կազմվել է՝ հիմքում ունենալով տեղեկությունների և փաստերի հավաքագրման մեր ինքնուրույն աղբյուրները:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է իրականացնել մշտադիտարկման աշխատանքներ՝ անմիջական կապ պահպանելով Տավուշի մարզի Մովսես և մի շարք այլ գյուղերի բնակիչների, քաղաքացիական համայնքների վարչական մարմինների, ինչպես նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ՝ պաշտոնական հաղորդակցությամբ:
Այսօր առավոտյան ևս արձանագրվել են տեղեկություններ Մովսես և մի շարք այլ խաղաղ բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական կողմի գնդակոծության, Հայաստանի այդ քաղաքացիական բնակավայրերի, նրանց բնակիչների առողջության, կյանքի ու սեփականության համար իրական վտանգի մասին»,-գրել է Արման Թաթոյանը։
12:45 13/07/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱղդամի բնակիչներից մեկի տեսանյութը՝ դեպի սահման շարժվող երկու բեռնատարներից

Омбудсмен Армении направил в международные структуры первый доклад об обстреле Тавуша со стороны азербайджанских ВС 07/13/2020   14:35  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Арман Татоян направил в международные структуры первый промежуточный отчет о предпринятом 12-13 июля азербайджанскими вооруженными силами обстреле по  Тавушской области Армении. Об этом Татоян сообщил на своей странице в соцсети Facebook.
Он уточнил, что отчет был составлен ночью на английском языке, а также в отдельном порядке был также направлен в Совет по правам человека ООН.
Он подчеркнул, что такой возможностью обладают исключительно национальные учреждения по правам человека, имеющие международный статус "А".
Промежуточный отчет основан на собственных источниках информации и фактах.
Аппарат офиса Омбудсмена Армении продолжает осуществлять мониторинг, поддерживая прямой контакт с жителями Мовсеса и ряда других сел Тавушской области, административными органами гражданских общин, а также с Министерством обороны Армении.
“Сегодня утром также были зафиксированы данные об обстреле с азербайджанской стороны  территорий в непосредственной близости от села Мовсес и ряда других мирных поселений, а также о реальной угрозе здоровью, жизни и имуществу этих гражданских поселений в Армении, их жителей", - написал Арман Татоян.