Բացահայտվել է ադրբեջանական քարոզչության հերթական անհաջող փորձը 06/23/2020   11:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել համացանցում պետության, հասարակության և անձի անվտանգությանը վնաս հասցնող կեղծ տեղեկատվություն հրապարակող և տարածող կեղծ օգտատերերին:
Մասնավորապես՝ ս.թ. մայիսի 21-ին «WhatsApp» բջջային հավելվածում գրանցված ուկրաինական +380963496856 հեռախոսահամարի բաժանորդ ոմն «Alex»-ի և «YouTube» սոցիալական կայքում «Armen Tigranian» տվյալներով օգտատիրոջ կողմից տարածվել է տեսանյութ, որում իբրև Ադրբեջանի քաղաքացիներն անարգել շրջում են Երևանում, որտեղ մնացել են կորոնավիրուսի պատճառով, և իրականացնում տեսանկարահանումներ, իսկ Հայաստանի հատուկ ծառայություններն անգործության են մատնված:
Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ տարածված տեսանյութը մոնտաժման արդյունք է, որին կցվել է նախապես պատրաստված ձայնագրությունը: Պարզվել է նաև, որ նշված տեսագրությունը տարածելու համար ուկրաինական +380963496856 հեռախոսահամարի բաժանորդը «Վոթսափ» հավելվածում գրանցել է խումբ, որում ներառել է մի քանի տասնյակ հայկական հեռախոսահամարներ և միաժամանակ վերջիններիս ուղարկել այդ տեսագրությունը:
Նշված հանգամանքը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է կեղծ և սիրողական մակարդակով բարձրացնել անդունդում գտնվող ադրբեջանական ժողովրդի «մարտական ոգին»:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին մեկ անգամ ևս հորդորում ենք բջջային հավելվածներով և սոցիալական կայքերով շփումներում լինել առավել զգոն, ցուցաբերել զգուշավորություն ու շրջահայացություն, չմատնվել խուճապի ու չտարածել նմանօրինակ տեսանյութեր, իսկ այդպիսի տեսանյութերի ստացման դեպքում ուղարկող օգտատերերի մասին տեղեկացնել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը»,-նշված է հայտարարության մեջ:
09:53 22/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն Գագիկ Ծառուկյանի գործով ակնկալում է հանրության աջակցությունը

СНБ Армении раскрыла очередную неудавшуюся попытку азербайджанской пропаганды 06/23/2020   11:54  |  Лента новостей
Служба национальной безопасности Армении продолжает раскрывать фейк-пользователей, публикующих и распространяющих в сети ложные сведения, наносящие вред и безопасности государства, общества и отдельных лиц.
В частности, как сообщает пресс-центр СНБ Армении, 21 мая с.г.  зарегистрированный в мобильном приложении “WhatsApp” по украинскому номеру +380963496856  абонент, некто «Alex», и  пользователь под данными «Armen Tigranian» в соцсети «YouTube» распространили видеоматериал, в котором якобы граждане Азербайджана беспрепятственно разгуливают по Еревану, где остались из-за коронавируса, и  проводят видеосъемку, а спецслужбы Армении якобы бездействуют.
“В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий и исследований выяснилось, что растиражированное видео смонтировано. К нему приложили заблаговременно подготовленную аудиозапись. Также установлено, что для распространения указанной видеозаписи абонент с телефонным номером +380963496856  зарегистрировал в приложении “WhatsApp” группу, в которую внес несколько десятков армянских телефонных номеров и одновременно отправил им эту видеозапись”, - говорится в сообщении СНБ.
“Даже указанное обстоятельство  еще раз свидетельствует о том, что азербайджанская сторона пытается при помощи инсинуаций и на дилетантском уровне поднять “боевой дух” азербайджанского народа, находящийся в состоянии деморализации”, - отмечается в сообщении.
СНБ еще раз призывает граждан Республики Армения к бдительности при общении через мобильные приложения и в соцсетях, а также проявлять осторожность и предусмотрительность, не впадать в панику и не распространять подобного рода видеоматериалы, а при получении таких видеороликов сообщить об их отправителях в СНБ РА.
15:47 03/04/2020  |  КомментарийМинобороны Армении опровергло дезинформацию Азербайджана о ситуации на границе