Ծանր վիճակում է գտնվում 444 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր՝ 131 քաղաքացի 06/18/2020   11:39  |  Կորոնավիրուս
Այսօրվա դրությամբ ունենք 143 մարդ, որը հոսպիտալացման կարիք ունի։ Այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Նրանցից 25-ը գտնվում են տանը, որոնցից 9-ը թեթև ծանրության են, բայց հոսպիտալիզացիայի կարիք ունեն, 16-ը՝ միջին ծանրության են։ Բարեբախտաբար 80 և ավելի ցածր թթվածնի պարունակությամբ քաղաքացիներ, որոնք համարվում են ծանր, չունենք։ Ունենք բազմաթիվ քաղաքացիներ, որոնք գտնվում են այլ բժշկական կենտրոններում, որտեղ նեղ մասնագիտացված կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ բուժում չի իրականացվում և կարիք ունեն կորոնավիրուսային հիվանդանոցներ տեղափոխման»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարը նկատեց, որ համաճարակաբանական միտումներով ավելի լավ ենք, քան կանխատեսել էին, ինչը, սակայն, չի նշանակում, որ իրավիճակն ավելի բարվոք է, քան առաջ. «Բացարձակ թվերի հետ գործ ունենք, որոնք բերում են ծանրաբեռնվածության։ Հիմա մենք ունենք 263 ռեանիմացիոն մահճակալ, որոնք տրամադրված են  միայն  կորոնավիրուսին։ Երկու շաբաթ առաջ դրանք 200-ն էին, միևնույն է ազատ տեղեր պրակտիկորեն չկան»,-ասաց նախարարը։
Այս պահի դրությամբ 444 քաղաքացի գտնվում է ծանր վիճակում, 131 քաղաքացի գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում, որից 39-ը միացված են թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերին։
11:08 18/06/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսով 7 հիվանդ է մահացել
10:50 18/06/2020  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում կորոնավիրուսով վարակակիրների թիվը դարձել է 18 698-ի
09:43 18/06/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսի 665 նոր դեպք ունենք. Փաշինյան
13:36 17/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿորոնավիրուսով (covid 19) պայմանավորված սանիտարահիգիենիկ հիմնական պահանջները հանրային սննդի կազմակերպությունների համար

Глава Минздрава Армении рассказал о состоянии пациентов с коронавирусом 06/18/2020   12:10  |  Коронавирус
143 человека с коронавирусом нового типа к этому моменту нуждаются в госпитализации, заявил министр здравоохранения Армении на заседании правительства в четверг, 18 июня.
“25 из них находятся дома. У девяти из них легкая форма болезни, однако они нуждаются в госпитализации. Состояние 16 оценивается как средней тяжести. К счастью, граждан с уровнем кислорода 80 и меньше, которые считаются тяжелобольными, нет. Многочисленные граждане, которые находятся в других медицинских центрах, где не проводится специализированного лечения       коронавирусной инфекции, нуждаются в перевозке в больницы для лечения коронавируса”, - сказал Арсен Торосян.
Министр отметил, что эпидемиологические тенденции оказались гораздо более оптимистическими, нежели прогнозировались. Однако, как указал он, это не означает, что ситуация более удовлетворительная, чем раньше.
“Мы имеем дело с абсолютными числами, которыми приводят к увеличению нагрузки. В данный момент у нас есть 263 реанимационных коек, которые предусмотрены для случаев коронавируса. Две недели назад их было 200. Тем не менее, свободных мест практически нет”, - сообщил министр.
По имеющимся у него данным, к этому моменту в тяжелом состоянии находятся 444 гражданина, в крайне тяжелом - 131 пациент, из которых 39 подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких.
11:51 18/06/2020  |  Международные новостиНурсултан Назарбаев заразился коронавирусом
11:38 18/06/2020  |  КоронавирусПашинян заявил об ужесточении административных мер по борьбе с коронавирусом
10:58 18/06/2020  |  КоронавирусВ Армении число заразившихся новым коронавирусом увеличилось до 18698 человек
10:46 18/06/2020  |  КоронавирусАэропорты Пекина отменили около 1,5 тыс. рейсов из-за коронавируса - СМИ
10:30 18/06/2020  |  КоронавирусВ Грузии за последние сутки выявили 5 новых случаев коронавируса
09:49 18/06/2020  |  Коронавирус"Что же мы делаем неправильно?" Пашинян огласил последние данные по заразившимся коронавирусом
09:33 18/06/2020  |  КоронавирусИсследователи назвали главные симптомы коронавируса у детей - РИА Новости