ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում Նաիրա Զոհրաբյանի վերաբերյալ նյութեր են նախապատրաստվել 06/16/2020   10:12  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախապատրաստված նյութերով ձեռք բերված փաստական տվյալներով տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ պետական պաշտոնատար անձինք, կազմակերպված հանցավոր մեխանիզմով, 2017 թ. մայիսի 14-ի  Երևանի  ավագանու ընտրություններին՝ ընտրությունների նշանակման օրվանից առաջ և հետո ընկած ժամանակահատվածում, համոզելու, նյութապես շահագրգռելու կամ այլ ապօրինի եղանակով, մայրաքաղաքից դուրս հաշվառված ու այլ համայնքներում ժամանակավոր կամ մշտական բնակության վայր, ինչպես նաև ընտրելու իրավունք ունեցող շուրջ 100-120 հազար ՀՀ քաղաքացիների դրդել են իրենց հաշվառման իրական վայրերից կարճ ժամանակով, ձևականորեն տեղափոխվել և ՀՀ օրենսդրությամբ ու իրավական այլ ակտերով սահմանված պահանջների խախտմամբ, ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր օգտագործելու միջոցով, հաշվառվել  փաստացի նրանց համար ժամանակավոր կամ մշտական բնակության վայր չհանդիսացող՝ Երևան քաղաքի վարչական շրջանների տարբեր հասցեներում, որպիսի պայմաններում հնարավորություն են ստացել նշված անձանց ներառելու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրողների ցուցակներում և այդ կերպ Երևանի ավագանու ընտրություններին ապահովել անհրաժեշտ քանակի «կողմ» ձայներ, իսկ ընտրություններն ավարտվելուց անմիջապես հետո նշված անձանց կրկին տեղափոխել և հաշվառել են Երևան քաղաքից դուրս գտնվող՝ իրենց  հաշվառման իրական վայրերում։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ Ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Վերոգրյալից բացի, նյութերի նախապատրաստմամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2004 թ. ապրիլի 30-ին հիմնադրված «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամները, մասնակցելով տարբեր տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացված  Ազգային ժողովի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, իրենց կուսակցության, թեկնածուների, հանրաքվեի քարոզչական նախաձեռնություններից որևէ մեկի օգտին կողմ քվեարկելու նպատակով  ընտրողներին անձամբ կամ տարբեր միջնորդների միջոցով տրամադրել  են կաշառք` դրամ, գույք կամ որևէ այլ առավելություն, որպիսի ապօրինի գործողություններով տարբեր ընտրություններին կամ հանրաքվեներին ստացել են իրենց համար  ցանկալի արդյունքներ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020 թ. հունիսի 15-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ և 5-րդ կետերի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի  հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, ձեռնարկվում են լայնածավալ քննչական ու դատավարական այլ գործողություններ և  օպերատիվ-հետախուզական միջոցաոռւմներ։
Քրեական գործի նախաքննությամբ անհերքելի փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Նաիրա Զոհրաբյանը 2018 թ. մայիս ամսին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած հեղափոխությանը հաջորդած ընտրությունների արդյունքների  կապակցությամբ համախոհների հետ ունեցած խոսակցությունների ընթացքում բազմիցս վիրավորական արտահայտություններ է հնչեցրել  իրենց կամքն ազատորեն արտահայտած բազմահազար քաղաքացիների նկատմամբ՝  նրանց անվանելով ոչխարներ, աղանդավորներ։
Ավելին, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է նաև, որ Նաիրա Զոհրաբյանը նույն համախոհների հետ ունեցած խոսակցությունների ընթացքում  բազմիցս ընդունել է այն փաստը, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նախկին տարիներին անցկացված ընտրություններում անհրաժեշտ քանակի ձայներ կարողացել է ապահովել բացառապես ՀՀ քաղաքացիներին ընտրակաշառք բաժանելու արդյունքում՝ բառացիորեն հայտնելով հետևյալը․ «…պարզվեց՝ ԲՀԿ-ն առանց ընտրակաշառքի Հայաստանում ձեն չունի…պիտի ճշմարտության երեսին նայե՞նք, թե՝ չէ, էտա…, իրականությունը էտա…»:
Խոսակցություններից պարզ է դառնում նաև, որ Զոհրաբյանն ու իր համախոհները ընդունում են, որ հեղափոխություւնից հետո ընտրակաշառք բաժանելու միջոցով հաջողության հասնելու մեխանիզմները կիրառելի չլինեու հետևանքով՝  իրենց կուսակցությունն այլևս հնարավորություն չի ունեցել անհրաժեշտ քանակի քվեներ ապահովել։
09:57 16/06/2020  |  ՄեկնաբանությունՆաիրա Զոհրաբյանի հայտարարությունը, թե ՔԿ ներկայացուցիչները պատրաստվում են խուզարկություն իրականացնել ԱԺ իր աշխատասենյակում չի համապատասխանում իրականությանը
22:49 15/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈւշադիր կլսե՜ք վաղվա ելույթս, վաղը բացահայտման օր է լինելու. Տիգրան Ուրիխանյան
16:40 15/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն՝ Գագիկ Ծառուկյանի ու ԲՀԿ-ի կողմից ենթադրյալ ընտրակաշառք բաժանելու գործի մասին
17:30 14/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երբ նախկիներն էին գործ կարում, գոնե շատ ավելի գրագետ իրավախորհրդատուներ ունեին, սա ուղղակի ծիծաղելի է». Նաիրա Զոհրաբյանը՝ Ծառուկյանի գործի վերաբերյալ

СНБ Армении возбудила дело о махинациях на выборах в горсовет Еревана, в котором фигурирует члены ППА 06/16/2020   12:30  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности(СНБ) Армении сообщила о возбуждении уголовного дела о незаконной регистрации более 100 тысяч избирателей в Ереване для участия в выборах в столичный горсовет в 2017 году.
Как сообщает пресс-центр СНБ, по подготовленным в следственном департаменте СНБ документам  получены сведения о том, что госчиновники с помощью организованного преступного механизма в период выборов в Совет старейшин Еревана 14-го мая 2017 года – до назначения дня голосования и после этого – путем уговоров, материальной заинтересованности или другим незаконным способом подтолкнули порядка 100-120 тысяч обладающим правом голоса граждан, зарегистрированных за пределами столицы или проживающих в других населенных пунктах,  на короткое время покинуть места прописки, фиктивно переехать, с нарушением требований законодательства и других правовых актов, с использованием документов с заведомо ложными данными зарегистрироваться по различным адресам Еревана, фактически не являющимися их временными или постоянными местами проживания.
"В этих условиях они получили возможность включить этих людей в списки избирателей органов местного самоуправления и таким образом обеспечить необходимое количество голосов “за” на выборах в Совет старейшин Еревана. Сразу после завершения выборов этих людей вновь перевезли и зарегистрировали по находящимся за пределами Еревана местам их реальной прописки", - говорится в сообщении.
Кроме вышеизложенного, ка отмечается в релизе, добыты фактические данные о том, что члены основанной 30-го апреля 2004 года партии “Процветающая Армения” (ППА), участвуя в проводимых в различные годы в Армении выборах в Национальное Собрание и органы местного самоуправления, для обеспечения голосов в пользу их партии, кандидатов, одной из агитационной инициатив референдума лично или через посредников передали избирателям взятки – деньги, имущество или предоставили другие льготы для того, чтобы незаконным способом на различных выборах или референдумах получить желаемые для них результаты.
По данному факту в следственном департаменте СНБ 15-го июня было возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 308 УК РА, пунктам 2, 4 и 5 части 2 статьи 149 УК РА, части 2 статьи 154.2 УК РА. Предпринимаются широкомасштабные следственные и иные процессуальные действия и оперативно-розыскные мероприятия.
Сообщается, что в ходе предварительного следствия получены неопровержимые фактические данные о том, что депутат ППА, глава парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Наира Зограбян в мае 2018 года во время разговоров с соратниками на тему результатов выборов, состоявшихся после произошедшей в Армении революции, не раз допускала оскорбительные замечания в отношении множества граждан, свободно изъявивших свою волю, обзывая их баранами и сектантами.
Более того, как указывается в сообщении, в результате оперативно-розыскных мероприятий также выяснилось, что Зограбян в разговоре с теми же соратниками неоднократно признавала тот факт, что партия “Процветающая Армения” в ходе выборов, в проходивших в прежние годы, смогла обеспечить необходимые голоса исключительно путем раздачи гражданам РА предвыборных взяток, дословно заявив следующее: "...Выяснилось, что ППА без предвыборных взяток не имеет в Армении голосов… нужно же взглянуть в лицо правде или  нет? Имеем то, что имеем... такова действительность”.
"Из разговоров также становится ясно, что Зограбян и ее соратники признают, что путем раздачи взяток после революции из-за невозможности применения механизмов достижения успеха, их партия больше не могла обеспечить необходимое количество голосов", - отмечается в сообщении.