ԱԱԾ-ն՝ Գագիկ Ծառուկյանի ու ԲՀԿ-ի կողմից ենթադրյալ ընտրակաշառք բաժանելու գործի մասին 06/15/2020   16:40  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մի խումբ անդամների կողմից, նախնական համաձայնությամբ, 2017 թ. ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում ընտրողներին թեկնածուներից, ինչպես նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար անձամբ կամ միջնորդի միջոցով ընտրողներին կաշառք տալու բազմաթիվ դեպքեր, որում ներգրավված են եղել ինչպես կուսակցության ղեկավար կազմը, այնպես էլ՝ կուսակցության անդամները: Պարզվել է, որ ընտրությունների նախընտրական փուլում կուսակցության ղեկավար անդամների կազմակերպմամբ,  կուսակցության անդամների ակտիվ ներգրավմամբ և հստակ մշակված դերերի բաշխմամբ կուսակցության թեկնածուների, ինչպես նաև կուսակցության օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին տրվել են հարյուրավոր միլիոն դրամների չափով ընտրակաշառք գումարներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Ընդ որում, նախաքննության ընթացքում կատարվել են շուրջ չորս տասնյակի հասնող խուզարկություններ, որի ընթացքում առգրավվել են համակարգչի միջոցով կամ ձեռագիր եղանակով կատարված մանրակրկիտ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում են ընտրությունների ժամանակ կատարված դրամական միջոցների շարժին՝ ընտրողին, ակտիվիստներին տված գումարի չափին, բարեգործության անվան տակ ուսանողների ուսման վարձերի փոխհատուցման, բաժանած գումարների դիմաց ստացած ձայների վերլուծության, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ փաստական տվյալներ, ինչը հիմք է տալիս ողջամիտ պնդումներ կատարելու առ այն, որ դրանք առավելապես հետապնդել են կուսակցության ղեկավար կազմին հաշվետու լինելու նպատակ:
Ուշագրավ է հատկապես այն, որ ըստ հարցաշարի, նախապես մշակվել է նույնիսկ հավաքների ժամանակ իբր պատահականության սկզբունքով օգնություն խնդրող անձանց կոնկրետ շրջանակը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ ընտրակաշառք տալու, ստանալու գործընթացին ներգրավված անձանց հստակ շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու և արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
16:17 15/06/2020  |  ՔաղաքականՏասնյակ հազարավոր հիվանդների և հարյուրավոր մահերի պատասխանատուն հենց կառավարությունն է՝ իր աններելի անլրջությամբ. Ծառուկյան

СНБ Армении сообщила подробности дела о предполагаемом подкупе избирателей членами “Процветающей Армении”(Видео) 06/15/2020   17:49  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщила о раскрытии многочисленных случаев раздачи предвыборных взяток со стороны группы членов партии “Процветающая Армения” лично или через посредников в ходе парламентских выборов 2017 года.
Как сообщает пресс-центр СНБ, в процесс раздачи взяток были вовлечены как руководящий состав, так и члены партии. Установлено, что на предвыборном этапе выборов по специально разработанной схеме избирателям были розданы взятки на сотни миллионов драмов в обмен на то, чтобы они проголосовали в пользу кандидатов от партии, а также самой партии. Сообщается, что  подкуп был организован представителями руководства партии с привлечением членов партии.
Причем, как отмечается в сообщении, в ходе предварительного следствия были проведены порядка четырех десятков обысков, во время которых был изъяты  документы, содержащие подробные записи, сделанные посредством компьютера или от руки, которые касаются перемещения денежных средств во время выборов: размер сумм, предоставленных избирателям, активистам, платы за обучение студентов и другие данные имеющие непосредственное отношение к уголовному делу, что дает основание для разумных утверждений о том, что их целью была подотчетность руководству.
"Примечательно, что, согласно опросному листу, заранее был составлен даже определенный круг людей, которые во время встреч якобы случайно обращались за помощью", - говорится в сообщении СНБ.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются активные меры по выявлению конкретного круга лиц, вовлеченных в процесс дачи и получения предвыборных взяток, индивидуализации действий каждого из них и даче им соответствующей уголовно-правовой оценки.