Պաշտպանների կողմից իրենց իրավունքի իրացումը երբեք չի կարող դիտարկվել չարաշահում. Վարդևանյան 06/02/2020   13:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գլխավոր դատախազը Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստերին չի մասնակցում, միգուցե դրա համար բավարար տեղյակ չի կամ իրեն ճիշտ չեն զեկուցում: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանն՝ անդրադառնալով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ում երեկ գլխավոր դատախազը հայտարարել էր, թե Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստերը պարբերաբար հետաձգվում են՝ պաշտպանների միջնորդությունների պատճառով՝ նշելով, թե «պաշտպանության կողմի նմանատիպ վարքագիծն ակնհայտորեն պաշտպանական իրավունքի չարաշահման վկայությունն է»: Վարդևանյանը նշեց, որ վերջին անգամ խափանման միջոցի հարց բարձրաձայնվել էր 2019 թ. նոյեմբեր ամսին:
«Թե դրանից հետո քանի՞ դատական նիստ է եղել: Կարծում եմ առնվազն դա նաև հարգալից վերաբերմունք չէ այդ գործով մասնակցող դատախազների նկատմամբ, որովհետև խոսում ենք տասնյակից ավելի դատական նիստերի մասին և այդ նիստերին խափանման միջոցի հարց չի քննարկվել: Երևի, գլխավոր դատախազը մոռացել է նշել Աննա Դանիբեկյանի մասին, որովհետև Աննա Դանիբեկյանն է այն դատավորը, որը դեկտեմբերի 10-ից մեկնում է արձակուրդ, Աննա Դանիբեկյանն է, որ մարտ ամսից մինչև մայիս դատական նիստերին չի գալիս, առհասարակ դատարան չի գալիս, չի աշխատում: Մի դեպքում առողջական խնդրի մասին էր խոսում, հետագայում նաև՝ արձակուրդ մեկնելու: Այս բոլոր հանգամանքները չի՞ դիտարկվում դատական նիստերի տեսանկյունից, թե դա չի նկատվում: Չեմ հասկանում՝ ինչպես կարող է չնկատվել»,-ասաց Վարդևանյանը:
Ինչ վերաբերում է պաշտպանի գործողություններին, ապա Վարդևանյանը գլխավոր դատախազի ուշադրությունը հրավիրեց ՄԻԵԿ 6-րդ հոդվածի կարգավորումների և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված պաշտպանի իրավունքների վրա:
«Երևի դրա մասով էլ որոշակի անճշտություն կա գլխավոր դատախազի պատկերացումներում , որովհետև պաշտպանների կողմից իրենց իրավունքի իրացումը երբեք չի կարող դիտարկվել չարաշահում: Մեր իրավական համակարգում միակ անձը, ով համակարծիք է եղել գլխավոր դատախազի հետ, Արմեն Դանիելյանն է, երբ նույնիսկ առհասարակ թույլ չտվեց դիրքորոշում ներկայացնել պաշտպաններին»,- նշեց Վարդևանյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե գլխավոր դատախազը խոսում է նաև «իրավական պետություն» և նմանատիպ այլ ձևակերպումներով, ապա չի կարող Հայաստանում լինել նման դատավարություն, որ պաշտպանները չունենան իրավունքներ:
Բացի այդ՝ Վարդևանյանն հասկանալի համարեց, թե ինչպես էր ՀՀ գլխավոր դատախազի տարեկան հաղորդումն ԱԺ-ում վերածվել կոնկրետ քրեական գործի վերաբերյալ հարցուպատասխանի:
«Եթե ԱԺ կանոնակարգով նախատեսված նման կարգավորում կար, ապա դա իսկապես հետաքրքիր կլիներ: Գուցե այլ անձինք էլ հնարավորություն ունենային օգտվելու, ստացվում է՝ գլխավոր դատախազը ցանկացած գործի վերաբերյալ պետք է գա և մանրամասներ ներկայացնի »,- նշեց նա, ապա ավելացրեց. «Չեմ կարող չասել նաև, որ,եթե ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահը դատախազության գործունեության վերաբերյալ հարցերի փոխարեն ուղղակիորեն խոսում է, նույնիսկ իրավաբանության հետ աղերս չունենալով «գնահատականներ» է տալիս, իսկ դրան գլխավոր դատախազը կտրուկ արձագանքելու փոխարեն, նույնիսկ կանխելու փոխարեն շատ համբերատար մանրամասներ է հայտնում, ևս մեկ անգամ ընդգծում է Ռոբերտ Քոչարյանի գործի քաղաքականացված բնույթը»:
Դիտարկմանը, որ գլխավոր դատախազի գնահատմամբ կան բոլոր հիմքերը դատաքննության՝ ապացույցների հետազոտման փուլ անցնելու համար, Վարդևանյանը պատասխանեց. «Եթե գլխավոր դատախազը նման մանրամասներ է հայտնում, նաև թող պարզաբաներ, թե որոնք են այդ հիմքերն այն պարագայում, երբ միջնորդությունների փուլը իրենից հեն ենթադրում է միջնորդություններ ներկայացնելու հնարավորությունը, այդ ինչպե՛ս է ստացվում, որ դրա հակառակի վերաբերյալ հիմքեր կան: Իսկապես ինձ հետաքրքիր լիներ լսել այդ հիմքերի մասին, այն պարագայում, որ ինքս ներգրավված լինելով այդ վարույթում նման հիմքեր չեմ տեսնում»:
Ըստ Վարդևանյանի՝ դատախազության մեկնաբանությունը ծայրաստիճան միակողմանի է:
«Ես հասկանում եմ, որ գլխավոր դատախազը մեղադրանքի կողմն է ներկայացնում, բայց միաժամանակ դատախազությունն իրավունքի գերակայությունն ապահովող մարմիններից մեկը պետք է լինի ՀՀ-ում»,- ասաց Վարդևանյանը:
Անդրադառնալով՝ ՄԻԵԴ-ի խորհրդատվական կարծիքի վերաբերյալ դատախազի հայտարարությանը՝ փաստաբանը նշեց, որ միգուցե թարգմանության խնդիր է եղել, մասնավորապես՝ դատախազը հայտարարել էր, որ ՄԻԵԴ-ն ՍԴ առաջին և երկրորդ հարցերին չէր անդրադարձել, մինչդեռ՝ Վարդևանյանը նշեց, որ խորհդատվական կարծիքում նշված է, որ առաջին և երկրորդ հարցերին դատարանն անդրադառնալու է երրորդ հարցի միջոցով:
«Ենթադրում եմ, որ դա անգլերենի հետ կապված խնդիր է: Իրենք մշտապես ընդգծում են՝ հայերեն թարգմանությունը: Ենթադրում եմ՝ երևի իսկապես տեքստի հետ կապված որոշակի ընթերցանության և վերլուծելու խնդիր է առաջացել»,- նշեց պաշտպանը: Վերջինս խորհուրդ տվեց ՄԻԵԴ խորհրդատվական կարծիքի վերաբերյալ զերծ մնալ մեկնաբանություններից, քանի որ դրա մասին պետք է խոսեն այն իրավաբանները, որոնք հստակ փորձ ունեն Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի, ինչպես նաև Սահմանադրական իրավունքի ոլորտում:
«Եթե իմ դիրքորոշման հետ համաձայնվելը սուբյեկտիվ դժվարություններ է առաջացնում, առաջարկում եմ ուսումնասիրել Պրոֆեսոր Ղամբարյանի և Գոռ Հովհաննիսյանի մեկնաբանությունները և հետևություններ անել՝ իրենց գործողությունների ակնհայտ ոչ իրավաչափության վերաբերյալ»,- նշեց պաշտպանը:
Բացի այդ՝ Վարդևանյանը գտնում է, որ իրենց դատավարական հակառակորդը կարող էր մաղթել առողջություն Ռոբերտ Քոչարյանի գործով ներգրավված երկու պաշտպաններին՝ Կարեն Մեժլումյանին և Ինեսսա Պետրոսյանին, ովքեր այժմ պայքարում են իրենց առողջության համար և այդ փաստի ներքո դիտարկեր դատական նիստերը և կալանավորման հարցը:
10:27 02/06/2020  |  ՄամուլԱրթուր Դավթյանի շքեղ առանձնատունը․ ուսումնասիրությունները կարող են սկսել հենց դատախազից. «Ժողովուրդ
19:49 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵԴ-ի կողմից երկու հարցին չպատասխանելը և այն վերացական գնահատելն ընդամենը վերահաստատեցին դիրքորոշումը. Դավթյան
18:47 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու՞մ է կայանում իրավապահ համակարգի կաշկանդվածությունը. Պատգամավորը՝ դատախազին
16:39 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հոկտեմբերի 27»-ի գործով կհարցաքննվի նաև Գագիկ Ջհանգիրյանը. Գլխավոր դատախազը չբացառեց
15:45 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության կողմի նմանատիպ վարքագիծն ակնհայտորեն պաշտպանական իրավունքի չարաշահման վկայությունն է. Դավթյան
14:25 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔրեական ենթամշակույթին հարող անձանց բացահայտման հարցում խիստ և հետևողական ենք լինելու. Դավթյան
14:21 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՁեզ իրավապահ համակարգի 10 նվիրյալների մեջ տեսնու՞մ եք. Պատգամավորը՝ գլխավոր դատախազին

Реализация защитой своего права никогда не может рассматриваться как злоупотребление – адвокат Кочаряна 06/02/2020   14:09  |  Лента новостей
Генеральный прокурор Армении не принимает участия в судебных заседаниях по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и других и, возможно, поэтому не владеет достаточными сведениями или ему неверно докладывают. Об этом заявил адвокат экс-президента Арам Вардеванян, комментируя заявление генпрокурора Армении Артура Давтяна.
Напомним, Артур Давтян накануне в НС заявил, что судебные заседания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна периодически затягиваются из-за ходатайств стороны защиты. Он указал, что “подобное поведение стороны защиты явно является свидетельством злоупотребления правом на защиту”.
Вардеванян отметил, что в последний раз вопрос о мере пресечения поднимался в ноябре 2019 года.
“Сколько после этого было судебных заседаний? Полагаю, что по меньшей мере это неуважение по отношению к участвующим в данном деле прокурорам, потому что мы говорим о десятках судебных заседаний, на которых вопрос о мере пресечения не обсуждался. Видимо, генпрокурор забыл упомянуть об Анне Данибекян, поскольку она -  та самая судья, которая с 10-го декабря уходит в отпуск. Это Анна Данибякян с марта до май не является на судебные заседания и вообще не приходит в суд, не работает. В одном случае она говорит о проблемах со здоровьем, позже – об уходе в отпуск. Все эти обстоятельства не рассматриваются в контексте судебных заседаний, или этого просто не замечают? Я не понимаю, как это можно не заметить”, - сказал Вардеванян.
Что касается действий защиты, то Вардеванян обратил внимание генпрокурора на нормы регулирования статьи 6 Европейской конвенции пи правам человека и предусмотренные Уголовно-процессуальным кодексом РА права защиты.
“Видимо, и по этой части в представлении генпрокурора имеют место неточности, поскольку реализация защитниками своего права никогда не может рассматриваться как злоупотребление. В нашей правовой системе единственный человек, который разделяет мнение генерального прокурора, - это Армен Даниелян(судья Апелляционного уголовного суда – Прим.ред.), который даже не позволил защите представить свою позицию”, - отметил адвокат.
По его словам, если генпрокурор говорит, прибегая к таким словосочетаниям как “правовое государство” и другим подобным формулировкам, то в Армении не может быть такого судебного процесса, при котором у защиты не будет прав. Кроме того, Вардеванян назвал понятным то, каким образом годовой доклад генпрокурора РА в НС превратился в обмен вопросами и ответами по конкретному уголовному делу.
“Если регламент НС предусматривает подобную норму регулирования, то это, действительно, было бы интересно. Возможно, и другим  лицам представилась бы возможность воспользоваться этим. Получается, что генпрокурор относительно любого дела должен приходить и сообщать подробности”, - отметил адвокат.
Он также добавил, что “председатель постоянной комиссии НС вместо вопросов по поводу деятельности Прокуратуры, прямо говорит, не имея даже ничего общего с юриспруденцией, дает оценки, а генпрокурор вместо того, что резко отреагировать на них, пресечь их, весьма терпеливо сообщает подробности, еще раз подчеркивает политизированный характер дела Кочаряна”.
По словам Вардеваняна, комментарий Прокуратуры крайне однобокий.
“Я понимаю, что генпрокурор представляет сторону обвинения, но в то же время Прокуратура должна быть в Армении одним из органов, обеспечивающих верховенство права”, - сказал Вардеванян.
Комментируя заявление прокурора по поводу консультативного заключения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), адвокат указал, что, по всей вероятности, возникли проблемы с переводом. В частности, прокурор заявил, что ЕСПЧ не коснулся первых двух вопросов КС. Между тем, как отметил Вардеванян,  в консультативном заключении указано, что суд обратится к первому и второму вопросам посредством третьего.
Он при этом посоветовал воздержаться от трактовки консультативного заключения ЕСПЧ, поскольку о нем должны говорить те юристы, которые обладают опытом в сфере прецедентного права Европейского суда, а также конституционного права.