«Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից տեղափոխվել է 11 կալանավորված անձ 06/02/2020   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից այլ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվել է 11 կալանավորված անձ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ ՔԿԾ-ից։
Հիշեցնենք, որ «Փաստինֆո»-ն դեռ մայիսի 28-ին տեղեկացրել էր, որ մի քանի կալանավոր «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից, որը նախկինում ԱԱԾ-ի մեկուսարանն էր, տեղափոխվել են «Վարդաշեն» ՔԿՀ։ Ըստ մեր աղբյուրների՝ պատճառը «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման մեծ վտանգն է։
«Փաստինֆո»-ն դիմել էր ՀՀ արդարադատության նախարարության ՔԿԾ, որտեղից տեղեկատվությունը ոչ հերքել էին, ոչ հաստատել և խնդրել դիմել գրավոր հարցմամբ, որն անմիջապես ուղարկվել էր։
Հունիսի 1-ին   ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունից գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ քրեակատարողական հիմնարկում պահվող 11 կալանավորված անձանց տեղափոխումն այլ քրեակատարողական հիմնարկներ պայմանավորված է եղել համակարգում մշտապես իրականացվող տեղաբաշխման գործընթացով» ու նշել, որ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում պահվող կալանավորված և դատապարտված անձանց շրջանում կորոնավիրուսով վարակման դեպք չի արձանագրվել։
Նկատենք,  որ «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից տեղափոխվածների թվում է նաեւ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, ինչի կապակցությամբ հայտարարությամբ են հանդես եկել նաեւ Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանները։
«27.05.2020թ. նա տեղափոխվել է ՀՀ ԱՆ «Վարդաշեն» ՔԿ հիմնարկ և ներկայումս պահվում է էլ ավելի վատ պայմաններում՝ մոտ 4 քմ սենյակում, որտեղ ընդամենը մեկ մահճակալ է, փոքրիկ սեղան և զուգարանակոնք: Սենյակում առկա չէ իր հիգիենայի և խնամքի համար անհրաժեշտ այլ հարմարություններ, ոչ էլ հարմարեցված է հենակով շարժվող անձի համար անհրաժեշտ պայմաններին»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Ընդ որում՝ Գագիկ խաչատրյանը տեղեկացվել է, որ այդ պայմաններում պետք է պահվի մոտ 14 օր՝ ինչը պայմանավորված է ՀՀ Պարետի որոշմամբ՝ նոր կորոնավիրուսի կանխարգելման նպատակով։
12:27 02/06/2020  |  ԿորոնավիրուսԱզգային ժողովում նախօրեին կատարված թեստավորման պատասխանը բացասական է եղել
12:17 02/06/2020  |  ԿորոնավիրուսԱրցախում կորոնավիրուսի 3 նոր դեպք է հայտնբերվել. Նրանք եկել են Ռուսաստանից

11 заключенных переведены из УИУ “Ереван-Кентрон” в другое пенитенциарное учреждение 06/02/2020   14:27  |  Лента новостей
11 заключенных переведены из УИУ “Ереван-Кентрон” в другое пенитенциарное учреждение. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщили в Уголовно-исполнительной службе РА.
Напомним, еще 28 мая “ФактИнфо” сообщило, что несколько заключенных из УИУ “Ереван-Кентрон”, которое ранее являлось следственным изолятором СНБ, переведены в УИУ “Вардашен”. Согласно источникам агентства, причиной стал высокий риск распространения коронавируса в УИУ “Ереван-Кентрон”.
За комментарием ИА “ФактИнфо” обратилось в пресс-службу Уголовно-исполнительной службы, где не опровергли, но и не подтвердили, попросив направить письменный запрос, который был немедленно направлен.
1 июня в ответ на письменный запрос в Уголовно-исполнительной службы МЮ РА сообщили, что перевод 11 содержащихся в УИУ заключенных в другое пенитенциарное учреждение был обусловлен постоянно проводимым в системе процессом распределения, и указали, что случаев заражения коронавирусом среди содержащихся в УИУ “Ереван-Кентрон” заключенных и осужденных не зафиксировано.
Отметим, что в числе лиц, переведенных из УИУ “Ереван-Кентрон”, и бывший министр финансов Армении, экс-председатель Комитета госдоходов РА Гагик Хачатрян. В этой связи с заявлением выступили также адвокаты Гагика Хачатряна.
“27 мая 2020 года его перевели в УИУ “Ереван-Кентрон” МЮ РА и в настоящее время он содержится в еще более худших условиях, в комнате площадью около 4 кв. метра, где есть всего лишь одна кровать, столик и унитаз. В комнате нет других удобств, необходимых для гигиены и ухода, равно, как нет других необходимых условий для лица, передвигающегося на костылях”, - говорилось в заявлении.
Гагику Хачатряну сообщили, что в этих условиях он должен содержаться около 14 дней, что обусловлено переводом в новое уголовно-исполнительное учреждение и постановлением коменданта РА с целью профилактики коронавируса.