ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է Քոչարյանի գործով խորհրդատվական կարծիքը 05/29/2020   14:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրապական դատարանը հրապարակեց Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի դիմումի վերաբերյալ խորհրդատվական կարծիքը։
Դատարանը միաձայն արձանագրել է, որ չի կարող պատասխանել ՀՀ ՍԴ առաջին երկու հարցերին։
Դրանք են՝
1.արդյո՞ք որակական նույն պահանջներն են ներկայացվում (որոշակիություն, հասանելիություն, կանխատեսելիություն, կայունություն) Կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածի իմաստով հանցագործություն սահմանող «օրենք» հասկացության և Կոնվենցիայի այլ՝ օրինակ՝ 8-11-րդ հոդվածներում գործածվող «օրենք» հասկացության նկատմամբ,
2. եթե՝ ոչ, ապա ինչպիսի՞ չափորոշիչներով են դրանք սահմանազատվում,
Դատարանը նշել է, որ չեն կարողացել գտնել ուղիղ կապ՝ հարցերի ու ընթացիկ ներքին դատավարության միջև, որը հարուցվել է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ, ենթադրաբար, 2008 թ.-ին սահմանադրական կարգը տապալելու փորձի համար»,-ասվում է հաղորդագրությունում։
Սահմանադրական դատարանի երրորդ հարցն այն էր, թե կարո՞ղ է, արդյոք, ավելի բարձր իրավաբանական ուժ և վերացականության ավելի բարձր աստիճան ունեցող իրավական ակտերի որոշակի իրավադրույթներին հղում պարունակող և դրա ուժով հանցագործություն սահմանող քրեական օրենքը բավարարել որոշակիության, հասանելիության, կանխատեսելիության և կայունության պահանջները։
ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ այդպիսի իրավադրույթը, որն օգտագործում է ընդհանուր հղում (blanket reference) կամ «օրենսդրություն հղումով» տեխնիկան՝ գործողությունները կամ զանցանքները քրեականացնելու համար, ինքնին Հոդված 7-ի հետ անհամադրելի չէ։
Դրույթը, որին հղում է կատարվում, համատեղ ընթերցմամբ պետք է հնարավորություն տան անհատներին, եթե անհրաժեշտ է, իրավական խորհրդատվության օգնությամբ, կանխատեսել, թե ինչ վարքագիծը կբերի քրեական պատասխանատվության։
Անդրադառնալով ՍԴ չորրորդ հարցին, որը վերաբերում է 300.1 հոդվածի հետադարձ կիրառմանը, ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ նման գնահատականները պետք է հաշվի առնեն գործում առկա կոնկրետ հանգամանքները և ոչ թե իրականացվեն վերացական ձևով։ ՄԻԵԴ-ը նաև նշել է, որ ՀՀ դատարանները, հաշվի առնելով գործի հանգամանքները, պետք է հիմնավորեն՝ որ օրենքն է ավելի բարենպաստ մեղադրյալի համար. այն, որն ընդունվել է հանցանքից հետո, թե հենց այդ ժամանակ գործող օրենքը։ Եթե հանցանքին հաջորդող օրենքն ավելի խիստ է, ապա այն չի կարող կիրառվել։

ЕСПЧ огласил консультативное мнение по делу Роберта Кочаряна 05/29/2020   15:13  |  Суд по делу второго президента РА
Европейский суд по правам человека огласил консультативное заключение относительно обращения Конституционного суда РА по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Суд единогласно констатировал, что не может ответить на первые два вопроса КС РА.
Речь идет о следующих вопросах:
1. Предъявляются ли те же качественные требования (определенность, доступность, предсказуемость, стабильность) понятию “закон”, устанавливающему преступление по смыслу статьи 7 Конвенции, и понятию “закон”, употребляемому в иных статьях Конвенции, например в статьях 8-11?
2. Если нет, то по каким стандартам они разграничиваются?
“Суд отметил, что не смог найти прямой связи между вопросами и текущим внутренним судебным процессом, который был инициирован против бывшего президента Роберта Кочаряна, предположительно, за попытку свержения конституционного строя”, - говорится в сообщении.
Третий вопрос КС состоял в следующем: “Может ли уголовный закон, содержащий ссылку на определенные правовые положения правовых актов, имеющих более высокую юридическую силу и более высокую степень абстрактности, и устанавливающий в силу этого преступления удовлетворять требованиям определенности, доступности, предсказуемости, стабильности?
ЕСПЧ посчитал, что подобное правовое положение, которое использует технику общей ссылки(blanket reference) или “ссылки на законодательство” для криминализации действий или  проступков само по себе не является несопоставимым со статьей 7.
Положение, на которое ссылаются, при совместном прочтении должно дать возможность индивидам при необходимости с помощью юридической консультации, спрогнозировать, какое поведение повлечет уголовную ответственность.
Коснувшись четвертого вопроса КС, которое касается ретроактивного применения статьи 300.1, ЕСПЧ указал, что подобные оценки должны учитывать имеющиеся в деле конкретные обстоятельства , а не проводиться абстрактным образом.
Ознакомиться с полным текстом консультативного заключения можно на английском, перейдя по этой ссылке.