Հայաստանից տարհանման չվերթով 80 ուղևոր է տեղափոխվել Ուկրաինա 05/12/2020   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 10-ին տարհանման չվերթով Հայաստանից Ուկրաինա է ժամանել 80 ուղեւոր, այս մասին հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Հայաստանի Հանրապետությունում Ուկրաինայի դեսպանությունից պարբերականին հայտնել են, որ Հայաստանից չվերթով Կիեւ է մեկնել 80 ուղեւոր, որից 51-ը Ուկրաինայի քաղաքացիներ են:
Ուկրաինայի Պետական սահմանապահ ծառայության տվյալներով՝ «Կիեւ» առանձին հսկիչ անցագրային կետի սահմանապահներն իրականացրել են ջերմաստիճանային սքրինինգ եւ ուղեւորների առողջական վիճակի հարցումներ:
Ժամանողների շարքում չեն հայտնաբերել բարձր ջերմությամբ կամ ինքնազգացողության գանգատներով անձանց: Այս չվերթների ուղեւորները կարանտին անցնելու համար ընտրել են «Дій вдома» հավելվածի միջոցով ինքնամեկուսացումը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ սա Երեւանից արդեն երրորդ հատուկ չվերթն է: Ուկրաինական SkyUp ավիաընկերությունը ապրիլի 28-ին իրականացրել էր Կիեւ-Երեւան-Կիեւ չարթերային չվերթ, որը տեղափոխել էր երկու երկրներից մոտ 300 քաղաքացիների: Թռիչքի բոլոր ծախսերը ստանձնել է «Ուկրաինայի հայերի միություն» կազմակերպությունը՝ նախագահ Վիլեն Շատվորյանի գլխավորությամբ:
SkyUp ավիաընկերությունը մարտի 25-ին իրականացրել էր Կիեւ-Երեւան-Կիեւ չարթերային չվերթ, որի ժամանակ Կիեւից տեղափոխել էր 62 ուղեւորի, իսկ Երեւանից՝ 92: Նշվում էր, որ չվերթն իրականացվել է Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուլեբի եւ ուկրաինացի դիվանագետների ջանքերի շնորհիվ:

В Украину эвакуационным авиарейсом прибыли 80 пассажиров из Армении 05/12/2020 13:10 | Лента новостей
10 мая эвакуационным рейсом из Армении в Украину прибыло 80 пассажиров, об этом сообщает AnalitikaUA.net.
В посольстве Украины в Республике Армения уточнили изданию, что рейсом из Армении в Киев вылетели 80 пассажиров, из них 51 граждане Украины.
Согласно данным Государственной пограничной службы Украины, пограничники Отдельного контрольно-пропускного пункта «Киев» осуществили температурный скрининг и опросы о состоянии здоровья пассажиров.
Лиц с повышенной температурой тела или жалобами на самочувствие среди прибывших не обнаружили. Для прохождения карантина пассажиры этих рейсов выбрали самоизоляцию с помощью приложения «Дій вдома».
Издание напоминает, что это уже третий специальный рейс из Еревана. Украинская авиакомпания SkyUp 28 апреля осуществила чартерный рейс Киев-Ереван-Киев, который доставил около 300 граждан обеих стран. Все затраты за перелёт взяла на себя организация «Союз армян Украины» во главе с председателем Виленом Шатворяном.
25 марта авиакомпания SkyUp осуществила чартерный рейс Киев-Ереван-Киев, которым тогда из Киева вылетели 62 пассажира, а из Еревана 92. Отмечалось, что рейс состоялся благодаря усилиям посла Украины в Армении Ивана Кулебы и украинских дипломатов.