4 վարչապետներն այս պահին դատարանի դահլիճում են՝ երաշխավորելու ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի համար 05/08/2020   13:58  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության համար անձնական երաշխավորություն ստանձնած 4 վարչապետներն այս պահին դատարանի դահլիճում են։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, քննարկվում է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը անձնական երաշխավորությամբ փոխելու միջնորդությունը։
«ՀՀ նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը և Կարեն Կարապետյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը հանդես են եկել Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու առաջարկով»,–ասաց Ալումյանը։
Անձնական երաշխավորություն ներկայացնելով` վարչապետները նշել են, որ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելով` նա ազատության մեջ կդրսևորի պատշաճ վարքագիծ ու չի խուսափի վարույթ իրականացնող մարմին ներկայանալ։
Դրանից հետո նախկին վարչապետները մուտք գործեցին նիստերի դահլիճ եւ դատարանում  հայտարարեցին իրենց ցանկությունն ու պատրաստակամությունը՝ Ռ.Քոչարյանի համար որպես երաշխավոր հանդես գալու։

Экс-премьеры прибыли в суд, чтобы поручиться за освобождение Роберта Кочаряна 05/08/2020   14:09  |  Суд по делу второго президента РА
Четверо бывших премьер-министра  прибыли в Ереванский суд, чтобы лично поручиться за освобождение второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, суд общей юрисдикции Еревана под председательством Анны Данибекян сегодня рассматривает ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна меры под личное поручительство.
“Бывшие премьер-министры Армении Вазген Манукян, Хосров Арутюнян и Карен Карапетян, а также экс-премьер Арцаха Анушаван Даниелян выступили в суде с предложением изменить Роберту Кочаряну меру пресечения с заключения под стражу на личное поручительство”, - сообщил адвокат Айк Алумян.
При представлении  личного поручительства премьеры указали, что Роберт Кочарян проявит надлежащее поведение и не станет уклоняться от явки в орган, осуществляющий производство.
После этого, экс-премьеры вошли в зал заседаний суд и выразили свою готовность поручиться за Роберта Кочаряна.