Մայիսի 8-ին կայանալիք դատական նիստին կքննարկվի երկրորդ նախագահի խափանման միջոցի վերաբերյալ երեք միջնորդություն 05/07/2020   16:19  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի փոփոխման վերաբերյալ մի քանի միջնորդություն է ներկայացվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հովհաննես Խուդոյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ վաղվա դատական նիստին կքննվեն խափանման միջոցի վերաբերյալ միջնորդությունները, որոնք ընդհանուր թվով 3-ն են։ Դրանք են՝ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված խափանման միջոց կալանավորումն ընդհանրապես վերացնելու մասին գրավի կիրառում, կամ անձնական երաշխավորություն։
Փաստաբանի խոսքով՝ ներկայացված միջնորդությունները, ըստ ամենայնի, կքննարկվեն համատեղ, քանի որ նույն հարցին են վերաբերում։ Դատավորի բացակայության պատճառների վերաբերյալ հարցերը կքննարկվեն հետագա դատական նիստերին, քանի որ պաշտպանական կողմը նախ առաջնային է համարում խափանման միջոցի հարցը։
«Կարծում եմ՝ վաղվա դատական նիստին չենք հասցնի դա քննարկել, առաջնահերթ է խափանման միջոցի հարցի քննարկումն է։ Արդեն հաջորդ դատական նիստով նաև այդ հարցը պետք է քննարկենք»,- նշեց Խուդոյանը։
Փաստաբանի դիտարկմամբ՝ եթե հաստատվի, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի բացակայության պատճառը եղել է քթի վիրահատությունը, ապա պետք է բարձրացվի կարգապահական վարույթի հարցը, տրվի իրավական գնահատական, սակայն փաստաբանը նշեց, որ դեռևս չեն շտապում իրավական գնահատականի հարցում։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ երկրորդ նախագահի առողջական վիճակին, Խուդոյանը նշեց, որ տեղեկություն չունի, վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում չի հանդիպել։
Հարցին, թե արդյո՞ք Ռոբերտ Քոչարյանը կներկայանա դատական նիստին, փաստաբանը նշեց, որ խոչընդոտ չկա, նա ցանկանում է մասնակցել, ֆիզիկապես ի վիճակի է մասնակցել, սակայն այսօր ևս պետք է լրացուցիչ ճշտել։
Ռոբերտ Քոչարյանի համար անձնական երաշխավորություն են ներկայացրել Հայաստանի նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։ Այս ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները նոր միջնորդություն են ներկայացրել՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացնելու մասին , որը կրկին մակագրվել է դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Բացի այդ՝ մոտ մեկ ամիս առաջ փաստաբանները նաև գրավի միջնորդություն են ներկայացրել։ Հովհաննես Խուդոյանը տեղեկացրեց, որ գրավի չափ չեն նշել։ Ինչ վերաբերում է անձնական երաշխավորություն ներկայացնող նախկին վարչապետերին, Խուդոյանն ասաց, որ իր տեղեկատվության համաձայն՝ նրանք ևս ներկա կգտնվեն դատական նիստին։

Три ходатайства по вопросу о мере пресечения будут рассмотрены на завтрашнем заседании суда по делу Кочаряна 05/07/2020 17:11 | Суд по делу второго президента РА
По вопросу о мере пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна подано несколько ходатайств. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат второго президента Ованнес Худоян.
По его словам, на завтрашнем заседании суда будут рассмотрены в общей сложности три ходатайства по вопросу о мере пресечения. Речь идет об отмене меры пресечения в виде заключения под стражу в связи с пандемией коронавируса, применении залога или освобождении под личное поручительство.
По словам адвоката, представленные ходатайства, по всей видимости, будут рассмотрены вместе, поскольку касаются одного и того же вопроса. Что касается причин отсутствия судьи, то связанные с этим вопросы будут рассмотрены на следующих судебных заседаниях, так как сторона защиты считает первоочередным вопрос о мере пресечения.
Как заявил адвокат, если подтвердится, что причиной отсутствия судьи Анна Данибекян была операция на нос, то должен быть поднят вопрос о дисциплинарном производстве, должна быть дана правовая оценка. При этом адвокат отметил, что они пока не торопятся с вопросом о даче правовой оценки.
Что касается состояния здоровья второго президента Армении, то, по словам Худояна, он не располагает сведениями, в последнюю неделю с ним не встречался.
В ответ на вопрос о возможной явке Роберта Кочаряна в суд, адвокат отметил, что препятствий нет и что экс-президент изъявил желание принять участие в слушаниях. “Физически он в состоянии участвовать, однако надо сегодня дополнительно уточнить”, - заявил адвокат.
За освобождение Кочаряна выразили готовность поручиться бывшие премьер-министры Республики Армения Вазген Манукян, Хосров Арутюнян, Карен Карапетян и экс-премьер Республики Арцах Анушаван Даниелян. За это время адвокаты Роберта Кочаряна подали новые ходатайства, в частности ходатайство об отмене меры пресечения в виде заключения под стражу, которое вновь поступило на рассмотрение к судье Анне Данибекян.
Помимо этого, около месяца назад адвокаты подали ходатайство об освобождении экс-президента под залог. Ованнес Худоян сообщил, что защита не указала сумму залога. Что касается бывших премьеров, готовых лично поручиться за освобождение экс-президента, то, по сведениям Худояна, они тоже будут присутствовать на судебном заседании.