Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հռոմի Պապի հետ 05/08/2020   18:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի հետ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմման և խոցելի խավերին օգնություն տրամադրելու հարցում Հռոմի Սրբազան եկեղեցու և անձամբ Ֆրանցիսկոս Պապի ջանքերի համար և ներկայացրել համավարակի դեմ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
Երկուստեք ընդգծվել է այսօր աշխարհում խաղաղության պահպանման, սպառազինման դադարեցման և ժողովուրդների միջև խաղաղության մշակույթի տարածումն ու խրախուսումը: Այս համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը մեծապես կարևորել է Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից անցած ամիս կատարած համընդհանուր զինադադարի կոչը, ներկայացնել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման Հայաստանի հանձնառությունը ու նաև երախտագիտություն հայտնել Նորին Սրբությանը՝ հայ ժողովրդի ու պատմական արդարության կողքին մշտապես կանգնելու համար։
Նորին Սրբությունը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու երկրորդ տարին լրանալու կապակցությամբ: Նա մեծ գոհունակությամբ ընդգծել է Հռոմի Կաթոլիկ և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցիների միջև գոյություն ունեցող եղբայրական հարաբերություններն ու անսասան կապը: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում:
17:32 08/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Վարչապետի օգնական Սյուզաննա Բարսեղյանի եղբայրը զանգահարում է Analitik.am-ի խմբագրություն և սպառնալիքներ հնչեցնում»
15:38 08/05/2020  |  Քաղաքական«Պադեզդներում» ձեզ ասֆալտներին կպառկացնենք, դուք չունեք հնարավորություն ժողովրդից վերցնել այն իշխանությունը, որը պատկանում է իրենց. Փաշինյան
15:18 08/05/2020  |  ՔաղաքականԵթե Նիկոլ Փաշինյանի նպատակն ԱԱԾ-ում «աչք ու ականջ» ունենալն է՝ կարող էր դա անել պրոֆեսիոնալի նշանակման միջոցով Իսագուլյան
15:12 08/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը և Լիտվայի նախագահը քննարկել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության աշխուժացման հարցեր

Пашинян провел телефонный разговор с Папой Римским Франциском 05/08/2020   18:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня провел телефонный разговор с Его Святейшеством Папой Римским Франциском. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр поблагодарил Римско-Католическую церковь и лично Папу Франциска за усилия по смягчению социально-экономических последствий коронавируса и оказанию помощи уязвимым слоям общества и представил предпринятые правительством Армении шаги по борьбе с эпидемией.
Двусторонне была подчеркнута важность соблюдения мира, прекращения вооружения, поощрения и распространения культуры мира между народами в сегодняшнем мире. В этом контексте премьер-министр Пашинян подчеркнул большое значение озвученного в прошлом месяце Папой Франциском призыва ко всеобщему прекращению огня, представил приверженность Армении мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и поблагодарил Его Святейшество за постоянную поддержку армянского народа и исторической справедливости.
Его Святейшество поздравил Никола Пашиняна с двухлетием пребывания на посту премьер-министра Республики Армения. Он с большим удовлетворением подчеркнул существующие братские отношения и непоколебимую связь между Римско-Католической и Армянской Апостольской святыми церквами. Его Святейшество Папа Римский подтвердил свою позицию в вопросе Геноцида армян.
Собеседники высоко оценили роль армянской католической общины в жизни армянского народа. Двусторонне была подчеркнута готовность расширять двусторонние межгосударственные отношения.
11:37 17/12/2018  |  Из жизниПапа Римский Франциск отмечает свой день рождения
16:03 18/10/2018  |  Международные новостиЛидер КНДР Ким Чен Ын пригласил папу римского в Пхеньян
16:36 19/09/2018  |  Из жизниПапа Римский назвал секс даром божьим, а не табу
14:55 11/07/2018  |  Лента новостейПрезидент Армении констатировал наличие хороших предпосылок и прочной основой для дальнейшего развития сотрудничества с Ватиканом