Վարչապետը և Լիտվայի նախագահը քննարկել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության աշխուժացման հարցեր 05/08/2020   15:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր տեսահանդիպում է ունեցել Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել իրենց երկրներում և աշխարհում կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ: Այդ համատեքստում երկուստեք գոհունակությամբ հիշատակվել է Եվրոպական միության կողմից Արևելյան գործընկերության և մասնավորապես, Հայաստանին տրամադրվող օգնությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների ընթացքն ու առաջնային ուղղությունները: Լիտվայի նախագահը բարձր է գնահատել բարեփոխումների իրականացման հարցում Հայաստանի իշխանությունների ցուցաբերած վճռականությունը: Նա իր աջակցությունն է հայտնել բարեփոխումների քաղաքականությանը և պատրաստակամություն հայտնել փորձագիտական օժանդակություն տրամադրելու հարցում:
Երկուստեք նշվել է ստեղծված իրավիճակում երկկողմ տնտեսական համագործակցության օրակարգի աշխուժացման կարևորությունը: Մասնավորապես, նշվել է ուղիղ չվերթի շուտափույթ վերագործարկման առաջնայնությունը: Անդրադարձ է եղել Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունների օրակարգին: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել այդ կապակցությամբ և ընդգծել տվյալ ուղղությամբ շարունակական քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամությունը:
Կողմերը փոխանակվել են պաշտոնական այց կատարելու հրավերներով:
14:08 07/05/2020  |  ՎերլուծություններԵրկու երես
20:15 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծահարուստից տունը խլենք, ի՞նչ անենք. Արա Գալոյան
20:11 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈրևէ գործարք չկա և չի կարող լինել. նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչություն
18:05 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հստակ չի պատասխանում՝ բանակցությունների սեղանին փուլային փոխզիջումների տարբերակը կա՞, թե՞ ոչ
17:20 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՉի լինելու այնպես, որ ինչ-որ ուժեր մեզ վախեցնեն, որ բանակցային սեղանի շուրջ նստենք ու ձեռներներս դողա. Փաշինյան

Премьер и президент Литвы заявили о важности скорейшего возобновления прямых авиарейсов 05/08/2020   16:07  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня провел видеовстречу с президентом Литвы Гитанасом Науседой.
Стороны обменялись мнениями вокруг шагов по борьбе с эпидемией коронавируса в своих странах и во всем мире. В этом контексте двусторонне была подчеркнута помощь, оказанная Европейским союзом Восточному партнерству и, в частности, Армении.
Премьер-министр Никол Пашинян представил процесс реформ и приоритеты правительства Армении. Президент Литвы высоко оценил проявленную властями Армении решимость в проведении реформ. Он выразил поддержку политике реформ и выразил готовность в вопросе предоставлении экспертной помощи.
Двусторонне была подчеркнута необходимость активизации повестки двустороннего экономического сотрудничества в сложившейся ситуации. В частности, была подчеркнута приоритетность скорейшего возобновления прямых авиарейсов. Была затронута повестка дня отношений Армения-ЕС. Стороны выразили удовлетворение в этой связи и подчеркнули готовность предпринимать последовательные шаги в этом направлении.