Այսօր օրակարգում բիզնեսի կազմաքանդումն է. Գուրգեն Խաչատրյանի հայտարարությունը 05/03/2020   15:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանն այսօր հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Այս նամակն ինքնին անհավանական է, որքան անհավանական է իրավիճակը մեր բիզնեսների շուրջ։
Ես ու եղբայրներս ուսանողական տարիներից զբաղվել ենք բիզնեսով. բնականաբար, ժամանակին դրանք փոքր ու աննշան գործեր էին, «սթարթափներ» մեր այսօրվա բառապաշարով։ Համալսարանի առաջին կուրսում հաղթանակ զբոսայգում հյութերի ու պաղպաղակի կետ ունեինք, ձախողված դեղատան ու ոչ այդքան հաջողված խանութի փորձ կուտակեցինք։ Բիզնեսը անկախության ձև էր մեզ համար. մենք վաստակում էինք մեր թեկուզ փոքր, բայց անկախ միջոցները, ու դա մեզ ուժեղ էր դարձնում։ Մենք հավատում էինք, որ մեր ստեղծածը կխոսի մեր մասին ու տարիների ընթացքում ստեղծվեցին 15 բրենդներ՝ բոլորը գաղափարի փուլից։ Ամեն հաջորդ տարին մեզ նոր մարդիկ միացան ու նոր գաղափարներ ծնվեցին, ու ընկերությունը 20-ամյակին արդեն Հայաստանի խոշոր հարկատուներից մեկն էր դարձել՝ միավորելով 3000 պրոֆեսիոնալների։
Այս օրերին բոլորը լարված հետևել են մեր գործունեության շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Եղել են մարդիկ, ովքեր անհանգստություն են հայտնել, եղել են ուժ տվող ու աջակցող մարդիկ, եղել են, իհարկե, իրավիճակից ուրախացողներ։ Բայց, հատկապես, 3000 ընտանիք առավել անհանգիստ են եղել, որովհետև դե ֆակտո, իրենց կայունության երաշխավորողը դե յուրե ներգրավված է իրավունքի տրամաբանությունից դուրս գործողություններում, որտեղ մանիպուլատիվ բոլոր միջոցները կիրառվում են հաջողած բիզնեսները կազմաքանդելու, կեղտոտ միֆեր տարածելու ու ահաբեկելու համար։ Իրավական գնահատանով, ինձ առաջադրված մեղադրանքը պետության կողմից ազատ տնտեսական գործունեության և մարդու անձնական կյանքի կոպիտ միջամտություն։ Բարոյական գնահատական չեմ հնչեցնի. մարդիկ տեսնում ու վերլուծում են ամեն ինչ։
Արձանագրելով այս գործընթացների խիստ անօրինականությունը, քննչական մարմնի և դատարանների որոշումների ուղղորդված լինելը, նպատակահարմար չեմ գտնում ներգրավվել այդ պրոցեսներին ու կալանավորի կարգավիճակ ձեռք բերել՝ ինքս էլ նպաստելով այդ անօրինականությունների զարգացմանը։
Այսօր օրակարգում բիզնեսի կազմաքանդումն է, առանց դրա սոցիալական ու տնտեսական հետևանքները հաշվի առնելու. ես այդ օրակարգում անելիք չունեմ։
1. Խոսքս ուղղում եմ նախ և առաջ իմ գործընկերներին, իմ թիմակիցներին ու ընկերներին։ Մենք բազմաթիվ փորձություններ ենք հաղթարահերել, այս մեկը, հերթականը, ևս կհաղթահարենք։
2. Խոսքս ուղղում եմ, հատկապես, Ucom-ի աշխատակիցներին. Ucom-ը ինստիտուցիոնալ ու հզոր կառույց է, չկա որևէ գործոն, որ կխաթարի ընկերության ամրությունը. վստահ շարժվեք առաջ։
3. Խոսքս ուղղում եմ մեր տեղական ու միջազգային գործընկերներին. վստահ եղեք, որ մեր ընկերությունների խումբը ամուր կանգնած է իր դիրքում և տիրապետում է իրավիճակին։
Հետաքրքիր բան է կյանքը. պապս ջերմոցներ է ունեցել, հայրս պետական պաշտոնյա է եղել, ես ընտրել եմ բիզնեսի ճանապարհը ու, գուցե, իմ երեխաները ընտրեն պետական ծառայությունը։ Ամեն սերունդ իր ճանապարհն ունի, բայց մեր ազգում չեն եղել ուրացողներ ու վախեցողներ. սա ընդհամենը ճանապարհի սկիզբն է»։
14:14 03/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄի քանի երկիր նոտա է հղել Հայաստանին` «Գալաքսի» ընկերության նկատմամբ իրականացվող ճնշումների համար
14:36 02/05/2020  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱԱԾ են կանչվել Գուրգեն Խաչատրյանի մայրն ու կինը
20:13 01/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳուրգեն Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդության քննարկումը դատավոր Միսակյանը հետաձգել է
17:31 01/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպանները մինչեւ ուշ գիշեր հանդիպումներ են ունեցել Գուրգեն Խաչատրյանի հետ. Hraparak.am
14:18 01/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական բիզնես ասոցացիան հայտնել է իր անհանգստությունը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և Գուրգեն Խաչատրյանի նկատմամբ հետապնդման մասով
17:02 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳուրգեն Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքը պետության կողմից ազատ տնտեսական գործունեության և մարդու անձնական կյանքի կոպիտ միջամտություն է

Сегодня замышляют разрушение бизнеса - заявление Гургена Хачатряна 05/03/2020 20:37 | Лента новостей
Соучредитель группы компаний «Галакси», председатель совета директоров компании Ucom Гурген Хачатрян сегодня распространил заявление, в котором, в частности, говорится:
«Настоящее письмо настолько же невероятно, насколько невероятна ситуация, сложившаяся вокруг нашего бизнеса.
Я и мои братья со студенческих лет занимаемся предпринимательством; разумеется, в то время бизнес был малым и незначительным, «стартапом», выражаясь сегодняшним языком. На первом курсе университета в парке «Победа» у нас была торговая точка по продаже соков и мороженого; убыточная аптека и не очень удачный магазин обогатили наш опыт. Бизнес был для нас разновидностью свободы: мы зарабатывали пусть небольшие, но независимые средства и это делало нас сильными. Мы верили в то, что созданное нами будет говорить о нас, и со временем создали 15 предприятий – все, начиная с этапа идеи. Каждый год к нам присоединялись новые люди и возникали новые замыслы, и компания уже к своему двадцатилетию стала одной из крупнейших в Армении, объединяя 3000 профессионалов.
В эти дни все напряженно следят за ситуацией, создавшейся вокруг нашей деятельности. Есть люди, которые выражают обеспокоенность, есть люди, которые поддерживают и придают сил, нашлись, конечно, и те, кто злорадствует по поводу этой ситуации. Но в особенности обеспокоены 3000 семей, потому что, де-факто, гарант их стабильности, де-юре, вовлечен в действия, выходящие за рамки правовой логики, где применяются все манипулятивные методы для разрушения преуспевающих предприятий, распространения грязных мифов и запугивания. С точки зрения правовой оценки, предъявленное мне обвинение является грубым вмешательством государства в свободную экономическую деятельность и личную жизнь. Я не стану озвучивать морально-нравственную оценку: люди и так все видят и анализируют.
Констатируя вопиющее беззаконие данных процессов, ангажированность решений следственного органа и судов, не считаю целесообразным втягиваться в эти процессы и приобретать статус арестанта, способствуя развитию этих беззаконий.
Сегодня замышляют разрушение бизнеса, пренебрегая социально-экономическими последствиями – я в этих замыслах не участвую.
1. Я обращаюсь, прежде всего, к своим коллегам, соратникам и товарищам. Мы преодолели многочисленные испытания, и это, очередное испытание, тоже преодолеем.
2. Я обращаюсь, в частности, к сотрудникам компании Ucom: Ucom является институциональной и мощной структурой, и нет такого фактора, который сможет подорвать прочность компании – уверенно двигайтесь вперед.
3. Я обращаюсь к нашим местным и международным партнерам: будьте уверены в том, что группа наших компаний твердо стоит на своих позициях и владеет ситуацией.
Жизнь любопытная штука: у моего деда были теплицы, мой отец был государственным деятелем, я избрал бизнес, и, может быть, мои дети выберут государственную службу. У каждого поколения свой путь, но в нашем роду не было отступников и трусов: это только начало пути».