Եվրոպական բիզնես ասոցացիան հայտնել է իր անհանգստությունը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և Գուրգեն Խաչատրյանի նկատմամբ հետապնդման մասով 05/01/2020   14:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցացիան, որը պաշտոնապես հիմնադրվել է Եվրոպական միության հայաստանյան պատվիրակության աջակցությամբ և որի գործունեությանը մասնակցում են երկրի առաջադեմ տնտեսվարողները, այսօր հայտարարություն է տարածել։
Հայտարարությունը վերաբերում է«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և դրա հիմնադիր, Ucom ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին
«Ուշադրությամբ հետևում ենք մեր կազմակերպությանն անդամակցող «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին և հայտնում ենք մեր անհանգստությունը այդ մասով։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը՝ ի դեմս իր կողմից կառավարվող 15 ընկերությունների, կարևոր գործոն է Հայաստանի տնտեսության համար՝  աշխատատեղերի քանակով, վճարված հարկերով և ստեղծվող տարեկան ՀՆԱ-ի վրա ազդեցությամբ։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հայկական կապիտալով միակ տելեկոմ՝ «Յուքոմ» ընկերության կառավարիչն է, ինչը ռազմավարական նշանակություն ունի։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը նաև հանդիսանում է ԵՄ անդամ երկրների մի շարք խոշոր կորպորացիաների պաշտոնական գործընկերն ու ներկայացուցիչը Հայաստանում՝ համատեղ ներդրումային նախագծերի և գործունեության միջոցով։
Կարևոր ենք համարում, որ այս գործոններով պայմանավորված ընկերությունների խմբի և առանցքային դերակատարների ուղղությամբ ցանկացած գործողություն շրջահայաց ու բազմակողմանի դիտարկմամբ, ինչպես նաև ացառապես իրավական հենքով կառուցվի, քանի որ դրա շղթայական ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա մեծ է և անզգույշությամբ կարող է վնաս կարող հասցվել ՀՀ աշխատաշուկային, տնտեսությանն ու երկրի հեղինակությանը՝ միջազգային ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28-ին Գուրգեն Խաչատրյանը հաղորդել էր, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մակարդակով ուղիղ և անուղղակի պահանջ է դրվել իր առջև օտարելու Ucom-ը։ Նա նաև տեղեկացրել էր, որ չհամաձայնվելու դեպքում կարճ ժամկետում իրեն մեղադրելու են առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման մեջ և ճնշումներ կիրառելու բիզնեսի հանդեպ։
Ապրիլի 30-ին արդեն խուզարկություններ են կատարվել  Խաչատրյանների տանը և գրասենյակում, ինչպես նաև կալանավորման միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։
17:02 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳուրգեն Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքը պետության կողմից ազատ տնտեսական գործունեության և մարդու անձնական կյանքի կոպիտ միջամտություն է

Европейская бизнес-ассоциация выразила обеспокоенность по поводу преследований в отношений группы компаний “Галакси” и ее учредителя Гурген Хачатрян 05/01/2020   14:57  |  Лента новостей
В Армении Европейская бизнес-ассоциация, официально учрежденная при содействии Делегации Европейского Союза в Армении, в деятельности которой участвуют ведущие хозяйствующие субъекты страны, распространила сегодня заявление.
Заявление касается событий, которые разворачиваются вокруг группы компаний “Галакси” и ее учредителя Гургена Хачатряна, председателя совета управляющих компании Ucom.
“Мы внимательно следим за событиями, разворачивающимися вокруг группы компаний “Галакси”, которая является членом нашей организации, и выражаем в связи с этим нашу обеспокоенность.
Группа компаний “Галакси” в лице 15 управляемых ею компаний является важным фактором для экономики Армении с точки зрения количества рабочих мест, выплаченных налогов и влияния на формируемый годовой ВВП. Группа компаний “Галакси” является управляющим единственной телекоммуникационной компании с армянским капиталом - компании Ucom, что имеет стратегическое значение. Группа компаний “Галакси” также является официальным партнером и представителем ряда крупных корпораций стран ЕС в Армении посредством совместной деятельности и инвестиционных проектов.
Считаем важным, чтобы любая деятельность в отношении группы компаний и ключевых игроков, обусловленная этими факторами, строилась осмотрительно и в разносторонней перспективе, а также исключительно на правовой основе, поскольку велик эффект цепной реакции для экономики РА, и по неосторожности может быть нанесен ущерб рынку труда РА, экономике и авторитету в плане привлечения международных инвестиций».
Напомним, что 28 апреля Гурген Хачатрян сообщил, на уровне высокопоставленных лиц страны прямо и косвенно ему было предъявлено требование об отчуждении компании Ucom. Он также сообщил, что в случае несогласия его в краткосрочной перспективе обвинят в совершении особо тяжкого преступления  и об оказании давления на бизнес.