Վարչապետի խոսնակի միջոցով տարածվել է զրպարտություն ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի մասին. Դատարան հայցադիմում կներկայացվի 05/01/2020   17:38  |  Քաղաքացիական իրավունք
Զրպարտություն կատարած յուրաքանչյուր ոք պետք է օրենքի շրջանակում պատասխան տա դրա համար, իսկ զրպարտության գործելաոճը պետք է վերջնականապես մերժվի Հայաստանում։ Նման հայտարարությամբ են հանդես եկել «Հայրենիք» զարգացման հիմնադրամի նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի փաստաբանները՝ նշելով- որ հայցադիմում են ներկայացնելու ընդդեմ վարչապետի մամուլի խոսնակի։
«Երեք օր առաջ, կեսգիշերին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի մամուլի խոսնակը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում անդրադարձ կա նաև ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանին։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է, թե իբր. «ԶՊՄԿ-ում (Զանգեզուրի պղնձամոլիպդենային կոմբինատ) Մ.Մինասյանի փայաբաժինն, օրինակ, առերեւույթ պաշտոնական լիազորությունների չարաշահմամբ և կրկին կեղծ փայատերերի օգնությամբ ձեռք է բերել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։ Վերջինիս հորը պատկանող ընկերությունը դարձել է նաեւ ԶՊՄԿ-ի բեռների խոշոր փոխադրող»։
Վարչապետի մամուլի խոսնակը նաև հարկ է համարել հայտարարությամբ վարչապետի «ցուցումը» փոխանցել ՀՀ իրավապահ մարմիններին, թե «ՀՀ վարչապետը ակնկալում է, որ ՀՀ իրավապահ մամիններն ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների՝ պատշաճ քննության կենթարկեն վերը նշվածը եւ Հայաստանի ժողովրդին կտան վստահելի պատասխաններ»։
Հայտարարում ենք, որ վարչապետի խոսնակի հայտարարության մեջ տեղ գտած այս տեղեկությունները որևէ աղերս չունեն իրականության հետ։ Անթույլատրելի ու զարհուրելի ենք համարում պետության ղեկավարի խոսնակի միջոցով ակնհայտ զրպարտչական տեղեկությունների տարածումը, առավել ևս ինչ-որ «պատշաճ քննություն» իրականացնելու` քաղաքական ճնշման ուղղակի տարրեր պարունակող ցուցումը։
Իրավական հնարավոր ողջ գործիքակազմի օգտագործմամբ ձեռնամուխ ենք լինելու Արթուր Վանեցյանի իրավունքների պաշտպանությանը, կպատրաստվի ու դատարան կներկայացվի համապատասխան քաղաքացիական հայց։ Զրպարտություն կատարած յուրաքանչյուր ոք պետք է օրենքի շրջանակում պատասխան տա դրա համար, իսկ զրպարտության գործելաոճը պետք է վերջնականապես մերժվի Հայաստանում։
Արթուր Վանեցյանի ներկայացուցիչներ
Արամազդ Կիվիրյան»
13:08 01/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀակաճգնաժամային 13-րդ միջոցառումների շրջանակում այս պահի դրությամբ բաշխվել է 57.3 միլիարդ դրամ. Փաշինյան
10:10 01/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Աշխատանքի օրվա առիթով
20:11 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀրաչյա Հակոբյանը պետք է ենթարկվի քրեական պատասխանատվության. Արսեն Բաբայան
19:55 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարության կողմից կոմունալների փոխհատուցումների շահառուների շրջանակը ընդլայնվել է
19:12 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռերևույթ գործ ունենք PR-ի համար անձնական տվյալների ապօրինի մշակման հետ. Դանիել Իոաննիսյան
18:34 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿոմունալ վճարների օժանդակության միջոցառումները կառավարությունը կընդլայնի
18:11 30/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽոստովանեք, որ վատ չի 300 հազար դրամ օգնությունը. Ինչու կոմունալները չեք վճարում. Փաշինյանը՝ քաղաքացուն

Представители Ванецяна назвали недопустимым распространение через пресс-секретаря премьера клеветнических сведений: дело дойдет до суда 05/01/2020   18:11  |  Гражданское право
Адвокаты Лусине Саакян и Арамазд Кивирян, представляющие интересы бывшего директора Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна, заявили о намерении подать в суд гражданский иск.
Адвокаты напомнили, что три дня назад, в полночь, пресс-секретарь премьер-министра Республики Армения выступила с заявлением, в котором коснулась также бывшего директора СНБ Артура Ванецяна. В заявлении, в частности, указывается, что доля Минасяна в Зангезурском медно-молибденовом комбинате, например, предположительно  путем злоупотребления должностными полномочиями и вновь при помощи подставных дольщиков приобрел бывший директор СНБ Артур Ванецян. Последний превратил принадлежащую его отцу компанию в крупного перевозчика грузов комбината.
Пресс-секретарь премьер-министра также сочла необходимым передать “указание” главы правительства правоохранительным органам РА, заявив, что “премьер-министр Армении рассчитывает, что правоохранительные органы РА наперекор все трудностям проведут надлежащее расследование вышеупомянутого и дадут народу Армении ответы, внушающие доверие”. Заявляем, что нашедшие отражение в заявлении пресс-секретаря премьер-министра сведения не имеют никакого отношения к действительности. Считаем недопустимым и вопиющим распространение через пресс-секретаря премьера очевидно клеветнических сведений, тем более указание, содержащее прямые элементы политического давления для проведения какого-то “надлежащего расследования””, - отмечается в заявлении адвокатов.
Адвокаты также отметили, что с применением всего возможного юридического инструментария приступят к защите прав Артура Ванецяна.
“Будет также подготовлен соответствующий гражданский иск для подачи в суд. Любой человек, прибегший к клевете, должен в рамках закона ответить за это, а клеветничество должно быть окончательно отвергнуто в Армении”, - отмечается в заявлении представителей Артура Ванецяна.