Սեդրակ Առուստամյանը ձերբակալվել է խիստ անհեթեթ կասկածանքով. փաստաբանը բողոքարկել է ձերբակալման մասին որոշումը 04/24/2020   13:01  |  Քրեական խրոնիկոն
«Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը ձերբակալվել է խիստ անհեթեթ կասկածանքով: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Առուստամյանի փաստաբան Հովիկ Սուքիասյանը:
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ ձերբակալման մասին որոշումը բողոքարկվել է, սակայն չմանրամասնեց, թե ինչ քրեական գործի շրջանակներում է ձերբակալվել: Հովիկ Սուքիասյանի փոխանցմամբ` Առուստամյանը կասկածանքի շուրջ ցուցմունք է տվել և չի ընդունել այն։
Հարցին, թե արդյո՞ք այդ գործի շրջանակներում Սեդրակ Առուստամյանը նախկինում հրավիրվել է հարցաքննության, փաստաբանը տեղեկացրեց, որ 8 ամիս առաջ հարցաքննվել է և ցուցմունք է տվել: Փորձեցինք նաև պարզել, թե արդյո՞ք համապատասխանում է իրականությանն այն տեղեկատվությունը, որ Սեդրակ Առուստամյանից փորձել են ցուցմունք կորզել նախկին իշխանությունների, մասնավորապես՝ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի դեմ, սական փաստաբանը չմեկնաբանեց այդ տեղեկատվությունը:
Նշենք, որ Սեդրակ Առուստամյանը ձերբակալվել է ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործերից մեկի շրջանակներում: Ապրիլի 23-ի երեկոյան նրան հրավիրել էին ԱԱԾ՝ հարցաքննության: Սուքիասյանը նշեց, որ Սեդրակ Առուստամյանին հարցաքննության էին հրավիրել վկայի կարգավիճակով:
Ըստ մամուլում շրջանառվող տեղեկատվության՝ Սեդրակ Առուստամյանը ձերբակալվել է ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին առնչվող քրեական գործով: Ըստ մամուլում շրջանառվող տեղոկատվության՝ վարույթն իրականացնող մարմինը Սեդրակ Առուստամյանին հրավիրել է հարցաքննության՝ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի դեմ ցուցմունք կորզելու նպատակով։

Адвокат обжаловал решение о задержании директора концерна “Мульти-груп” Седрака Арустамяна 04/24/2020   13:51  |  Криминальная хроника
Директор концерна “Мульти-груп” Седрак Арустамян был задержан по очень нелепому подозрению. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил его адвокат Овик Сукиасян.
Адвокат сообщил, что решение о задержании обжаловано, однако не уточнил, в рамках какого дела его подзащитный был задержан. По словам Овика Сукиасяна, Арустамян дал показания по поводу подозрения и отвергает его.
На вопрос о том, вызывали ли ранее Седрака Арустамяна на допрос в рамках данного дела, адвокат сообщил, что его подзащитный был допрошен 8 месяцев назад и дал показания. Агентство попыталось также уточнить достоверность информации о том, что у Седрака Арустамяна пытались выудить показания против  бывшего властей, в частности экс-председателя Комитета государственных доходов Армении Гагика Хачатряна, однако в ответ адвокат воздержался от комментариев.
Отметим, что Седрак Арустамян в рамках одного из дел, расследуемых в Службе национальной безопасности. 23 апреля вечером его вызвали в СНБ на допрос. Сукиасян отметил, что Седрака Арустамяна пригласили на допрос в качестве свидетеля.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, Седрак Арустамян был задержан по уголовному делу, касающемуся экс-главы КГД Гагика Хачатряна. Согласно сообщениям в прессе, осуществляющий производство орган вызвал Седрака Арустамяна на допрос с целью выудить у него показания против Гагика Хачатряна.