Վեհափառի հայտարարությունը քրեադատավարական ընթացակարգերի հետ որևէ աղերս չունի.դատախազություն 04/15/2020   14:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վեհափառի հայտարարությունը քրեադատավարական ընթացակարգերի հետ որևէ աղերս չունի և դատախազությունը չի մեկնաբանում քրեական դատավարության գործընթացից դուրս հայտարարությունները: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի փոփոխման վերաբերյալ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայտարարությանը:
Ինչ վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությանը , Խաչատրյանն ասաց, որ դրա վերաբերյալ դատական քննության ընթացքում մեղադրող դատախազները կծանոթանան պաշտպանության կողմի հիմնավորումներին և կհայտնեն իրենց դիրքորոշումը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ մարտի 17-ին նշանակված Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվել էր՝ դատավորի վատառողջ լինելու պատճառաբանությամբ: Իսկ դրանից մեկ օր առաջ՝ մարտի 16-ի երեկոյան, պաշտպանները Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդություն էին ներկայացրել դատարան։ Ընդ որում՝ նախապես ճշտել էին դատարանից, որ նշանակված նիստը կայանալու է , բայց չի կայացել։ Ըստ պաշտոնական պարզաբանման՝ դատավորը վիրահատվել է և պարզ չէ, թե որքան կտևի հետվիրահատական շրջանը: Օրերս մամուլում տեղեկատվություն տարածվեց, որի համաձայն՝ Աննա Դանիբեկյանը ենթարկվել է քթի վիրահատության՝ պետպատվերով: Ռոբերտ Քոչարյանի համար անձնական երաշխավորություն են ներկայացրել Հայաստանի նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
14:45 15/04/2020  |  ՄեկնաբանությունՏեր Խորեն քահանա Կիրակոսյան. Եկեղեցում հակառակորդ մի փնտրեք, չեք գտնի
12:16 15/04/2020  |  ՄեկնաբանությունՏեր Ասողիկ. Դատապարտում ենք Հայոց Եկեղեցու հոգևոր զավակ Ալեն Սիմոնյանի անհարգալից վերաբերմունքը
14:45 11/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրբ Հարության տոնին դուրս կբերվի Տիրոջ Կենաց փայտի մասունքով խաչը
19:03 25/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներին
16:38 27/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց կաթողիկոսը ընդունեց Բարձրագույն դատական խորհուրդի նախագահին
15:50 16/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Վաշինգտոնի Սուրբ Գրքի թանգարանի պատվիրակությանը
11:45 13/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունել է ԱՄՆ Սենատի բանաձևը Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ
16:29 28/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Շվեյցարիայի Աստվածաշնչային ընկերության ներկայացուցիչներին
11:07 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳարեգին Բ-ն նոր նշանակումներ է արել
15:36 17/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Ճապոնիայի վարչապետի հատուկ հարցերով խորհրդականին

В Генпрокуратуре Армении прокомментировали заявление Католикоса об изменении меры пресечения Кочаряну 04/15/2020   15:13  |  Лента новостей
В Генеральной прокуратуре Армении прокомментировали заявление Католикоса всех армян Гарегина Второго, призвавшего изменить второму президенту РА Роберту Кочаряну меру пресечения в связи с пандемией коронавируса.
Католикос ранее в ответ а запрос на запрос NEWS.am заявил, что жизнь человека дана ему Богом, и заботливое отношение к ней – ответственность каждого. Гарегин Второй отметил, что в условиях пандемии в разных странах мира особое внимание уделяется лицам, находящимся в местах лишения свободы, предпринимаются достойные приветствия шаги по освобождению или изменению меры пресечения лицам, не представляющим опасности для общества с тем, чтобы уберечь их от опасного вируса.
"В таких вопросах позиция Церкви держится на божественном послании любви, заботы и милосердия. И в этом плане наш призыв состоит в том, чтобы и наши власти инициировали необходимые шаги в данном направлении. Что касается Роберта Кочаряна, учитывая профессиональные мнения врачей относительно здоровья второго президента Армении, мы считаем важным, наряду с осуществлением правосудия, и реализацию всех профилактических мер и мероприятий, в том числе по изменению меры пресечения в отношении последнего, чтобы застраховать состояние его здоровья в этот период вируса от дальнейших осложнений", - говорится в ответе, предоставленном изданию пресс-канцелярией Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
“Заявление Святейшего не имеет никакого отношения к уголовно-процессуальным процедурам, и Прокуратура не комментируют заявления, находящиеся вне процесса уголовного судопроизводства”, -  заявила в ответ на запрос “ФактИнфо” глава отдела по связям с общественностью Генпрокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Что касается ходатайства об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство, Хачатрян заявила, что в ходе судебного разбирательства прокуроры ознакомятся с основаниями стороны защиты и выскажут свою позицию.
Ранее стало известно, что назначенное на 17-ое марта заседание суда по делу второго президента Армении и трех бывших высокопоставленных чиновников  перенесли, сославшись на ухудшение состояния здоровья судьи Анны Данибекян.
На днях в СМИ появилась информация о том, что Анне Данибекян провели операцию на нос в рамках госзаказа.
Готовность поручиться за освобождение Роберта Кочаряна выразили бывшие премьер-министры Республики Армения Вазген Манукян, Хосров Арутюнян, Карен Карапетян и экс-премьер Республики Арцах Анушаван Даниелян.