Յուրաքանչյուր երեխայի կտրվի նպաստ՝ 26500 դրամ, եթե նրանց ծնողները մարտի 12-ի դրությամբ աշխատանք չեն ունեցել կամ կորցրել են այն 04/02/2020   13:02  |  Կորոնավիրուս
Գործադիրն այսօր հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 9-րդ միջոցառումը։
Այն ներկայացրեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը։ Վերջինս նշեց, որ միջոցառման նպատակն է օժանդակել կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով առաջացած դժվարությունների արդյունքում սոցիալական խնդիրների առջև կանգնած մինչեւ 18 տարեկան երեխաներ ունեցող ընտանիքներին.«Միջոցառման շահառու են հանդիսանում բոլոր այն ընտանիքները, որոնք ունեն մինչև 18 տարեկան երեխա և առկա է հետևյալ հանգամանքներից մեկը։.
1. երեխայի ծնողները չեն ունեցել գրանցված աշխատանք 2020 թվականի մարտի 12-ի դրությամբ և չեն ընդունվել ժամանակավոր կամ մշտական գրանցված աշխատանքի 2020 թվականի մարտի 12-ից մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Սա վերաբերում է բոլոր չաշխատող ծնողներին, միայնակ ծնողներին։
2. Եթե երեխայի ընտանիքը 2020 թվականի մարտի 12-ի դրությամբ հաշվառված չի եղել ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում կամ ընտանիքի անապահովության միավորը ցածր է 28.1-ից։ 3. Երեխայի ծնողները կամ ծնողներից մեկը 2020 թվականի մարտի 31-ի դրությամբ չի հանդիսացել անհատ ձեռնարկատեր, ում գործունեությունը նույն ամսաթվի դրությամբ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով դադարեցված չի եղել։ Աջակցությունը տրամադրվում է միանվագ դրամական վճարի ձևով յուրաքանչյուր երեխայի համար 26500 դրամ գումարի չափով։
Աջակցությունը տրամադրվում է ծնողներից մեկի կողմից օնլայն ssa.am կայքէջում սահմանված կարգով էլեկտրոնային եղանակով ներկայացված դիմումի հիման վրա»,-ասաց Զարուհի Բաթոյանը։
Վարչապետն ընդգծեց, որ կորոնավիրուսի ճգնաժամի ծավալման առաջին օրերից կառավարությունը խնդիր է դրել գտնել իսկապես կարիքավոր խմբերին, որպեսզի իրենց աջակցությունը լինի մաքսիմալ հասցեական.«Մենք արձանագրել ենք, որ աջակցության միջոցառումների շրջանակում չենք կարողանում հասնել մի սոցիալական շերտի, որի մի մասը մեր լավագույն ցանկության դեպքում պետք է այդ կարգավիճակը չունենար։ Խոսքն աշխատող, բայց աշխատանքը չգրանցված անձանց մասին է և ընդհանրապես աշխատանք չունեցող մարդկանց մասին, ովքեր ներառված չեն սոցիալական աջակցության այլ ծրագրերում, մասնավորապես ընտանեկան նպաստի ծրագրում։ Որոշեցինք, որ շատ ճիշտ է` այս աջակցությունը հասցեագրենք երեխաներին։ Ըստ էության այս ծրագրի իրական շահառուները հանդիսանում են ոչ թե ծնողները,այլ երեխաները։ Արձանագրում ենք, որ յուրաքանչյուր երեխայի կտրվի նպաստ այն պարագայում, եթե նրանց ծնողները 2020-ի մարտի 12-ի դրությամբ աշխատանք չեմ ունեցել կամ կորցրել են աշխատանքը»,-հավելեց վարչապետը։
12:37 02/04/2020  |  ԿորոնավիրուսԿառավարությունը քաղաքացիներին վերահսկելու անհրաժեշտություն չունի. Փաշինյան
12:03 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՃգնաժամը չպետք է պատճառ դառնա, որ նվազեցնենք հարկային կարգապահությունը. վարչապետ
11:56 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում տեղի են ունեցել բարձր որակի ընտրություններ. վարչապետ
11:52 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր անկախության սերնդի զինվորները, երիտասարդները դարձան անօրինակ սխրանքների հեղինակներ. Վարչապետ

Семьям с детьми в Армении выплатят единовременное пособие: власти назвали условия получения 04/02/2020   13:24  |  Коронавирус
Правительство Армении на сегодняшнем заседании в четверг утвердило девятую программу в рамках антикризисных мер по преодолению последствий распространения коронавируса в стране.
Программу представила министр труда и по социальным вопросам Заруи Батоян.
Она сообщила, что цель этой программы - облегчить возникшие из-за коронавируса социальные проблемы семей с детьми до 18 лет.
Как проинформировала министр, бенефициариями программы станут все те семьи, в которых есть дети до 18 лет и соблюдено одно из следующих условий:
- родители ребенка не были зарегистрированными сотрудниками по положению на 12-ое марта 2020 года и не устроились на временную или постоянную работу в период с 12-го марта по 31-го марта;
- если семья ребенка по положению на 12-ое марта состояла на учете в системе оценки неблагополучных семей или же индекс необеспеченности семьи ниже 28,01;
-родители ребенка или же один из них по положению на 31-ое марта не являлся индивидуальным предпринимателем;
- содействие оказывается в виде единовременной денежной помощи в размере 26,5 тыс. драмов на каждого ребенка. Поддержка предоставляется одному из родителей  на основании заявки, заполненной в электронной форме на сайте ssa.am".
Министр уточнила, что семья может быть бенефициарием программы, если все ее члены или один из родителей с ребенком постоянно проживают в Армении в период с 12-го по 31-ое марта.
В свою очередь премьер-министр Армении с начала возникшего из-за коронавируса кризиса правительство задалось целью выявить всех  нуждающиеся группы лиц, что  оказываемая в рамках предпринятых мер помощь была максимально адресной.
Ранее правительство Армении утвердило восемь антикризисных мер для преодоления экономических последствий, вызванных эпидемией коронавируса.Правительство Армении приняло новые антикризисные меры из-за последствий коронавируса
00:04 02/04/2020  |  КоронавирусВ Армении скончался еще один пациент с коронавирусом
18:06 01/04/2020  |  КоронавирусВедущий эпидемиолог Китая рассказал, когда пандемия коронавируса пойдет на спад - РИА Новости