Իտալացի քաղաքապետն անօդաչու սարքի միջոցով բղավում է տեղաբնակների վրա ու հորդորում մնալ տանը euronews.com 03/27/2020   12:18  |  Կորոնավիրուս
Սիցիլիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Մեսսինա քաղաքի քաղաքապետն անօդաչու սարք է կիրառում քաղաքի բնակիչներին տանը մնալու կոչեր անելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է Եվրոնյուզը:
Իշխանությունները փորձում են քաղաքացիներին տանը փակված պահել հիվանդության հետագա տարածումը կանխելու նպատակով: Այս հարցում անօդաչու սարքերն օգնության եկան Մեսսինայի քաղաքապետ Կատենո դե Լուկային: Վերջինս ֆեյսբուքում տեսանյութ է տեղադրել, որտեղ երևում է, թե ինչպես է անօդաչու սարքից հնչում քաղաքապետի ձայնագրված բղավոցը, երբ սարքը տեսնում է փողոցում քայլող որևէ մեկին:
«Ամենուր անօդաչու սարքեր են իմ ձայնով, որը բղավում է ուր եք գնում, տուն գնացե'ք»,-սոցիալական ցանցում հրապարակված տեսանյութում ասում է քաղաքապետը:
Նշենք, որ Իտալիայում կորոնավիրուսով հիվանդները 80 589-ն են: Կորոնավիրուսից ամենաշատ մահացությունները գրանցվել են հենց Իտալիայում, դրանք հասել են 8 215-ի:

В Италии мэр придумал оригинальный способ заставить жителей не нарушать режим карантина - Euronews 03/27/2020   12:48  |  Коронавирус
Мэр итальянского города Мессина Катено Де Лука придумал оригинальный способ заставить местных жителей не нарушать режим карантина из-за коронавируса и не выходить из дома. Об этом пишет Euronews.
Отмечается, для того, чтобы принудить людей соблюдать режим карантина применяются квадрокоптеры (дроны). Однако, мэр Мессины пошел ещё дальше, записал свой голос и, когда дрон фиксирует человека на улице, то начинает кричать следующее: «Куда вы направляетесь? Идите прямо домой».
С начала пандемии число случаев заражения в республике превысило 80,5 тыс., более 8,1 тыс. человек умерли, свыше 10,3 тыс. вылечились.