Արամ Օրբելյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի հայցադիմումը մակագրվել է դատավոր Սուքոյանին 03/19/2020   12:11  |  Քաղաքացիական իրավունք
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանի հայցադիմումն ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Դատական տեղեկատվական համակարգից:
Հայցադիմումը դատարան մուտք է եղել մարտի 18-ին և նույն օրը մակագրվել Սուքոյանին:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Արամ Օրբելյանը դատի է տվել Նիկոլ Փաշինյանին և պահանջում է հերքել զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները և փոխհատուցել զրպարտությամբ պատճառված վնասը:
Դատական հայցի պատճառ է դարձել Փաշինյանի հայտարարությունը: Մարտի 10-ին Քաջարանում «Այո»-ի քարոզարշավի ժամանակ ՀՀ վարչա­պետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Արամ Օրբելյանը, ով հանդիսանում է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը «էն ժամանակներում երբ մարտի մեկի հետ կապված գործ էր քննվում ՍԴ-ում, բազմիցս ելումուտ է արել Սահմանադրական դատարան», որը չի արձանա­գրվել սահմանված կարգով։ Այնուհետև հայտարարել է, թե «ոստիկանները բացատրություն են տվել, որ ՍԴ նախագահի օգնականը կամ աշխատակազմի ղեկավարն ասել է՝ շեֆի սանիկն է, թող գա, մի գրանցեք»:
Նշենք, որ դեռևս 2020թ. հունվարի 30-ին հանրային հեռուստատեսության «Լուրերի գլխավոր թողարկման» ընթացքում նմանատիպ (բայց ոչ նույնական) պնդումներով հաղորդում էր հեռարձակվել, ինչի առնչությամբ փետրվարի 29-ին Արամ Օրբելյանը զրպարտություն համար­վող տեղեկատվությունը հերքելու և վնասի հատուցման պահանջով դիմել էր դատարան։ Արամ Օրբելյանը դատական հայց էր ներկայացրել ընդդեմ ԱԱԾ-ի և Հանրային հեռուստաընկերության՝ զրպարտության համար։ Օրբելյանը դատարան է դիմել զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու և զրպարտությամբ պատճառված վնասը փախհատուցելու պահանջով։ Հայցադիմումը դատարան մուտք է եղել մարտի 3-ին և նույն օրը մակագրվել է դատավոր Նաիրա Ավետիսյանին, սակայն դատարանը մարտի 17-ին ետ է վերադրաձրել Արամ Օրբելյանի ներկայացրած առաջին հայցադիմումը՝ պատճառաբանելով որ հայցադիմումում բացակայել է Արամ Օրբելյանի ներկայացուցչի հասցեն, այսինքն՝ հայցադիմումը թերի է եղել: Մարտի 18-ին Արամ Օրբելյանը ներկայացրել է երկրորդ հայցադիմումն ընդդեմ ԱԱԾ-ի և Հանրային հեռուստաընկերության, որը կրկին մակագրվել է դատավոր Նաիրա Ավետիսյանին:
11:53 19/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲա որ կառավարությունը բոլորին հարկային արձակուրդ պիտի տա, էդ ծախսերն ինչով պետք ա իրականացնի. Փաշինյան
11:23 19/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ25 մլրդ դրամ փաթեթ կգործի բիզնեսին աջակցության համար, ևս 25 մլրդ դրամ` սոցիալական աջակցության համար. Փաշինյան

Адвокат Кочаряна подал в суд на Пашиняна: известно, кто из судей рассмотрит иск 03/19/2020   13:05  |  Гражданское право
Адвокат Арам Орбелян, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна, подал в суд против премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Иск поступил на рассмотрение к судье суд аобщей юрисдикции Еревана Алексею Сукояну. Об этом “ФактИнфо” стало известноиз сообщения на портале судебной информационной системы “Даталекс”.
Исковое заявление поступило в суд 18 марта и в тот же день было завизировано на имя Сукояна.
Ранее стало известно, что Арам Орбелян подал в суд на Никола Пашиняна, требуя опровержения данных, являющихся клеветой, и выплаты компенсации за причиненный ущерб.
Причиной подачи иска стало заявление Пашиняна, сделанное премьером 10 марта в ходе митинга в рамках агиткампании перед конституционным референдумом в Каджаране. Никол Пашинян заявил, что Арам Орбелян, который является адвокатом Роберта Кочаряна, “в те времена, когда в КС рассматривалось дело в связи с событиями 1 марта, неоднократно совершал визиты в Конституционный суд, которые не были зарегистрированы в установленном порядке. А затем заявил, что “полицейские объяснили, что помощник председателя КС или руководитель аппарата сказал, что он - крестник шефа, впустите его, не регистрируйте”.
Отметим, что 30 января текущего года в ходе главного выпуска новостей на Общественном телеканале Армении был показан репортаж с похожими, (но не тождественными)  утверждениями.
В этой связи 29 февраля Арам Орбелян подал в суд иск против Службы национальной безопасности и Общественного телевидения(ОТА).
Орбелян обратился в суд с требованием опровергнуть являющиеся клеветой фактические сведения и возместить причиненный ущерб. Исковое заявление поступило в суд 3 марта и в тот же день было завизировано на имя судьи Наиры Аветисян. Однако суд 17 марта вернул первый иск, мотивировав возврат отсутствием в обращении указаний адреса представителя Арама Орбеляна, то есть обнаруженными недочетами.
18 марта Арам Орбелян подал второй иск против СНБ и Общественной телекомпании, который вновь поступил на рассмотрение к судье Наире Аветисян.