Բացահայտվել է հափշտակություններ և կեղծիքներ կատարելու կոռուպցիոն բնույթի հանցավոր դեպք 03/09/2020   10:08  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում պատշաճ իրավական ընթացք տալով պետական տարբեր մարմիններից ստացված կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների վերաբերյալ ազդակներին, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է տևական ժամանակ պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ և կեղծիքներ կատարելու կոռուպցիոն բնույթի հանցավոր դեպք:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2015-2019 թթ. ««Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենն իր պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ իրեն վստահված ուրիշի գույքը հափշտակելու (յուրացնելու) դիտավորությամբ, 2015-2019 թթ. ընկած ժամանակահատվածում մի շարք քաղաքացիների հրամանագրել է կազմակերպության տարբեր հաստիքներում, ովքեր փաստացի աշխատանքի չեն հաճախել: Նրանց տվյալները ներառվել են աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրում ու աշխատավարձի հաշվարկի ցուցակներում, և պետական միջոցների հաշվին դուրս է գրվել ընդհանուր առմամբ 25.231.000 ՀՀ դրամի չափով աշխատավարձ, որը տնօրինել է նշված պաշտոնատար անձը: Արդյունքում վերջինս յուրացման եղանակով հափշտակել է վերոնշյալ՝ առանձնապես խոշոր չափերով գումարը:
Բացի դրանից, նույն ժամանակահատվածում նշված ՊՈԱԿ-ում աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելիության մատյանում աշխատակցի անվան դիմաց 2015-2018 թթ. դրվել են ստորագրություններ վերջինիս՝ ՀՀ-ից բացակայելու պայմաններում:
Միևնույն ժամանակ, 2018-2020 թթ. փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում ՊՈԱԿ-ի շուրջօրյա վճարովի խնամքի մի շարք շահառուներ ընդունվել և պահվել են կենտրոնում առանց համապատասխան ձևակերպումների, որոնց շուրջօրյա վճարովի խնամքի պայմանագրով նախատեսված օրական գումարը յուրաքանչյուր ամսվա վերջում առձեռն ստացվել է շահառուների հարազատներից և չի մուտքագրվել կազմակերպության դրամարկղ: Արդյունքում յուրացման եղանակով հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
««Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ և կեղծիքներ կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, իրականացվում է նախաքննություն:
09:37 04/03/2020  |  ՄամուլՄնաց 15 օր. ինչ է սպասվում ուժային կառույցների ղեկավարներին. «Ժողովուրդ»
09:05 04/03/2020  |  ՄամուլԲաց ռեժիմից մինչեւ պայմանական․ ԱԱԾ-ն ու Ալրաղացի Լյովիկի գործով գործարքը. «Ժողովուրդ»
14:48 03/03/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԳագիկ Խաչատրյանի տեղակալը մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեջ
10:22 03/03/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է անօրինական միգրա­ցիայի կազմա­կերպման հերթական դեպքը

СНБ Армении раскрыла крупные хищения в Центре по уходу за лицами с психическими расстройствами 03/09/2020   12:01  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении сообщила о раскрытии преступного случая коррупционного характера – совершения чиновником на проитяжении длительного времени хищений в особо крупных размерах и фальсификаций.
Как сообщает пресс-центр СНБ, согласно полученным фактическим данным, в 2015-2019 гг. директор ГНКО “Центр по уходу за лицами, имеющими проблемы с психическим здоровьем, "Дзорак"”, использовав свое должностное положение и вынашивая умысел на хищение вверенного ему чужого имущества, устроил ряд людей на различные должности в этой организации, но они по факту на работу не ходили.
Их данные были внесены в штатное расписание и в реестр заработной платы, и за счет государственных средств была выписана зарплата на сумму в размере 25 231 000 драмов, которой  распорядился директор. В результате он путем присвоения похитил указанную сумму в особо крупном размере.
Кроме этого, в журнале учета посещаемости сотрудников данного центра в 2015-2018 гг. против имени одного из работников проставлялись подписи в условиях его отсутствия в Армении.
В то же время, с 2018 года по февраль 2020 года ряд бенефициариев, нуждающихся в круглосуточном уходе, были приняты и содержались в центре без соответствующего оформления. В конце каждого месяца от их родственников за ежедневные платные услуги поступала сумма, оговоренная в договоре о круглосуточном платном уходе, которую не вносили в кассу учреждения. В результате путем присвоения была расхищена сумма в особо крупных размерах.
По данным фактам в следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса. Ведется предварительное расследование.