Բացահայտվել է անօրինական միգրա­ցիայի կազմա­կերպման հերթական դեպքը 03/03/2020   10:22  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտան­գու­թյան ծառայությունը, ապօրինի միգրացիայի կազմակերպումը դիտարկելով որպես անդրազգային հանցավորության տեսակ, միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության նորմերի հիման վրա հետևողական պայքար մղելով այդ երևույթի դեմ, բացահայտել է անօրինական միգրա­ցիայի կազմա­կերպման հերթական դեպքը։ Այս մասին տեղեկացնում է Ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Ըստ ձեռք բերված փաստական տվյալների՝ 2018 թ. հուլիսից մինչև 2020 թ. փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում Երևանում և Արագածոտնի մարզում բնակվող մի խումբ անձինք նախնական համաձայնությամբ, շահադիտական նպատակով, 3500-3800 եվրոյի դիմաց ստանձնել են կազմակերպել ավելի քան 20 ՀՀ քաղաքացիների ապօրինի արտասահման տեղափոխելու գործընթացը: Նրանք համապատասխան մուտքի արտոնագրերի ստացումն ապահովելու համար պատրաստել են կեղծ փաստաթղթեր` ամուսնության վկայականներ, աշխատավայրի վերաբերյալ տեղեկանքներ, բանկային հաշվի շարժի քաղվածքներ, որոնց օգտագործմամբ ՀՀ–ում գործող մի շարք եվրոպական երկրների դեսպանություններից ստացված մուտքի արտոնագրերով միգրանտները լքել են Հայաստանի Հանրապետությունը և ապօրինի մուտք են գործել «Շենգենյան համաձայնության» երկրներ:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։
ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո կեղծ փաստաթղթերի ներկայացմամբ հերթական անգամ մուտքի արտոնագիր ստանալուց առաջ ապօրինի միգրացիայի կազմակերպիչներից մեկը բռնվել և բերման է ենթարկվել, խոստովանել հանցագործության կատարումը, իսկ մյուսները լքել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքը։
Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում բոլոր հանցադեպերը, հանցագործության կատարմանը ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։
07:53 26/02/2020  |  ՄամուլԱԱԾ-ի ռեսուրսների մի հսկայական հատված կենտրոնացած է երկրի ներսում Փաշինյանի ընդդիմախոսների նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու և դրա մասին վարչապետին զեկուցելու վրա ․ «Փաստ»

СНБ Армении разоблачила группу, промышлявшую организацией нелегальной миграции 03/03/2020   11:29  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении раскрыла очередной случай организации нелегальной миграции. Об этом сообщает пресс-центр СНб Армении.
Согласно полученным фактическим данным, в период с июля 2018 года до февраля 2020 г. проживающая в Ереване и Арагацотнской области группа лиц за 3500-3800 евро взяла на себя организацию нелегальной перевозки более 20 граждан за рубеж. Для получения соответствующих виз они подготовили фальшивые документы, свидетельства о браке, справки с места работы, выписки о передвижении средств с банковских счетов, с использованием которых мигранты получили в ряде действующих в РА посольств европейских стран визы и покинули Армению, незаконно перебравшись в страны Шенгенского соглашения.
По данному факту в следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Армении.
Один из организаторов нелегальной миграции был пойман в момент передачи в очередной раз визы с предъявлением поддельных документов  и подвергнут приводу. Он сознался в содеянном, а остальные покинули территорию Республики Армения.
Поимка была проведена под контролем оперативных подразделений СНБ.
"Предварительное следствие по делу продолжается. Принимаются меры по  выявлению всех преступных случаев, установление всего круга лиц, причастных к преступлению, и привлечению их к ответственности", - говорится в сообщении.