Հայկական բեռնատարները բարեհաջող հատել են հայ-վրացական սահմանը 03/05/2020   13:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տեղեկացնում ենք, որ Հայկական բեռնատարները բարեհաջող հատել են հայ-վրացական սահմանը, շուտով սահմանված ընթացակարգով կուղեկցվեն դեպի հաջորդ մաքսային կետ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը և Պետական եկամուտների կոմիտեն օպերատիվ կապի մեջ են տարանցում իրականացնող տնտեսվարողների հետ` առանց խոչընդոտների կազմակերպելու բեռնափոխադրումները։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի կառավարության մարտի 2-ի որոշմամբ փոփոխություններ են կատարվել Վրաստանում նոր կորոնավիրուսի հնարավոր տարածումը կանխելու և կորոնավիրուսային նոր դեպքերին արագ արձագանքելու գործողությունների ծրագրերում:
Փոփոխությունները ներառում են նաև կորոնավիրուսի վարակվածության բարձր ռիսկայնություն ունեցող երկրներից Վրաստանի տարածքով սահմանային մի անցակետից մինչև մեկ այլ սահմանային անցակետ տարանցիկ անցնող բեռնատար փոխադրամիջոցների ուղեկցում՝ ուղեկցողի առկայություն (իրենց անձնակազմի հետ միասին)։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից որպես ռիսկային գոտի ճանաչված տարածքներում գտնված տրանսպորտային միջոցների վարորդները փոխարինվում են այլ ֆիզիկական անձով, ով չի պատկանում ռիսկային խմբին։
Մաքսային ծառայության լիազորված աշխատակցի հսկողության ներքո իրականացվում է տրանսպորտային միջոցի ամբողջական ախտահանում, իսկ բեռնատար փոխադրամիջոցի վարորդը (օտարերկրյա քաղաքացին), ով վարել է մեքենան սահմանը հատելիս, հետ է ուղարկվում կամ, կլինիկական վիճակով պայմանավորված, ենթարկվում է կարանտինի/ տեղափոխվում է բժշկական հաստատություն։
13:05 27/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱտոմեքենաների ներմուծումը գրեթե դադարել է
16:27 27/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱվտոներկրողների բողոքի ակցիան ՊԵԿ շենքի առջեւ լարված մթնոլորտում անցավ. Ոստիկանության ու ցուցարարների միջեւ հրմշտոց սկսվեց
09:57 01/12/2018  |  ՄամուլՀայ-իրանական սահմանն ամեն օր հատող մոտ 4000 առևտրականներն այլևս չեն կարող Իրանից սննդամթերք ներմուծել. «Ժամանակ»
13:30 15/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԳարեջուր ներկրողների և տեղական արտադրողների համար սահմանված ակցիզային հարկի խնդիրը կկարգավորվի հարկային բարեփոխումներով
17:46 20/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև 1 տարի երկարաձգվել է ավտոտրանսպորտային միջոցներով ցորենի և ալյուրի ներմուծման-արտահանման արգելքի որոշման ուժի ժամկետը
11:16 15/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀացահատիկային բեռների ներկրման արգելքը հետաձգվել է մինչև հոկտեմբերի 1-ը
09:54 15/09/2018  |  ՄամուլՀայաս­տանի հարյուրավոր բեռնատարներ արգելափակել են Բագրատաշեն-Սադախլո մաքսային անցակետը. «Ժամանակ»
09:39 12/09/2018  |  ՄամուլՎրաստանից ՀՀ բեռնափոխադրողները ցորեն ներկրելու արգելքի մասին հերթական ծանուցումն են ստացել. «Ժամանակ»
17:46 29/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎրացական երկաթուղին, նախնական պայմանավորվածությամբ, զեղչային համակարգ կկիրառի Հայաստան ներկրվող ցորենի համար
12:23 29/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊատգամավորները մտահոգված են բեռնատարներով ցորենի ներկրումն արգելելու՝ Վրաստանի կառավարության որոշմամբ

Армянские грузовики благополучно пересекли границу с Грузией 03/05/2020   17:08  |  Лента новостей
Армянские грузовики благополучно пересекли армяно-грузинскую границу и в соответствии с установленным регламентом будут сопровождены в следующий таможенный пункт. Об этом сообщает пресс-служба Министерство экономики Армении.
Согласно сообщению, Минэкономики и Комитет государственных доходов Армении находятся на оперативной связи с хозсубъектами, занимающимися транзитными перевозками, с целью организации беспрепятственной перевозки грузов.
Напомним, решением правительства Грузии от 2 марта были внесены изменения в план действий по предотвращению распространения коронавируса нового типа в Грузии и быстрого реагирования на новые случаи.
Изменения предполагают обеспечение сопровождения грузовых транспортных средств (вместе с людьми) из стран с высоким риском заражения коронавирусом, проезжающих  транзитом через территорию Грузии, из одного пограничного пропускного пункта до другого.
Водителей транспортных средств, приезжающих из территорий, признанных со стороны ВОЗ зонами риска, заменяет другое физическое лицо, не входящее в зону риска.
Под надзором уполномоченного сотрудника таможенной службы проводится полная дезинфекция транспортного средства, а водитель грузовика (иностранный гражданин), который вел машину, при пересечении границы отправляется обратно или ввиду клинического состояния помещается на карантин либо направляется в медучреждение.
17:54 03/03/2020  |  Лента новостейПашинян встретился с Католикосом-Патриархом Всея Грузии Илией Вторым
17:23 03/03/2020  |  Лента новостейАрмяно-грузинское партнерство является одной из важнейших гарантий обеспечения стабильности в нашем регионе - Пашинян
15:54 03/03/2020  |  Лента новостейПашинян в Тбилиси заявил, что Армения рассматривает отношения с Грузией в ключе стратегического партнерства
15:15 03/03/2020  |  Лента новостейАрмения и Грузия обсуждают перспективы дальнейшего углубления отношений
00:08 28/02/2020  |  Лента новостейПашинян отметил важность подписанной программы сотрудничества между Арменией и Грузией в сфере обороны на 2020 год
13:31 22/01/2020  |  Лента новостейСаркисян и Гахария заявили о наличии огромного потенциала для сотрудничества между Арменией и Грузией
17:55 06/11/2019  |  Лента новостейГлавы Минобороны Армении и Грузии договорились о расширении сотрудничества в оборонной сфере