Ավտոներկրողների բողոքի ակցիան ՊԵԿ շենքի առջեւ լարված մթնոլորտում անցավ. Ոստիկանության ու ցուցարարների միջեւ հրմշտոց սկսվեց 11/27/2019   16:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ավտոներկրողները բողոքի ակցիա են իրականացրել ՊԵԿ-ի շենքի առջեւ, որն անցել է լարված մթնոլորտում։ Բողոքի ակցիայի մասնակիցները մի շարք հարցեր են բարձրացնում ՝ Գյումրու ավտոմաքսատան աշխատանքի անարդյունավետությունից մինչեւ աջ ղեկով մեքենաների ներկրման արգելքը։
Ակցիայի սկզբում ցուցարարներին մոտեցավ ՊԵԿ խոսնակ Լուսինե Մկրտչյանը՝ հասկանալու նրանց պահանջները։ «Մաքսատունը արդյունավետ չի աշխատում, ինչի հետեւանքով ներկրված մեքենաները բեռնաթափելիս վնասվածքներ են ստանում։ Կարո՞ղ եք հրապարակել՝ ով է այդ ընկերության սեփականատերը։ Իմ՝ ոչ պաշտոնական տվյալներով, Գյումրու մաքսատան պետն է»,-նրան դիմելով, հայտարարեց Գեւորգ Հովհաննիսյանը, ով ներկայացնում էր ավտոներկրողների խնդիրները ։ ՊԵԿ խոսնակն առաջարկեց գրավոր ներկայացնել պահանջները, որոնց համապատասխան մասնագետները կպատասխանեն։ Խոսակցությունը չստացվեց , ՊԵԿ խոսնակը հեռացավ,իսկ ակցիայի մասնակիցները շարունակեցին մնալ ՊԵԿ շենքի առջեւ։
«Այսօր ՊԵԿ-ի քաղաքականության եւ վարչարարության հետեւանքով ադրբեջանական գործարար հատվածը ֆինանսավորում է ստանում, սա ուղղակի մեղադրանք եմ հնչեցնում, թող մեկը կանգնի, ինձ ասի՝ նման բան չկա»,- Գեւորգ Հովհաննիսյանը։ Նրա խոսքով, աջ ղեկով մեքենաների ներկրման արգելքից հետո Հայաստան բերվող մեքենաները Վրաստանում են վերասարքավորվում, ինչի արդյունքում եկամուտը տեղի ադրբեջանցի գործարարներն են ստանում, որոնք իրականացնում են այդ ծառայությունը։ Բացի այս, ըստ Հովհաննիսյանի, Գյումրու ավտոմաքսատունը ոչ արդյունավետ է աշխատում։ «Նախ՝ մեքենաները ինչո՞ւ պետք է հասնեն Գյումրի, եթե ՀՀ-ում կա մեքենա ներկրող կազմակերպություն՝ «Ապավեն»-ը, որի մեքենաները չեն տանում Գյումրի, ինչու պետք է մասնավոր ձեռնարկատերերինը գնա հասնի Գյումրի»,-նշեց նա՝ հավելելով, որ ավտոներկրողները ֆինանսական ծախսեր ու անհարմարություններ են կրում։
Նա հայտարարեց, որ կառավարությունն իր որդեգրած քաղաքականությամբ խախտել է ՀՀ Սահմանադրությունը՝ գործարար միջավայրի բարելավումից մինչեւ բնակչության զբաղվածության համար պայմանների ստեղծման պարտավորություն։ «Մեր պետության սահմանած կարգերի հետեւանքով զբաղվածներն իրենց զբաղմունքը կորցնում են։ Մինչեւ տարեվերջ 10 միլիոն դոլար գումար ենք ուղարկելու Վրաստան, որն անցնում է ադրբեջանցիներին, որոնք զբաղվում են այդ գործով»,-հայտարարեց Գեւորգ Հովհաննիսյանը։
Այնուհետեւ Գեւորգ Հովհաննիսյանը զանգեց ՀՀ ոստիկանապետի ԺՊ-ին եւ հեռախոսազրույցի ընթացքում ասաց, որ ակցիայի մասնակիցները ցանկանում են հանդիպել վերջինիս, ինչպես նաեւ ՊԵԿ նախագահի 1-ին տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանի հետ՝ ՀՀ վարչապետի ներկայությամբ։ «Մեզ ուրիշ բան են ասում, գնում են Փաշինյանին այլ բան են ասում»,-նշեց նա։
Ակցիայի ընթացքում ոստիկանության ներկայացուցիչների եւ ավտոներկրողների միջեւ հրմշտոց սկսվեց ։ Ոստիկանությունը պահանջել է ազատել փողոցը եւ հեռացնել այնտեղ կայանած մեքենաները, որոնք խոչընդոտել են երթեւեկությանը, ինչից հետո բողոքի ակցիայի մասնակիցները հայտարարել են, թե վերեւից հրահանգ է իջեցվել՝ ցրել ակցիան։
Ի վերջո, հաջողվեց համաձայնության հասնել, որոշվեց՝ ՊԵԿ ներկայացուցիչների հետ ակցիայի մասնակիցներից կազմված 10 հոգանոց պատվիրակությունը կհանդիպի երեկոյան՝ ժամը 19։00-ին եւ կքննարկի բարձրաձայնվող խնդիրները։
11:19 27/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄաքսային և հարկային մարմիններում զենք կրելու, պահելու, օգտագործելու և զենքին առնչվող այլ հարաբերությունները կարգավորող ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը իրավական նոր կանոնակարգում չէ. ՊԵԿ
18:18 26/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀայտնաբերել է մաքսային հսկողությունից թաքցված 7.5 կգ դեղամիջոց և թմրանյութ
19:21 22/11/2019  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՆոյեմբերի 25-ից ավտոմեքենաների մաքսազերծման գործառույթն ամբողջովին կտեղափոխվի Գյումրի քաղաք
16:46 22/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀարկերի մասին մատչելի տեղեկատվությունն արդեն հասանելի է էլեկտրոնային հարթակում
09:18 20/11/2019  |  ՄամուլՊԵԿ-ը հարցաքննել է Ծառուկյանի իտալացի գործընկերոջը. Վերջինս մեկնել է ՀՀ-ից.«Հրապարակ»
18:44 19/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարն այցելել է Գյումրիում կառուցվող Հյուսիսային արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման կենտրոն
16:02 18/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳյումրիի ավտոմաքսատանը սպասում են օրեկան 1000-1200 մեքենայի հոսք. ՊԵԿ նախագահ
15:46 18/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական եկամուտների կոմիտեն խորացնում է գործակցությունը Վրաստանի և Իրանի գործընկեր կառույցների հետ
17:45 16/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ նախագահի տեղակալը հանդիպում է ունեցել ՌԴ-ում Հնդկաստանի դեսպանության առևտրի հարցերով առաջին խորհրդականի հետ
17:24 15/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը կատարելագործում է վերլուծական կարողությունները հետբացթողումային հսկողության փուլում

Стычки произошли между полицейскими и протестующими автоимпортерами в центре Еревана 11/27/2019   17:19  |  Лента новостей
Предприниматели, занимающиеся импортом автоможилей, провели акцию протеста перед зданием Комитета государственных доходов Армении. Участники акции, которая проходила в напряженной атмосфере, выражают недовольство переносом пункта таможенного оформления автомашин в Гюмри и запретом на ввоз автомобилей с правосторонним рулевым управлением.
Требования протестующих выслушала сначала пресс-секретарь КГД Лусине Мкртчян. Митингующие пожаловались на неэффективное функционирование пункта растаможки.
Пресс-секретарь КГД предложила им представить свои требования в письменной форме, пообещав, что компетентные органы ответят на них. Разговор между ней и протестующими не удался. После ее ухода, импротеты автомобилей продолжили акцию протеста у здания КГД.
“Сегодня из-за политики КГД и бюрократичексих проволочек деньги получают местные азербайджанские предприниматели. Я напрямую озвучиваю обвинение. Пусть кто-нибудь встанет и скажет, что нет ничего подобного”, - заявил Геворк Ованнисян, который представлял проблемы автоимпортеров. По его словам, после запрета на ввоз в Армению праворульных автомобилей перекидка руля осуществляется в Грузии, в результате чего доход уходит в карман местных азербайджанских бизнесменов, которые знаимаются там этим делом.
Кроме того, по их словам, таможенный пункт в Гюмри функционирует неэффективно.
“Зачем автомобили частных предпринимателей должны доезжать до Гюмри, если в Армении действует компания-импортер “Апавен, которая этого не делает”, - отметил участник акции протеста. Он добавил, что процедура доставляет импортерам неудобства, и они несут убытки. Более того, по его словам, при разгрузке автомобили получают повреждения.
Он также заявил, что правительство взятой им на вооружение политикой нарушила Конституцию РА, в частности обязательство по улучшению деловой среды и созданию условий для занятости населения.
“Из-за внедренного нашим государством порядка самозанятые лишились работы. До конца года мы оставим в Грузии порядка 10 миллионов долларов, которые попадут к азербайджанцам, занимающимся этим делом”, - сказал Геворк Ованнисян.
Затем он позвонил временно исполняющему обязанности главы Полиции Армении и уведомил его о желании участников акции протеста встретиться с заместителем председателя КГД Рафиком Машадяном и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
“Нам говорят одно, потом мы идут к Пашиняну – говорят другое”, - сказал он.
В ходе акции протеста между автоимпортерами и полицейскими произошли стычки. Полиция потребовала разблокировать движение и отогнать припаркованные автомобили. В ответ протестующие заявили, что сверху была спущена директива разогнать демонстрацию.
В итоге ситуацию удалось “разрулить”. Протестующие договорились о встрече делегации в составе 10 человек с представителями КГД, которая намечена на семь вечера.