Երվանդ Զախարյանի և Արսեն Լալայանցի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 03/04/2020   11:23  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի և Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետ Արսեն Լալայանցի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՔԾ-ից։
Ըստ ՀՔԾ-ի՝ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Երևանի նախկին քաղաքապետն Երվանդ Զախարյանը և Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետ Արսեն Լալայանցը կատարել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ:
« Այսինքն` նշված պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետևանքով «Հաղթանակ» զբոսայգու հողամասի մասը կազմող և պետական սեփականություն հանդիսացող, 2.990.000.000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեք ունեցող, օտարման ոչ ենթակա 10000 քմ մակերեսով հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով, կադաստրային արժեքով` 164.760.000 ՀՀ դրամով, օտարվել է մասնավոր ընկերության, և հասարակությունը հանիրավի զրկվել է ազգային զբոսայգու մի ստվար հատվածից:
Նկատի ունենալով, որ վերը նկարագրված դեպքում անցել են քրեական պատասխանատվության ենթարկելու` օրենքով նախատեսված ժամկետները, նշված անձինք դիմել են վարույթն իրականացնող մարմնին և հայտնել, որ չեն առարկում ոչ արդարացնող, այն է` վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով իրենց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դեմ, ուստի ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել նշված հիմքով նրանց նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:
Որոշման օրինակն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն` օտարված հիշյալ անշարժ գույքի գործարքներն առ ոչինչ ճանաչելու և գույքային միավորը պետության հաշվեկշիռ վերադարձնելու պետական շահերի հայց ներկայացնելու հարցը քննարկելու նպատակով:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է` «Հաղթանակ» զբոսայգուն հարակից տարածքներում գտնվող առանձնատների կառուցման համար հողահատկացման իրավաչափությունը և մյուս հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ»,- նշեցին ՀՔԾ-ից:
Հիշեցնենք, որ նախկին քաղաքապետի որոշմամբ «հաղթանակ» զբոսայգու 10.000 քմ տարածքի օտարման փաստով քրեական գործը հարուցվել էր 2019թ. սեպտեմբերին, նույն ամսվա վերջին Զախարյանին և Լալայանցին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, ինչը հանգեցրել է ծանր հետևանքներ։
Ավելի վաղ ՀՔԾ-ն հայտարարել էր նաեւ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին ղեկավար Վաչագան Ղազարյանի ու նրա կնոջ նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին։
09:57 28/02/2020  |  ՄամուլԵրվանդ Զախարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը կկարճվի. «Ժողովուրդ»
13:35 28/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրանք է առաջադրվել Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանին ու քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության նախկին պետ Արսեն Լալայանցին
09:22 26/07/2019  |  ՄամուլԻնչպես է մեկնաբանել Երվանդ Զախարյանը ՄԻԵԴ-ի աննախադեպ վճիռը. «Ժողովուրդ»
09:30 30/08/2018  |  ՄամուլՎազգեն Մանուկյանի փեսան վերադարձնում է Երվանդ Զախարյանի ժամանակ աշխատած կոռումպացված կադրերին. «Ժամանակ»
22:13 29/02/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼեւոն Յոլյանը նշանակվել է էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար
09:21 21/03/2015  |  ՄամուլԷներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը թիկնապահներ ունի՞. «Չորրորդ իշխանություն»

Уголовное преследование Ерванда Захаряна и Арсена Лалаянца прекращено 03/04/2020   12:01  |  Криминальная хроника
Уголовное преследование в отношении бывшего мэра Еревана Ерванда Захаряна и  начальника управления по архитектуре и градостроительству столичной администрации Арсена Лалаянца прекращено. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщили в Специальной следственной службе
Как заявили в ведомстве, следствием установлено, что Ерванд Захарян и Арсен Лалаянц совершили преступные деяния, предусмотренные частью 2 статьи 308 УК Армении.
“Вследствие действий вышеупомянутых чиновников не подлежащий отчуждению земельный участок площадью 10000 кв.м. с рыночной стоимостью 2.990.000.000 драмов, являющий частью парка “Победы” и собственностью государства, посредством прямой продажи по кадастровой стоимости(164.760.000 драмов) был отчужден частной компании, вследствие чего общественность несправедливо лишилась внушительной части парковой зоны.
С учетом истечения установленного законом сроков для привлечения к уголовной ответственности за вышеописанный случай, упомянутые лица обратились к органу, осуществляющему производство, и сообщили, что не возражают против прекращения в отношении  них уголовного преследования не на основании оправдания, а именно - в связи с  истечением срока давности. Ввиду этого следователь принял решение на этом основании прекратить в отношении них уголовное преследование, осуществляемое по части 2 статьи 308 УК РА.
Копия решения направлена в Генеральная прокуратуру РА для аннулирования сделок по отчужденному недвижимому имуществу и с целью рассмотрения вопроса о подаче иска в интересах государства по возврату объекта недвижимости на баланс государства.
В то же время в ведомстве сообщили, что продолжается производство предварительного следствия по уголовному делу для установления правомерности предоставления прилегающего к парку “Победа” земельного участка под строительство особняков и других обстоятельств.
Напомним, что уголовное дело по факту предоставления решением экс-мэра земельного участка площадью 10.000 кв.м  было возбуждено в сентябре 2019 года. В конце того же месяца Захаряну и Лалаянц было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308(“Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия”) УК РА.