Համատեղել ջանքերը՝ Հայաստանը դարձնելու ժամանակակից տեխնոլոգիաների երկիր. նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ 02/07/2020   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացումը՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է համատեղել բոլոր ջանքերը Հայաստանը դարձնելու ժամանակակից տեխնոլոգիաների երկիր: Այս համատեքստում ներկայացնելով Հայաստանում տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված՝ ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությունը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ երեք մասից կազմված այս ծրագրի նպատակն է Հայաստան բերել տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջատար ընկերություններ՝ զբաղվելու արհեստական բանականության, մաթեմատիկական մոդելավորման, մեքենայական ուսուցման ոլորտների զարգացմամբ և կրթական ծրագրերի իրականացմամբ։ Նախագահը տեղեկացրել է, որ շուրջ երկու տասնյակ կազմակերպությունների հետ արդեն իսկ ձեռք է բերվել նախնական պայմանավորվածություն:
Նախագահն անդրադարձել է նաև այս տարի Հայաստանում անցկացվելիք «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին, որը, մասնավորապես, նվիրված է լինելու արհեստական բանականությանն ու աշխարհաքաղաքականությանը, ինչպես նաև Horasis-China միջազգային համաժողովին, որի շրջանակում Հայաստան կայցելեն մի քանի տասնյակ չինական ընկերություններ:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչները կարևորել են նախագահի հետ հանդիպումը, նրա աջակցությունը Հայաստանում նոր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գործում, նշել, որ պատրաստ են համագործակցել և հանդես գալ առաջարկներով:
16:45 31/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության չճանաչումը կարող է հակառակ ազդեցություն ունենալ. Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի բացառիկ հարցազրույցը իսրայելական «Երուսաղեմ փոստ» թերթին
14:24 30/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իսպանիայի Թագավոր Ֆելիպե Վեցերորդին՝ ծննդյան տարեդարձի առթիվ
15:52 28/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Վազգեն Սարգսյանի ընտանիքին
10:51 28/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախկինում, եթե բանակից ազատվելու խնդիրները կոպուցիայի մեթոդներով հնարավոր էր, հիմա գրեթե անհնարին է. Արամ Սարգսյան

Президент заявил о необходимости консолидации усилий для превращения Армении в страну современных технологий 02/07/2020 17:52 | Лента новостей
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с представителями компаний сферы информационных технологий. Подробности передает пресс-служба президента Армении.
Армен Саркисян подчеркнул важность развития новейших технологий, отметив, что необходимо объединить все усилия для превращения Армении в страну современных технологий. Представляя в этом контексте направленную на развитие технологий и науки Президентскую инициативу АТОМ (Advanced Tomorrow), Армен Саркисян отметил, что целью этого состоящего из трёх частей проекта является привлечение в Армению ведущих компаний сферы информационных и высоких технологий для занятий искусственным интеллектом, математическим моделированием, машинным обучением и реализацией образовательных программ. Президент проинформировал, что он уже достиг предварительной договорённости с двумя десятками организаций.
Президент коснулся также предстоящих в этом году в Армении крупных международных форумов: «Армянского саммита умов», который, в частности, будет посвящён искусственному интеллекту и геополитике, а также Международной конференции Horasis-China, в рамках которой Армению посетит несколько десятков китайских компаний.
Представители сферы информационных технологий подчеркнули важность встречи с президентом, его содействие в деле развития в Армении сферы новых технологий. Они отметили, что готовы сотрудничать и выступать с предложениями.