Դու միակը չես աշխարհում և պետք է դիմանաս, ուժեղ լինես. Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է 10-ամյա Ռոմիկ Արշակյանին 02/04/2020   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է Արշակյանների ընտանիքին: Այս մասին հայտնում են Նախագահի աշխատակզմից։
Արագածոտնի մարզի Ապարան քաղաքում բնակվող Սամվել և Արփիկ Արշակյանների որդու՝ 10-ամյա Ռոմիկի մոտ ախտորոշվել է լեյկոզ և ոսկորների ախտահարում, երեխան գտնվում է ռեմիսիայի շրջանում:
Փետրվարի 4-ն ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օր, իսկ փետրվարի 15-ը՝ մանկական քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օր՝ նպատակ ունենալով հասարակության ուշադրությունը հրավիրել երեխաների՝ քաղցկեղով հիվանդացության խնդիրներին:
Նախագահ Սարգսյանը զրուցել է փոքրիկ Ռոմիկի և նրա ծնողների հետ, հետաքրքրվել երեխայի բուժման գործընթացով: Նախագահն ասել է, շատ կարևոր է չընկճվել և հույսով ու հավատով վերաբերվել բուժման բոլոր փուլերին:
Ռոմիկը պատմել է, որ մարտի 6-ին կդառնա 11 տարեկան: Դպրոց է գնում, ընկերներ ունի, նախասիրություններ: Հանրապետության նախագահը քաջալերել է նրան, պատմել, որ ինքն էլ է անցել այդ ծանր ու դժվար ճանապարհը. «Դու միակը չես աշխարհում և պետք է դիմանաս, ուժեղ լինես: Հետագայում, Աստված գիտի, գուցե 20 տարի հետո դու ևս նախագահ դառնաս: Ուզո՞ւմ ես նախագահ դառնալ, թե՞ ֆուտբոլիստ ես ուզում լինել»:
Երբ փոքրիկ Ռոմիկը պատասխանել է, թե նախագահ է ուզում դառնալ, նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Դե, պայմանավորվեցինք՝ լավանում ես, որ նախագահ դառնաս: Դժվար է լինելու, տհաճ է, բայց կանցնի: Ուժե՛ղ եղիր: Տե՛ս մայրիկդ, հայրիկդ ուժեղ են, դու էլ ուժեղ տղա եղիր: Ի՞նչ ես սիրում անել, ինչ կուզես, բացի նախագահ դառնալուց»:
Ռոմիկը նախագահին հայտնել է, որ կուզեր նաև փրկարար դառնալ, ինչպես իր հայրն է. «Որովհետև նրանք մարդկանց են փրկում: Բժիշկները մարդկանց են բուժում, իսկ փրկարարները փրկում են»:
Հանդիպմանը ներկա՝ երեխային բուժող բժիշկը տեղեկացրել է, որ Ռոմիկը դեռ պահպանողական բուժման մեջ է, որը ևս մեկ տարի կշարունակվի: Այս պահի դրությամբ երեխայի հիմնական հիվանդությունը նահանջել է:
«Դու լավանում ես, հետո տարին մեկ անգամ ինձ հյուր կգաս, քեզ սովորեցնեմ, որ մեծանաս, դու դառնաս նախագահ,-ասել է նախագահ Սարգսյանը, հորդորելով Ռոմիկին ժպտալ: -Պետք է ժպտաս, ցույց տաս, որ դու ուժեղ ես, որ դու հաղթահարելու ես քո հիվանդությունը»:
«Դու ինքդ ես քո առաջին բժիշկը, ինչքան էլ ծնողներդ ու բժիշկները բոլոր ջանքերն ու միջոցները ներդնեն, որովհետև նախ դու ինքդ պիտի չդադարես հավատալ, որ հաղթահարելու ես այս ամենը, որովհետև կյանքը գեղեցիկ է և գեղեցիկ է առաջին հերթին հենց քեզ նման երեխաներով»,- փոքրիկ Ռոմիկին ասել է Հանրապետության նախագահը:
10:05 28/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը Բանակի օրվա առթիվ
13:47 27/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵս կցանկանամ այս հաստատությունը տեսնել մեր գործընկերների ցանկում. նախագահ Արմեն Սարգսյանն Իսրայելում այցելել է Technion տեխնոլոգիական ինստիտուտ
11:45 25/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի նախագահին՝ չինական Նոր տարվա՝ Գարնան տոնի առթիվ
11:44 25/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հունաստանի նորընտիր նախագահին
11:31 25/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանն այցելել են Բեթղեհեմի Սուրբ Ծննդյան տաճար
14:34 23/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-կանադական հարաբերություններն ապագայի շատ ավելի մեծ ներուժ ունեն․ Արմեն Սարգսյան

“Ты не один”: президент Армении встретился с 10-летним Ромиком Аршакяном 02/04/2020 17:31 | Лента новостей
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня в президентской резиденции принял семью Аршакянов. Подробности встречи передает пресс-служба президента.
У сына проживающих в городе Апаран Арагацотнского марза Самвела и Арпик Аршакянов 10-летнего Ромика диагностирован лейкоз и поражение костей, ребёнок находится в стадии ремиссии.
4 Февраля во всём мире отмечается Всемирный день борьбы с раком, а 15 февраля – Всемирный день борьбы с раком у детей. Эти даты призваны привлечь внимание общественности к проблемам раковых заболеваний, в частности, к проблемам рака детей.
Президент Саркисян побеседовал с маленьким Ромиком и его родителями, поинтересовался тем, как идёт процесс лечения ребёнка. Президент завил, что очень важно не сдаваться и с надеждой и верой относиться ко всем этапам лечения.
Ромик рассказал, что 6 марта ему исполнится 11 лет. Он ходит в школу, у него есть друзья, увлечения. Президент Республики воодушевил его, рассказал, что он и сам прошёл этот тяжёлый и трудный путь. «Ты не один в мире, нужно вытерпеть и быть сильным. В будущем, Бог знает, может, через 20 лет ты тоже станешь президентом. Хочешь стать президентом или хочешь быть футболистом?»
Когда маленький Ромик ответил, что хочет стать президентом, Армен Саркисян заявил: «Ну, договорились, ты выздоравливаешь, чтобы стать президентом. Будет трудно, неприятно, но это пройдёт. Будь сильным. Смотри, твои мама и папа сильные, и ты будь сильным мальчиком. Что ты любишь делать? Что бы ты хотел, кроме как стать президентом?»
Ромик сообщил президенту, что хотел бы также стать спасателем, как его отец: «Потому что они спасают людей. Врачи людей лечат, а спасатели – спасают».
Присутствующий на встрече лечащий врач ребёнка сообщил, что Ромик находится на консервативном лечении, которое продлится ещё один год. По ситуации на данный момент основная болезнь ребёнка отступила.
«Ты поправишься, потом раз в год будешь приезжать ко мне в гости. Научу тебя, чтобы ты вырос и стал президентом, - сказал президент Саркисян, попросив Ромика улыбнуться. – Ты должен улыбаться, показывать, что ты силён, что ты преодолеешь своё заболевание».
«Ты сам свой первый врач, сколько бы ни прилагали усилия и средства твои родители и врачи, прежде всего ты сам должен не прекращать верить, что преодолеешь всё это, потому что жизнь прекрасна, и прекрасна в первую очередь такими детьми, как ты», - сказал маленькому Ромику президент.