ԵԱՏՄ էներգետիկ և տրանսպորտային ընդհանուր շուկաների ստեղծմանն ուղղված ջանքերը. վարչապետն Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին 01/31/2020   15:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ղազախստանի Հանրապետություն: Վարչապետն Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին: Լուսանկարման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել միջկառավարական խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի վարչապետները: Որպես ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության ներկայացուցիչ, ընդլայված կազմով նիստին մասնակցել է նաև Մոլդովայի վարչապետ  Յոն Կիկուն:
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ասկար Մամինին` այսօրվա հանդիպման հաջող անցկացման, բոլոր պայմանները ստեղծելու, ինչպես նաև ավանդական հյուրընկալության համար:
Ցանկանում եմ նաև ողջունել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Վլադիմիրի Միշուստինին և Մոլդովայի վարչապետ Յոն Կիկուին, ովքեր առաջին անգամ են մասնակցում մեր խորհրդի նիստին: Հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ և կցանկանայի հավաստիացնել, որ մենք պատրաստ ենք ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության:
Սիրելի ընկերներ,
Սա մեր առաջին հանդիպումն է այս տարի բելառուսական կողմի նախագահության ներքո: Մենք աջակցում ենք Բելառուսի նախագահության շրջանակում արձանագրված ինտեգրման առաջնային ուղղություններին: Այս կապակցությամբ կցանկանայի ընդգծել դեռևս գոյություն ունեցող խոչընդոտների և սահմանափակումների վերացման կարևորությունը, որոնք խանգարում են ընդհանուր տնտեսական տարածքի ձևավորմանը:
Անհրաժեշտ է նաև ակտիվացնել ջանքերը, որոնք ուղղված են ԵԱՏՄ էներգետիկ և տրանսպորտային ընդհանուր շուկաների ստեղծմանը՝ գնագոյացման, սակագների, ծառայությունների հասանելիության ոլորտում ոչ խտրական մոտեցումների հիման վրա: Միության մարմինների արդյունավետության բարձրացումը և տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը ևս մեկ ուղղություն է, որը պետք է լինի մեր ուշադրության կենտրոնում:
Այսօրվա նիստի օրակարգի հարցերի մասին կցանկանայի նշել հետևյալը. այսօր հերթական անգամ քննարկվեց ներքին շուկայի գործունեության շրջանակներում խոչընդոտների վերացման աշխատանքների ընթացքը: Այս խոչընդոտների մի մասով մենք այսօր որոշումներ ենք կայացրել: Այնուամենայնիվ, ինչպես արդեն բազմիցս նշել եմ, մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է համախմբել համատեղ ջանքերը, որոնք ուղղված են առկա խոչընդոտների վերացմանը և հետագայում դրանց կրկնությունը բացառող պայմանների ստեղծմանը:
Ինչ վերաբերում է «Մինչև 2025 թվականը եվրասիական ինտեգրացիայի զարգացման ռազմավարական ուղղություններին», ես կցանկանայի նշել, որ մենք առանձնահատուկ կարևորում ենք այս փաստաթղթի վերջնական համաձայնեցումը` ԵԱՏՄ պայմանագրով ամրագրված համագործակցության հաստատված ձևերի հիման վրա:
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի Հանրապետությունն ավանդաբար ակտիվորեն մասնակցում և աջակցում է ԵԱՏՄ թվային օրակարգի ստեղծման և իրականացման գործընթացին: Կարծում ենք, որ թվային տրանսպորտային միջանցքների էկոհամակարգի ձևավորումը հնարավորություն կտա նվազեցնել ապրանքների և ծառայությունների սպառողի, արտադրողի և վաճառողի միջև հեռավորությունը: Դա էապես կնվազեցնի առաքման, ինչպես նաև ապրանքների տեղափոխման օպտիմալ եղանակներն ու մեթոդները որոնելու ժամանակը՝ շուկան այս առումով ավելի կատարյալ դարձնելով:
Քանի որ փետրվարի 1-ին ավարտվում է Հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը, իմ ելույթի ավարտին ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Տիգրան Սարգսյանին, ինչպես նաև Հանձնաժողովին՝ կատարած աշխատանքի համար և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
Ցանկանում եմ նաև բեղմնավոր աշխատանք մաղթել նոր Հանձնաժողովին Միխայիլ Մյասնիկովիչի ղեկավարությամբ, ինչպես նաև Բելառուսի Հանրապետությանը, որը այս տարի նախագահելու է ԵԱՏՄ մարմիններում:
Եվ վերջում ցանկանում եմ հայտնել Հայաստանի պատրաստակամությունն այս տարի հյուրընկալել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերից մեկը: Ուրախ կլինեմ ողջունել բոլորիդ Հայաստանում: Եվ մեր կողմից ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի նիստն անցնի ամենաբարձր մակարդակով:
Նիստի ընթացքում վարչապետները քննարկել են ԵԱՏՄ ֆունկցիոնալության հետագա բարձրացմանը, կազմակերպության իրավապայմանագրային բազայի կատարելագործմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ շուկայում խոչընդոտների վերացմանը, ազգային տեղեկատվական համակարգերի ինտեգրմանը, մաքսային կարգավորումների ոլորտում համագործակցությանը և միության ընդհանուր շուկաների ձևավորմանը: Քննարկվել են նաև մի շարք նախաձեռնություններ՝ եվրասիական տարածքում ազգային արժույթների օգտագործումն ընդլայնելու և պաշտպանական միջոցառումները բարելավելու հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը:
10:45 31/01/2020  |  ՄեկնաբանությունԽմելու հոսող ջուր ունեցող մարտական դիրքերի թիվն աճել է 194 տոկոսով. Փաշինյան

Пашинян: необходимо активизировать усилия по формированию общих энергетического и транспортного рынков ЕАЭС 01/31/2020   16:22  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с рабочим визитом прибыл в Республику Казахстан. В Алма-Ате премьер-министр принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета сначала в узком, а затем в расширенном состаах. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
В заседании приняли участие премьер-министры Армении, России, Казахстана, Беларуси, Кыргызстана. В качестве представителя государства-наблюдателя при ЕАЭС в заседании в расширенном составе принял участие премьер-министр Республики Молдова Ион Кику.
В своем выступлении премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
Начну со слов благодарности в адрес премьер-министра Республики Казахстан Аскара Узакпаевича за создание всех условий для успешного проведения сегодняшнего заседания, а также за традиционное гостеприимство.
Также хотел бы поприветствовать председателя правительства Российской Федерации Михаила Владимировича Мишустина и премьер-министра Молдовы Иона Кику, которые впервые принимают участие в заседании нашего Совета. Желаю вам удачи и хотел бы заверить вас в нашей готовности к активному и плодотворному сотрудничеству.
Это наше первое заседание в текущем году под председательством Белорусской стороны. Мы поддерживаем приоритетные направления интеграции, обозначенные Беларусью на период своего председательства. В этом плане хотел бы подчеркнуть важность устранения остающихся барьеров, изъятий и ограничений, препятствующих формированию общего экономического пространства.
Необходимо также активизировать усилия, направленные на формирование общих энергетического и транспортного рынков ЕАЭС с обеспечением недискриминационных подходов в области ценообразования, тарифов и доступа к услугам естественных монополий. Повышение эффективности работы органов Союза и развитие транспортно-логистической инфраструктуры являются еще одним направлением, которое должно быть в центре нашего внимания.
По вопросам сегодняшнего заседания хотел бы отметить следующее: сегодня в очередной раз был рассмотрен вопрос о ходе работы по устранению барьеров в рамках функционирования внутреннего рынка. По некоторым из этих препятствий мы сегодня приняли решения. Однако, как уже было мною не раз отмечено, считаем, что необходимо консолидировать совместные усилия, направленные на устранение существующих препятствий и создание условий, исключающих возможность их повторного возникновения.
Относительно «Стратегических направлений развития евразийской интеграции до 2025 года», хотел бы заметить, что мы придаем особую важность окончательному согласованию данного документа на основе установленных форм сотрудничества, закрепленных в Договоре о ЕАЭС.
Как известно, Республика Армения традиционно активно участвует и поддерживает процесс создания и реализации Цифровой повестки ЕАЭС. Считаем, что формирование экосистемы цифровых транспортных коридоров даст возможность для сокращения дистанции между потребителем товаров и услуг и производителем и продавцом. Оно существенно сократит время поставки, а также время на поиск оптимальных путей и методов движения товаров, делая рынок более совершенным в этом плане.
Поскольку 1-го февраля истекает срок полномочий председателя Комиссии, в завершении своего выступления хотел бы еще раз поблагодарить Тиграна Саркисяна, а также Комиссию за проделанную работу и пожелать удачи в дальнейшей деятельности.
Хочу пожелать плодотворной работы также и новой Комиссии во главе с Михаилом Мясниковичем, а также Республике Беларусь, которая будет председательствовать в органах ЕАЭС в нынешнем году.
И в самом конце хочу выразить готовность Армении в этом году принять у себя одно из последующих заседаний Евразийского межправительственного совета. Был бы рад приветствовать вас всех в Армении. А с нашей стороны хочу заверить, что мы сделаем все возможное для проведения заседания Совета на самом высоком уровне.
В ходе заседания премьер-министры обсудили ряд вопросов, связанных с дальнейшим совершенствованием функциональности ЕАЭС и совершенствованием договорно-правовой базы организации. В частности, были затронуты вопросы устранения препятствий и барьеров на рынке ЕАЭС, интеграции национальных информационных систем, сотрудничества в сфере таможенного регулирования и формирования общих рынков Союза. Был также обсужден ряд инициатив, в том числе возможности расширения использования национальных валют на евразийском пространстве и улучшения защитных мер с учетом международного опыта.
16:10 31/01/2020  |  Лента новостейМихаил Мишустин вручил главе коллегии ЕЭК Тиграну Саркисяну медаль Столыпина I степени
16:01 31/01/2020  |  Лента новостейКак будет по-армянски "селфи"?В Казахстане прошла первая встреча Пашиняна и Мишустина(Видео)
12:36 31/01/2020  |  ЭкономикаПремьеры-министры стран ЕАЭС проводят встречу в узком составе
10:52 30/01/2020  |  Лента новостейПашинян едет в Казахстан с рабочим визитом
15:04 20/01/2020  |  СпортПрофессиональные спортсмены из стран ЕАЭС не будут считаться легионерами в России
10:38 16/01/2020  |  Лента новостейГлавы правительств стран ЕАЭС примут участие в форуме по цифровой экономике в Алма-Ате
09:32 25/12/2019  |  Лента новостейСтраны ЕАЭС гармонизируют ставки акцизов на сигареты с 2024 года
17:35 20/12/2019  |  Лента новостейВладимир Путин наградил Тиграна Саркисяна орденом Дружбы
17:23 20/12/2019  |  Лента новостей"Мы завершаем год в хорошем настроении": Пашинян о председательстве Армении в ЕАЭС(Видео)
17:02 20/12/2019  |  Лента новостейВладимир Путин заявил о необходимости согласования стратегии развития ЕАЭС