Սերժ Սարգսյանի վերաբերյալ գործն ուղարկվել է դատախազին 01/20/2020   12:50  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա պարզվել է, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ և Ֆլեշ  ՍՊ ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի դրդմամբ, ՀՀ նախկին գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Սամվել Գալստյանի ու նույն նախարարության բուսաբուծության վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանի օժանդակությամբ, ՀՀ նախկին գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի կողմից 2013 թվականի հունվարի 25-ից փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից վատնվել է պետական աջակցության ծրագրերի իրականացման ընթացքում իրացված 15.391.765 լիտր դիզելային վառելիքի համար հատկացված սուբսիդիայի առանձնապես խոշոր չափերով գումարը՝ 489.160.310 ՀՀ դրամը:
Հիշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար`
Սերգո Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,
Սերժ Սարգսյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,
Բարսեղ Բեգլարյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,
Սամվել Գալստյանին և Գևորգ Հարությունյանին՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական գործից վերը նշված մեղադրյալների վերաբերյալ անջատված գործով նախաքննությունն ավարտվել է: Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ավելի վաղ Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել էր՝ Սերժ Սարգսյանին վերաբերող քրեական գործով օրինականությունը պահպանելու դեպքում այն ենթակա է անհապաղ կարճման։
«Քրեական գործում շատ հետաքրքիր բաներ կան, որոնք արդեն իսկ մեր ձեռքի տակ են, որոնց մասին պարբերաբար կտեղեկացնենք հանրությանը։ Վարույթն իրականացնող մարմնի ուշադրությունը հրավիրել ենք, որ այդ պայմաններում առավել քան ակնհայտ է՝ պարոն նախագահի նկատմամբ քրեական հետապնդումը պետք է դադարեցվի և քրեական գործի վարույթը կարճվի»,-ասել էր Ամրամ Մակինյանը`ընդգծելով. «քրեական գործում չկան թե՛ Սերժ Սարգսյանին մեղադրելու բավարար հիմքեր, թե՛ նրա նկատմամբ խափանման միջոց նշանակելու բավարար հիմքեր, թե՛ գույքի վրա կալանք դնելու բավարար հիմքեր»։
17:30 17/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ-ն ԳՄ նիստ կգումարի, որը կվարի Սերժ Սարգսյանը
16:35 16/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանապետի տեղակալ Վարդան Մովսիսյանը հրավիրվել է ՀՔԾ
13:38 15/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը մերժել է Սերժ Սարգսյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշման դեմ պաշտպանի բողոքը
12:35 15/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանի վերաբերյալ քրեական գործը ենթակա է կարճման. Փաստաբանը միջնորդություն է ներկայացրել

Следствие по делу в отношении экс-президента Армении Сержа Саргсяна завершено 01/20/2020   13:48  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении назвала круг обвиняемых по делу о растрате госсредств, выделенных на приобретение дизельного топлива.
Как сообщает пресс-служба ССС, на основании достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по расследуемому в Специальной следственной службе уголовному делу, установлено, что  бывший министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян в период с 25-го января по 7-ое февраля 2013 года растратил выделенную из резервного фонда правительства РА на приобретение 15.391.765 литров дизельного топлива сумму субсидий в размере 489.160.310 драмов в ходе реализации программы государственной поддержки.
За совершение упомянутого деяния Серго Карапетяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179(“Присвоение или растрата в особо крупных размерах”) Уголовного кодекса Армении. Согласно сообщению, Сержу Саргсяну инкриминируют пункт 1 части 3 статьи 38-179(“Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах”) УК РА, Барсегу Бегларяну – пункт 1 части 3 статьи 38-179(“Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах”) УК РА, Самвелу Галстяну и Геворку Арутюняну – пункт 1  части 3 статьи 38-179(“Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах”) УК РА.
Предварительное следствие по выделенному  в отдельное производство уголовному делу в отношении вышеупомянутых обвиняемых завершено. Уголовное дело с обвинительным заключением передано осуществляющему надзор прокурорус ходатайством об отправке его в суд.
Ранее адвокат третьего президента Амрам Макинян в беседе с "ФактИнфо" заявил, что уголовное дело в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна при соблюдении законности подлежит немедленному прекращению.
Он подчеркнул, что “в уголовном деле нет достаточных оснований ни для выдвижения обвинения Сержу Саргсяну, ни для определения ему меры пресечения, ни для ареста имущества”.