Սերժ Սարգսյանի վերաբերյալ քրեական գործը ենթակա է կարճման. Փաստաբանը միջնորդություն է ներկայացրել 01/15/2020   12:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին վերաբերող քրեական գործով օրինականությունը պահպանելու դեպքում այն ենթակա է անհապաղ կարճման։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։
Նշենք, որ հունվարի 14-ին ավարտվել է քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու համար կողմերին տրված ժամկետը։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ՀՀ երրորդ նախագահի պաշտպան Ամրամ Մակինյանն ասաց, որ ծանոթացել են քրեական գործի ողջ նյութերին, որի ընթացքում հաստատվել է իր այն համոզմունքը, որ Սերժ Սարգսյանին մեղսագրված արարքի մասին փաստող ապացույցներ գործում առկա չեն ։
«Քրեական գործում շատ հետաքրքիր բաներ կան, որոնք արդեն իսկ մեր ձեռքի տակ են, որոնց մասին պարբերաբար կտեղեկացնենք հանրությանը։ Վարույթն իրականացնող մարմնի ուշադրությունը հրավիրել ենք, որ այդ պայմաններում առավել քան ակնհայտ է՝ պարոն նախագահի նկատմամբ քրեական հետապնդումը պետք է դադարեցվի և քրեական գործի վարույթը կարճվի»,-նշեց Ամրամ Մակինյանը`ընդգծելով. «քրեական գործում չկան թե՛ Սերժ Սարգսյանին մեղադրելու բավարար հիմքեր, թե՛ նրա նկատմամբ խափանման միջոց նշանակելու բավարար հիմքեր, թե՛ գույքի վրա կալանք դնելու բավարար հիմքեր»։
Վերջինս տեղեկացրեց՝ նախաքննության փուլում միջնորդել էին վարույթն իրականացնող մարմնին նշանակել համապատասխան համալիր փորձաքննություն.
«Այս քրեական գործում կա տարբեր բնագավառների մասնագետների մասնագիտական եզրակացության անհրաժեշտություն։ Իհարկե, վարույթն իրականացնող մարմինը շատ լավ հասկանում է, որ այդ փորձաքննության արդյունքներն ուղղակի կփլուզեն այս քրեական գործը, ինչի համար էլ մերժում է առանց հիմնավորելու»,-նշեց Ամրամ Մակինյանը՝ հավելելով՝ քրեական գործի նյութերն ուսումնասիրելուց հետո վերահաստատում են փորձաքննություն նշանակելու իրենց դիրքորոշումը։ Պաշտպանը գտնում է՝ քննիչի գիտելիքները բավարար չեն այդպիսի բարդ փորձաքննության եզրակացության վերաբերյալ կարծիք կազմելու համար։ Ամրամ Մակինյանը պնդում է՝ երեք բնագավառի փորձագետ ներգրավելու անհրաժեշտություն կա. «Քննիչն այդ երեք համապատասխան, հատուկ մասնագիտական գիտելիքներ ունեցող փորձագետների ներգրավման անհրաժեշտություն չի տեսել և նշել է, որ քրեական գործով իբրև թե հավաքված տեղեկությունները բավարար են, սակայն քննիչը չէր կարող գնահատել։ Օրինակ այդ մեկը ֆինանսատնտեսական բնագավառի շատ բարդ վերլուծությունների արդյունքում կարող է եզրահանգումներ անել»,-հավելեց Ամրամ Մակինյանը։
«Փաստինֆո»-ի հարցին, թե որքանով է նախաքննության ընթացքում ապահովվել քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված անկողմնակալ քննության պայմանները, այն է՝ բազմակողմանիությունը, օբյեկտիվությունն ու լրիվությունը՝ Ա.Մակինյանն արձանագրեց, որ չի ապահովվել ո՛չ օբյեկտիվությունը, ո՛չ բազմակողմանիությունը և ո՛չ լրիվությունը։ «Այս քրեական գործով նախաքննությունն իրականացվել է նպատակահարմարության սկզբունքով։ Այսինքն այդպիսի նպատակահարմարություն է եղել, որի արմատները քննչական ծառայությունում չեն»,-նշեց Ամրամ Մակինյանը։
Հարցին՝ արդյոք հնարավոր է այս հարցով դիմեն ՄԻԵԴ, Ամրամ Մաիկնյանն ասաց. «Մենք օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներով իրականացնելու ենք պարոն նախագահի պաշտպանությունը»,-ասաց փաստաբանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Ըստ նախաքննական մարմնի՝ զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, նա իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թվականին կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310
ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը: Երրորդ նախագահի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Փաստաբան Ամրամ Մակինյան հայտարարել էր, որ չի հաղթահարվել Սերժ Սարգսյանի գործառութային անձեռնմխելիությունը և բողոք էր ներկայացրել դատախազություն՝ պահանջելով դադարեցնել Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը, ինչը դատախազությունը մերժել էր։ Այնուհետև բողոք ներկայացվեց նաեւ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան, սակայն դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, գտել էր, որ ՀՀ երրորդ նախագահի գործառութային անձեռնմխելիության հարցը քննարկումը դատական վերահսկողության տիրույթից դուրս է։
15:58 11/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱյս դեպքում շատ անորակ ձեւով է կատարվում քաղաքական պատվերը. իրավապաշտպանը՝ Սերժ Սարգսյանի դեմ հարուցված քրեական գործի մասին
19:40 26/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ կարծում՝ Ռոբերտ Քոչարյանը կամ Սերժ Սարգսյանը քաղաքական առումով կարող են որևէ մեկին հակակշիռ լինել կամ անհանգստացնել. Ալեն Սիմոնյան
09:33 26/12/2019  |  ՄամուլՍերժ Սարգսյանի գործով դատախազը հրաժարվել է գործից և «ազատվել աշխատանքից». «Հրապարակ»
19:49 25/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍերժ Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշման դեմ բողոքը կքննի Մնացական Մարտիրոսյանը

Уголовное дело в отношении Сержа Саргсяна подлежит немедленному прекращению - адвокат 01/15/2020   13:20  |  Лента новостей
Уголовное дело в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна при соблюдении законности подлежит немедленному прекращению. Об этом заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” адвокат Амрам Макинян.
Отметим, что 14-го января истекло время, предоставленное на ознакомление с материалами дела. Адвокат Амрам Макинян сообщил “ФактИнфо”, что “ознакомился со всеми материалами дела и убедился в отсутствии доказательств, подтверждающих вменяемое Сержу Саргсяну деяние”.
Он подчеркнул, что “в уголовном деле нет достаточных оснований ни для выдвижения обвинения Сержу Саргсяну, ни для определения ему меры пресечения, ни для ареста имущества”.
Он сообщил, что на этапе предварительного следствия защита ходатайствовала о назначении соответствующей комплексной экспертизы.
“В связи с данным уголовным делом возникла необходимость  профессионального заключения специалистов из различных сфер. Конечно, орган, осуществляющий производство, прекрасно понимает, что результаты этой экспертизы просто развалят это уголовное дело, поэтому и отказывают, не приводя доводов”, - отметил Амрам Макинян. Он добавил, что по итогам изучения материалов уголовного дела он подтверждает позицию защиты о необходимости назначения экспертизы. Адвокат считает, что знаний следователя недостаточно для того, чтобы составить мнение относительно столь сложного экспертного заключения.
Амрам Макинян указывает на необходимость привлечения к участию в экспертизе специалистов из трех областей.
“Следователь не увидел необходимости в привлечении этих специалистов и указал, что якобы собранных по уголовному делу сведений достаточно. Однако следователь не мог оценить. Например, один из них может предоставить заключение по итогам проведения довольно сложного анализа финансово-экономической сферы”, - добавил Амрам Макинян.
Что касается обеспечения следствием условий беспристрастного расследования, предусмотренного Уголовно-процессуальным кодексом РА, А. Макинян заявил в беседе с “ФактИнфо”, что ни объективность, ни всесторонность, ни полнота расследования не были обеспечены.
“Предварительное следствие по этому уголовному делу проводилось по принципу целесообразности, то есть была такая целесообразность,   которая уходит своими корнями не в Следственную службу”, - отметил Макинян.
В ответ на вопрос по поводу возможности обращения в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) по данному вопросу, Амрам Макинян отметил: “Мы всеми не запрещенными законом средствами будем осуществлять защиту г-на президента”.
4 декабря экс-президенту Армении Сержу Саргсяну  было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179(“Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах”) УК Армении.
По данным следствия, Серж Саргсян, занимая пост президента Армении с 9-го апреля 2008 года по 9-ое апреля 2018 года, используя свое должностное положение, в период с 25-го января 2013 года до 7-го февраля  того же года, организовал хищение суммы в размере 489.160.310 драмов путем растраты госсредств группой чиновников. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Адвокат Амрам Макинян ранее заявил, что функциональная неприкосновенность экс-президента не преодолена и подал жалбоу в Прокуратуру, требуя прекращения уголовного преследования в отношении Сержа Саргсяна. Однако надзорное ведомство отказала в удовлетворении требования. Жалоба также была подана в суд общей юрисдикции Еревана, однако суд под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна посчитал, что рассмотрение вопроса о функциональной неприкосновенности третьего президента находится вне судебного контроля.