Արմեն Թավադյանին կալանավորելու հիմքում դրվել է մեկ անձի կիսատ-պռատ ներկայացրած ցուցմունքը 12/26/2019   15:19  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ ՝ քննարկելու «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանին ձերբակալելու որոշման դեմ փաստաբանի բողոքը և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը։
Նրա խոսքով՝ այս քրեական գործով առայսօր որևէ տեղեկատվություն չեն ստացել քննիչից, թե կենկրեը ինչ է արել Արմեն Թավադյանը։
«Հիմքեր նշված չեն։ Մեկ անձի ինչ-որ ցուցմունքներ են կիսատ-պռատ ներկայացված, ընդ որում՝ ցուցմունքի մի մասը փակված է, մյուս մասը՝ ոչ։ Դրա մասին առարկություն ներկայացրեցինք դատարանին, որ այս որակի նյութով չի կարելի անձին կալանավորել»,- ասաց Խուդոյանը՝ նշելով, որ կան անթույլատրելի ապացույցներ, որոնք չի հրապարակի՝ ելնելով նախաքննության գաղտնիքից։
«Քննիչն իր կողմից կազմած փաստաթուղթը բերել և ներկայացրել է որպես հիմք։Որևէ ռեալ ապացույց չի ներկայացվել, որը կարող է հիմք հանդիսանալ»,- ասաց Խուդոյանը՝ հավելելով, որ առաջադրված մեղադրանքը որևէ կերպ չունի իրավական հիմնավորում, քանի որ ապացույց չկա, որ այդ անձին որևէ մեկը կաշառել է։
Հիշեցնենք, որ «Մարտի 1»-ի գործով տուժողներին կաշառք առաջարկելու մեջ կասկածվող Վարուժան Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 340-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ նախաքննական մարմինը ոստիկանության կողմից ներկայացված արարքը որակել է սուտ ցուցմունք տալու համար տուժողին կաշառելը, որ կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից։ Այսինքն՝ ըստ նախաքննական մարմնի «Մարտի 1»-ի գործով տվյալ տուժողին ենթադրյալ կաշառելը կազմակերպված բնույթ է կրել եւ ոչ թե կոնկրետ ենթադրյալ աջակցի նախաձեռնությունն է եղել։
Տարածված տեղեկատվությանն արձագանքել էր նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը` նշելով, որ ոստիկանական այս «օպերացիային» կարող են հաջորդել նոր ձերբակալություններ` չբացառելով նաեւ Ռ.Քոչարյանի որդիներից մեկի ձերբակալությունը:
Լևոն Քոչարյանը հայտարարել է, որ երկու տարի շարունակ պնդել են, որ նպատակ չունեն գործի քննությանը խոչընդոտելու և ոչ էլ ցուցմունք կա, որը ցանկություն են ունեցել փոխելու։ Անդրադառնալով ոստիկանության տարածած տեսանյութին՝ նա նշել է երկու տարբերակ՝ կամ աջակիցն է երեք ամիս առաջ հայտնվել հատուկ նպատակով կամ էլ նրա մուտ ուղարկված մարդը։ Այսինքն՝ երկու դեպքում էլ նա նշել էր, որ դա կազմակերպված է եղել իշխանությունների կողմից։
«Աբսուրդ է, որ նման բան անի մի մարդ, ում ճանաչում ենք երեք ամիս»,- հայտարարել է Լեւոն Քոչարյանը։
15:17 25/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրմեն Թավադյանին ձերբակալելու որոշումը բողոքարկվել է
17:36 24/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատիրոջ նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում
16:51 24/12/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը«5-րդ ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանը հարցաքննվում է ՀՔԾ-ում

В основу ходатайства об аресте Армена Тавадяна легли половинчатые показания одного человека - адвокат 12/26/2019   15:42  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна удалился в совещательную комнату для рассмотрения жалобы адвоката на задержание владельца телекомпании “Пятый канал” Армена Тавадяна, а также ходатайства следствия об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Ованнес Худоян.
По его словам, по сей день они не получили каких-либо сведений от следователя, в частности, что именно совершил Тавадян.
“Основания не указаны. Представлены половинчатые показания одного человека, причем часть показаний закрыта, а другая – нет. В этой связи мы представили суду возражения, указав на невозможность ареста человека по материалам подобного качества”, - сказал Худоян. Он отметил, что есть недопустимые доказательства, которые он не обнародует ввиду тайны следствия.
“Следователь принес составленный им документ и представил в качестве основания. Он не предъявил ни одной реальной улики, которая может послужить основанием”, - заявил Худоян, добавив, что выдвинутое обвинение не имеет юридического обоснования, поскольку нет доказательств подкупа этого человека кем-либо.
Напомним, что ранее стало известно, что подозреваемому в попытке подкупа потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 года Варужану Мкртчяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 4 статьи 340("Подкуп или принуждение к даче ложных показаний, ложного заключения или к неправильному переводу, совершенные организованной группой") Уголовного кодекса РА.  С него взята подписка о невыезде. В рамках того же уголовного дела по подозрению в совершении преступного деяния, предусмотренного той же статьей, задержан владелец телекомпании “Пятый канал” Армен Тавадян.
Сын экс-президента Левон Кочарян заявил, что на протяжении двух лет они заявляют, что не намерены препятствовать расследованию дела.
Коснувшись распространенного Полицией видеоматериала, он отметил, что есть два варианта: либо сторонник три месяца назад появился с конкретной целью, либо человек, отправленный  к нему. То есть в обоих случаях он указал, что это было организовановластями, назвав абсурдом вероятность совершения нечто подобного человеком, которого они знали три месяца.