Երեխաներին տեսնելու հնարավորությունից զրկված լինելու պատճառով 27-ամյա կինն ինքնասպան է եղել 12/23/2019   12:24  |  Քրեական խրոնիկոն
Երկու օր առաջ Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքի Մեծ Սեպասար բնակավայրում 27-ամյա կին է ինքնասպան եղել։
Աշոցքի համայնքապետ Կարեն Մանուկյանի խոսքով պատճառը մանկահասակ երեխաներին տեսնելու հնարավորությունից զրկված լինելն էր։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում վերջինս պատմեց՝ երկու ամիս առաջ կինն ամուսնուց բաժանվել էր և պատրաստվում էր դատարան դիմել՝ երեխաների խնամակալությունը ստանձնելու նպատակով. «Նա Թեղուտ էր ամուսնացել։ Որքանով տեղյակ եմ ամուսինը երկու ամիս առաջ գիշերն անսպասելի կնոջը բերել էր հայրական տուն և հայտարարել՝ բաժանված են։ Երեխաները՝ տղան և աղջիկը, եթե չեմ սխալվում 4 և 7 տարեկան են, հոր մոտ են մնացել։ Դեպքից մի քանի օր առաջ էլ մայրը գնացել էր երեխաներին տեսնելու, սակայն երեխաները նրա մոտ չէին գնացել։ Այդտեղից էլ կնոջ մոտ սթրես էր սկսվել։ Մտածում էր՝ կորցրել է երեխաներին և նրանց վերադարձնելու հնարավորություն չունի։ Հիմնական պայքարը երեխաների համար էր, պատճառը դա էր»,-ասաց Կարեն Մանուկյանը՝ ընդգծելով, որ կնոջ վարքագիծը նորմալ է եղել, իսկ ընտանեկան վեճեր նախքան բաժանվելն էլ ունեցել է։
Նրա խոսքով վերջին շրջանում կնոջ գործողությունների մեջ տարօրինակություններ, պահվածքի փոփոխություն նկատվել է։ Ծնողները, բարեկամներն ուշադրություն դարձրել են, միշտ հետևել են նրան։ Մտավախություն ունեցել են, սակայն համայնքապետի խոսքով նման քայլ չեն սպասել. «Վերջին 2-3 օրերին ագրեսիվ է եղել, ասել է՝ գիտեմ ինչ կանեմ։ Այսինքն ինքնասպանությունն էր դա»,-նշեց Կարեն Մանուկյանը։
Հարցին՝ արդյոք հոգեբանի օգնությանը դիմել են, համայնքապետն ասաց. «Երբ պատրաստվում էին դատարան դիմել, նրա ամուսինը հայտարարել էր, որ կինը հոգեկան խնդիրներ ունի։ Վերջինս բժշկական զննություն անցել էր և որևէ խնդիր չէր եղել»,-հավելեց համայնաքպետը։
Հարցին՝ արդյոք կնոջ ծնողներն ինքնասպանության դրդելու վերաբերյալ հաղորդում չե՞ն ներկայացնելու, համայնքապետը նկատեց՝ եթե ուժային կառույցները հանցակազմ տեսնեն, այսինքն` տեսնեն, որ մարդուն ինքնասպանության են դրդել, ապա առանց որևէ մեկի դիմելու և հաղորդում ներկայացնելու գուցեև քրեական գործ հարուցվի. «Այս պահին դեռ հուղարկավորությունն էլ չի իրականացել։ Այն տեղի կունենա վաղը»,-նշեց համայնքապետը։
10:45 11/10/2019  |  Արտակարգ պատահարներԳյումրիում կինը կախվել է պատուհանի բռնակից
11:31 24/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեւանում ինքնասպան է եղել ՌԴ սահմանապահ զորքերի զինծառայող
18:38 23/07/2019  |  Արտակարգ պատահարներԴավթաշենի կամրջից ինքնասպանություն գործած քաղաքացին 35-40 տարեկան տղամարդ է

Стала известна возможная причина самоубийства 27-летней женщины в Ширакской области 12/23/2019   12:50  |  Криминальная хроника
27-летняя женщина покончила с собой в селе Мец Сепасар Ширакской области Армении. Инцидент произошел два дня назад.
По словам главы общины Ашоцк Карена Манукяна, женщина пошла на этот шаг из-за того, что была лишена возможности видеться с детьми.
В беседе с "ФактИнфо" он рассказал, что два месяца назад женщина развелась с мужем и собиралась обратиться в суд с тем, что оформить опекунство над детьми.
“Она была замужем в Техуте. Насколько мне известно, два месяца назад ночью муж неожиданно привез жену в ее отчий дом и заявил о разводе. Дети – мальчик и девочка, если не ошибаюсь 4 и 7 лет, остались у отца. После инцидента, несколько дней назад, женщина поехала повидать детей, однако последние к ней пошли. У женщины из-за этого случился стресс. Она подумала, что лишилась детей и возможности вернуть их. Основная борьба шла за детей, причина была в этом”, - заявил Карен Манукян, указав, что женщина вела себя нормально, а ссоры в семье случались и до развода.
По его словам, в последнее время женщина стала вести себя странно. Родители обращали на это внимание, наблюдали за ней. Они опасались, однако, по словам главы общины не ожидали, что она пойдет на такой шаг. “В последние 2-3 дня она была агрессивной и заявила, что знает, как поступить, то есть речь шла о самоубийстве”, - поведал Карен Манукян.
На вопрос о том, обращалась ли женщина за помощью к психологу, глава общины рассказал:”Когда они собирались обратиться в суд, ее муж заявил, что у супруги проблемы с психикой. "Она прошла медобследование; каких-либо проблем у нее не выявили”, - добавил глава общины.