ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց վարորդների համար բալային համակարգ ներդնելու մասին նախագիծը 12/09/2019   11:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Ճանապարհային երթևեկության կանոնակարգման բալային ներդրման օրինագիծը։
Նշենք, որ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը մշակել է ՀՀ կառավարությունը։
Օրենքի նախագծերի փաթեթով սահմանվում է, որ տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունք ունեցող անձին վարորդական իրավունքի վկայական ստանալու պահից մեկ տարի ժամկետով կտրվի 9 միավոր և խախտումներ կատարելու դեպքում վարչական իրավախախտում կատարած անձին տվյալ տարում տրված միավորներից կհանվի օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված տուգանային միավորները։
Օրենքի նախագիծն ըդնունվեց 57 կողմ, 35 դեմ և 3 ձեռնպահ ձայներով։
10:31 04/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄարզերում հանրային սննդի գործունեություն իրականացնողները մինչև 24 մլն շրջանառության դեպքում կազատվեն հարկերից

Парламент Армении дал зеленый свет введению балльной системы наказания за нарушение ПДД 12/09/2019   12:18  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении во втором и окончательном чтении приняло законопроект о внедрении балльной системы наказаний за нарушение правил дорожного движения.
Проект о внесении поправок в Кодекс Об административных правонарушениях и смежный с ним пакет законопроектов разработало правительство Армении.
Согласно поправкам, лицу, обладающему правом на вождение транспортного средства, с момента получения им водительского удостоверения предоставят 9 баллов, которые в дальнейшем будут снижаться в зависимости от тяжести допущенного им правонарушения.
В частности,  небольшие нарушения обойдутся водителям в один балл. За вождение в нетрезвом виде и превышение скорости на более чем 50 км/ч предлагается вычитать сразу четыре балла.
Водитель, который за год исчерпает все штрафные баллы, лишится на полгода водительского удостоверения. По  истечении данного срока он получит возможность вернуть водительское удостоверение с 9 баллами.  Если он повторно исчерпает эти 9 баллов, то лишится права управлять автомобилем на год. Чтобы вновь получить водительское удостоверение, придется заново сдать экзамены.
За законопроект проголосовали 57 депутатов, против – 35 , еще трое парламентариев воздержались.
18:06 19/07/2019  |  Информационная платформаДвижение транспорта на одном из перекрестков в Ереване будет изменено