Դատախազությունը ստացել է Սերժ Սարգսյանի փաստաբանի բողոքը 12/06/2019   11:05  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ստացել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործառութային անձեռնմխելիությանը վերաբերող փաստաբանի բողոքը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Դատախազության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր, որ բողոք է ներկայացրել Դատախազություն։ Ներկայացված բողոքը վերաբերում է հետևյալին, որ ՀՀ նախագահը, համաձայն 2005թ. և 2015թ. Սահմանադրության, անձեռնմխելի է։ Հանրապետության նախագահը իր լիազորությունների թե՛ ժամկետում, թե՛ ժամկետի ավարտից հետո չի կարող հետապնդվել կամ պատասխանատվության ենթարկվել՝ իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար։
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ-ն դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Ըստ նախաքննական մարմնի՝ զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, նա իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թվականին կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը: Երրորդ նախագահի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
19:32 04/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՍերժ Սարգսյանին առաջադրած մեղադրանքը համարում ենք բացառապես քաղաքական հետապնդման աղաղակող դրսևորում. ՀՀԿ-ի հայտարարությունը

Генпрокуратура Армении получила жалобу адвоката Сержа Саргсяна 12/06/2019 11:16 | Криминальная хроника
Генеральная прокуратура Армении получила жалобу адвоката касательно функциональной неприкосновенности третьего президента Армении Сержа Саргсяна. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальника отдела информации и по связям с общественностью надзорного ведомства Аревик Хачатрян.
Адвокат Амрам Макинян, представляющий интересы Сержа Саргсяна, ранее заявил “ФактИнфо”, подал в Генпрокуратуру жалобу, в которой речь идет о том, что Серж Саргсян в соответствии с Конституциями от 2005г. и 2015г. неприкосновенен.
Президент республики как в период исполнения своих полномочий, так и после их истечения, не может привлекаться к ответственности за действие, вытекающие из его сттатуса.
4-го декабря Специальная следственная служба Армении предъявила третьему президенту Армении Сержу Саргсяну обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-179(Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах) УК Армении.
По данным следствия, Серж Саргсян, занимая пост президента Армении с 9-го апреля 2008 года по 9-ое апреля 2018 года, используя свое должностное положение, в период с 25-го января 2013 года до 7-го февраля того же года, организовал хищение суммы в размере 489.160.310 драмов путем растраты госсредств группой чиновников. В отношении экс-президента избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.