Արա Վարդանյանն ազատ կարձակվի 12/04/2019   15:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանն ազատ կարձակվի։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը տեղեկացրեց, որ Արա Վարդանյանի խափանման միջոց կալանքը փոխվել է։
«Դատարանը որոշում է կայացրել Արա Վարդանյանի նկատմամբ թույլատրելի ճանաչել գրավի կիրառումը, որպես գրավի գումար սահմանելով 10 մլն դրամ»,-նշեց Երվանդ Վարոսյանը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը վերացրեց Արա Վարդանյանի նկատմամբ որպես ընտրված խափանման միջոց գրավը ու նա կալանավորվեց։
Ավելի վաղ Երվանդ Վարոսյանը հայտնել է, որ Արա Վարդանյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, իբր յուրացման համար. «Իրականում մեղադրանք առաջադրելու համար պատրվակ է հանդիսացել հիմնադրամի ենթակա ձեռնարկություններից մեկի արտադրանքը հասցեատերերին մատակարարված չլինելու հանգամանքը, ինչի հետ Արա Վարդանյանը առնչություն ունենալ չէր կարող։ Նախաքննական մարմնի կողմից ևս դատարանին չներկակացվեց որևէ ապացույց, թե Արա Վարդանյանը հնարավոր է առնչություն ունենա ինչ-որ ենթադրյալ յուրացման։ Ամենևին պատահական չենք համարում նաև այն, որ դեռևս դատարանի` խորհրդակցական սենյակում գտնվելու ընթացքում, դատարան ժամանեցին Արա Վարդանյանին քրեակատարողական հիմնարկ ուղեկցող աշխատակիցները»,-նշեց Երվանդ Վարոսյանը։
Վերջինս ընդգծում է, որ 1 տարի 3 ամիս խափանման միջոց գրավի որևէ պայման չխախտած անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորման ընտրությունը պայմանավորում է Արա Վարդանյանի հասարակական-քաղաքական հրապարակային գործունեության հետ։
10:48 04/12/2019  |  Մեկնաբանություն«Ցավոք, կալանավորված եմ, թե չէ շատ ասելիքներ ունեմ». Արա Վարդանյանը՝ հետռուստամարաթոնի մասին
12:44 15/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Վարդանյանը կշարունակի մնալ կալանավորված
19:38 13/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Վարդանյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքի քննությունն այսօր էլ չավարտվեց
16:48 12/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Վարդանյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքի քննությունը երկրորդ անգամ հետաձգվեց
20:00 21/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Վարդանյանին կալանավորելու որոշումը բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան
11:06 11/10/2019  |  ՄեկնաբանությունԽոսք եմ տալիս ձեզ «հարգելիներս» շատ շուտով պատասխան եք տալու. Արա Վարդանյան
18:56 09/10/2019  |  ՄեկնաբանությունՍա պարզունակ քայլ է՝ ինձ լռեցնելու համար . Արա Վարդանյան
18:49 09/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Վարդանյանին կալանավորելու որոշում է կայացվել
18:24 19/05/2019  |  ՄեկնաբանությունՄի տարեք հասարակությունը դեպի քաղաքացիական պատերազմ. Արա Վարդանյան

Экс-директор Всеармянского фонда “Айастан” выйдет на свободу 12/04/2019   15:28  |  Лента новостей
Бывшему директору Всеармянского фонда “Айастан” Ара Варданян изменили меры пресечения; он выйдет на свободу, сообщил “ФактИнфо” его адвокат Ерванд Варосян.
“Суд постановил признать допустимой применение в отношении А. Варданяна залога в размере 10 млн драмов”, - отметил Ереван Варосян.
Напомним, 9-го октября суд общей юрисдикции Еревана отменил избранную в отношении Варданяна  меру пресечения в виде залога и постановил заключить его под стражу.
Ранее Ерванд Варосян сообщил, что “Варданяну предъявлено новое обвинение по части 2 статьи 179 УК Армении, якобы за присвоение”.
"На самом же деле поводом для предъявления обвинения стала непоставленная адресатам продукция одного из предприятий, подведомственных фонду, к чему сам Варданян не мог иметь какого-либо отношения. Орган предварительного следствия также не представил суду какое-либо доказательство о возможной причастности Ара Варданяна к предполагаемому присвоению. Не считаем случайным и то, что еще в ходе нахождения в совещательной комнате в суд прибыли сотрудники, сопровождающие Варданяна в УИУ", - отметил Варосян.
По его словам, арест человека, не нарушившего за 1 год 3 месяца ни одного условия залога, показывает, что причиной всего этого является публичная общественно-политическая деятельность Варданяна.