Արա Վարդանյանին կալանավորելու որոշում է կայացվել 10/09/2019   18:49  |  Քրեական խրոնիկոն
Այսօր, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ Հայաստան Համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց գրավը վերացվեց ու նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվեց կալանավորումը։ Այս մասին տեղեկացնում են Արա Վարդանյանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը։
«Արա Վարդանյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նոր մեղադրանք է առաջադրվել, իբր յուրացման համար։ Իրականում մեղադրանք առաջադրելու համար պատրվակ է հանդիսացել հիմնադրամի ենթակա ձեռնարկություններից մեկի արտադրանքը հասցեատերերին մատակարարված չլինելու հանգամանքը, ինչի հետ Արա Վարդանյանը առնչություն ունենալ չէր կարող։ Նախաքննական մարմնի կողմից ևս դատարանին չներկակացվեց որևէ ապացույց, թե Արա Վարդանյանը հնարավոր է առնչություն ունենա ինչ-որ ենթադրյալ յուրացման։ Ամենևին պատահական չենք համարում նաև այն, որ դեռևս դատարանի` խորհրդակցական սենյակում գտնվելու ընթացքում, դատարան ժամանեցին Արա Վարդանյանին քրեակատարողական հիմնարկ ուղեկցող աշխատակիցները...
Նման մեղադրանքի առկայությունը, ինչպես նաև այն, որ 1 տարի, 3 ամիս ընտրված խափանման միջոց գրավի որևէ պայման չխախտած անձի նկատմամբ այսօր որպես խափանման միջոց է կիրառվում կալանավորումը, ակնհայտ են դարձնում, որ այս ամենի պատճառը Արա Վարդանյանի հասարակական-քաղաքական հրապարակային գործունեությունն է։
Բացի այդ, ինչպես այս գործընթացը, այնպես էլ վերջին շրջանում Հայաստան Համահայկական հիմնադրամն անվանարկող տեղեկությունների շրջանառումը այլ քրեական գործերի առնչությամբ (այդ թվում իրեն ամերիկահայ ներկայացնող ադրբեջանցու միջոցով), հիմք են տալիս պնդելու, որ սրա նպատակն է նաև հերթական տարեկան դրամահավաքի նախաշեմին կրկին հարված հասցնել հիմնադրամի համբավին»,- ֆեյսբուքում գրել է Երվանդ Վարոսյանը։
Նշենք, որ Արա Վարդանյանի պաշտպանությունն ստանձնել են փաստաբաններ Երվանդ Վարոսյանն ու Լուսինե Սահակյանը։
11:22 20/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄահացել է բարերար Լուիզ Սիմոն Մանուկյանը
23:17 22/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայցում եմ բոլորիդ ներողամտությունը.Արա Վարդանյան
13:40 11/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդին առաջարկել է ընդունել գործադիր տնօրենի հրաժարականի դիմումը
18:56 09/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Վարդանյանը նախագահ Արմեն Սարգսյանին է ներկայացրել իր հրաժարականի դիմումը
18:58 04/07/2018  |  Մեկնաբանություն«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Արա Վարդանյանը հիմնադրամի որևէ միջոց չի վատնել, չի յուրացրել. Երվանդ Վարոսյան

Экс-главу Всеармянского фонда "Айастан" решили взять под стражу 10/10/2019   00:18  |  Криминальная хроника
Накануне решением суд общей юрисдикции города Еревана  избранная в отношении бывшего директора Всеармянского фонда “Айастан” Ара Варданяна  мера пресечения в виде залога отменена. В его отношении него применена мера пресечения в виде заключения под стражу. Об этом сообщил его адвокат Ерванд Варосян.
“Варданяну предъявлено новое обвинение по части 2 статьи 179 УК Армении, якобы за присвоение. На самом же деле поводом для предъявления обвинения стала непоставленная адресатам продукция одного из предприятий, подведомственных фонду, к чему сам Варданян не мог иметь какого-либо отношения. Орган предварительного следствия также не представил суду какое-либо доказательство о возможной причастности Ара Варданяна к предполагаемому присвоению. Не считаем случайным и то, что еще в ходе нахождения в совещательной комнате в суд прибыли сотрудники, сопровождающие Варданяна в УИУ…”, - говорится в заявлении адвокатов Лусине Саакян и Ерванд Варосян.
По словам адвоката, наличие такого обвинения, а также арест человека, не нарушившего за 1 год 3 месяца ни одного условия залога, показывает, что причиной всего этого является публичная общественно-политическая деятельность Варданяна.
“Кроме того, все это дает основание утверждать, что все это имеет целью в преддверии очередного  ежегодного сбора средств вновь нанести удар по репутации фонда”, - отмечается в заявлении.