Գործարար Սամվել Կարապետյանը հրաժարվել է ներկայանալ հարցաքննության 12/02/2019   13:09  |  Քրեական խրոնիկոն
«Տաշիր գրուպ» ընկերության նախագահ Սամվել Կարապետյանը հրաժարվել է ներկայանալ քննչական մարմնին։
«Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան ՀՀ քննչական կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի եւ տեղեկատվության բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը հաստատեց, որ «Տաշիր» ընկերության սեփականատեր Սամվել Կարապետյանին ծանուցում է ուղարկվել Սամվել Կարապետյանին հարցաքննության հրավիրելու վերաբերյալ, սակայն Կարապետյանը հայտնել է, որ ինքը գտնվում է ՌԴ-ում և չի կարող ներկայանալ, բացի այդ ցանկանում է օգտվել Սահմանադրության իր իրավունքից և հրաժարվել է ցուցումունք տալուց։
Հիշեցնենք, որ գործը վերաբերում է Սամվել Կարապետյանի եղբորորդու և գործարար Վահե Պարազյանի միջև տեղի ունեցած կոնֆլիկտին։
Քննչական կոմիտեն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ Ս.Կարապետյանի 28-ամյա զարմիկը՝ Նարեկ Կարապետյանը, շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու շուրջ նախնական համաձայնության գալով ընկերոջ հետ, վախեցնելու, կամքը ճնշելու նպատակով, 2019թ. հուլիսի 3-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ալեք Մանուկյան փողոցում բռնություն է գործադրել 30-ամյա տղամարդու նկատմամբ, որից հետո նույն օրը՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում, Երևանի սրճարաններից մեկում կրկին հանդիպել է նրա հետ և պահանջել վճարել առանձնապես խոշոր չափի գումար:
Մերժում ստանալով՝ 28-ամյա երիտասարդը զանգահարել է տուժողին և հանդիպման կանչել Երևան քաղաքի ռեստորաններից մեկում: Հանդիպման ժամանակ, որին ներկա են եղել նաև այլ անձինք, երիտասարդը, տուժողի և նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, շարունակել է պահանջել առանձնապես խոշոր չափի գումարը՝ մի խումբ անձանց հետ դարձյալ բռնություն գործադրելով 30-ամյա տղամարդու և վերջինիս հետ հանդիպման գնացած նրա ընկերոջ նկատմամբ:
Ն.Կարապետյանին եւ նրա ընկերոջը մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափի շորթումը։
Գործարար Վահե Պարազյանը մեղադրանքներ է հնչեցնում Սամվել Կարապետյանի վերաբերյալ, նշելով, թե նա խլել է իրենց բիզնեսը։ Ըստ գործարարի՝ Կարապետյանն օգտագործելով իր կապերը ՌԴ իրավապահների շրջանում սնանկացրել է իր մրցակիցներին, որի արդյունքում վերջիններս արտագաղթել են Հայաստան: Պարազյանի խոսքով՝ Կարապետյանները նրան Հայաստանում էլ են գտել ու 10 միլիոն եվրոյի հաշիվ ներկայացրել։
ՔԿ վարույթում քննվող քրեական գործով Սամվել Կարապետյանին հարցաքննելու ցուցում էր տվել դատախազությունը։

Предприниматель Самвел Карапетян отказался от явки на допрос 12/02/2019   13:40  |  Криминальная хроника
Президент группы компаний “Ташир” Самвел Карапетян отказался явиться в следственный орган.
В ответ на запрос “ФактИнфо” и.о. руководителя отдела информации и общественных связей департамента Следственного комитета Армении Наира Арутюнян заявила, что владельцу компании “Ташир” Самвелу Карапетяну была направлена повестка с приглашением на допрос, однако он сообщил, что находится в РФ и не может явиться. Кроме того, Карапетян пожелал воспользоваться своим конституционным правом и отказаться от дачи показаний.
Напомним, дело касается конфликта между племянником Самвела Карапетяна и предпринимателем Ваге Паразяном.
Следственный комитет Армении ранее сообщил, что 28-летний племянник С. Карапетяна – Нарек Карапетян, предварительно сговорившись с другом о хищении суммы в особо крупном размере путем вымогательства, с целью запугивания и подавления воли, 3-го июля 2019 года, приблизительно в 19:30, на улице Алека Манукяна применил силу в отношении 30-летнего мужчины, после чего в тот же день, примерно в 22:30, в одном из кафе вновь встретился с ним и потребовал выплатить сумму в особо крупных размерах.
Получив отказ, 28-летний молодой человек позвонил пострадавшему и пригласил на встречу в один из ресторанов Еревана. В ходе встречи, на которой присутствовали и другие лица, молодой человек, угрожая пострадавшему и членам его семьи применением силы, продолжал требовать крупную сумму, вместе с группой лиц вновь применив силу к 30-летнему мужчине и его другу, пришедшему с последним на встречу.
Н. Карапетяну и его другу предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 18("Вымогательство в целях получения имущества в особо крупных размерах") Уголовного кодекса Армении. В отношении них избрана мера в пресечения в виде подписки о невыезде.
Предприниматель Ваге Паразян выступает с обвинениями в адрес Самвела Карапетяна, утверждая, что тот отобрал у него бизнес. По словам предпринимателя, Карапетян, воспользовавшись своими связями среди правоохранителей РФ, обанкротил своих конкурентов, в результате чего он эмигрировал в Армению. По словам Паразяна, Карапетяны отыскали его и в Армении и предъявили ему счет в размере 10 млн. евро.  Указание о проведении допроса Самвела Карапетяна в рамках уголовного дела, находящего в ведении СК,  дала Прокуратура.