ՄԻՊ-ի և իշխանության հարաբերությունները պարզ չեն եղել. Նիկոլ Փաշինյան 11/26/2019   12:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս 15 տարիների ընթացքում ՄԻՊ-ի և իշխանության հարաբերությունները պարզ հարաբերություններ չեն եղել։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ՄԻՊ-ի 15 ամյակին նվիրված համաժողովում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ նախկինում առաջին երեք մարդու իրավունքների պաշտպանները չեն պաշտոնավարել մինչև իրենց ժամկետի ավարտը և հրաժարական են տվել, ինչը հանրայնորեն ընկալվել է որպես ՄԻՊ-ի և իշխանությունների միջև առկա խորը հակասությունների առկայություն։
Ըստ վարչապետի՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության համար նոր պայմաններ են ստեղծվել։
«Հեղափոխությունը ստեղծել է անհրաժեշտորեն մի միջավայր, որտեղ մարդը ոչ միայն դեկլարատիվ, այլև՝ փաստացի բարձրագույն արժեք է և նրա իրավուննքերի պաշտպանությունը Կառավարության, իշխանության առջև դրված խնդիր է»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ սա չի նշանակում, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն գտնվում է իդելական վիճակում, այլ նշանակում է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ՀՀ կառավարության համար նույնպիսի առաջնահերթություն է, ինչպիսին է ՄԻՊ-ի համար։
Վարչապետն ընդգծեց, որ ՄԻՊ-ի գործունեությունը ՀՀ ԱԺ-ն, Կառավարությունը կարևորվում է ։
«Այդ պաշտպանությւոնը՝ մարդու իրավունքները հենված են այն պարզ գիտակցման վրա, որ բոլոր մարդիկ ՀՀ-ում հավասար են օրենքի առաջ։ Մարդկանց անհավասարություններն օրենքի առաջ առաջին հերթին ստեղծում են կոռուպցիա»,- ասաց վարչապետը։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ այսօր ժողովրդավար երկիր է։
«ՀՀ-ն այսօր աներկբա ժողովրդավարական երկիր է, բայց այդ ժողովրդավարությունը հիմա գոյություն ունի ՀՀ-ում որպես էմոցիոնալ արտահայտություն, և դա 2018-ին ոչ բռնի թավշյա հեղափոխության էմոցիանալ շարունակությունն է: Հիմա կարիք ունենք մեր երկրի ժողովրդավարությունը ուժեղ դարձնել ինստիտուցիոնալ առումով, որ դրա ապագան որևէ լիդերի, անձի, քաղաքական կուսակցության ճաշակից, տրամադրությունից ու հայեցողությունից կախված չլինի»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ում մեծագույն մարտահրավերը դատական անկախ համակարգի կայացումն է։
«ՀՀ-ում արձանագրում ենք, որ օրենսդիր ու գործադիր իշխանությանը զուգահեռ դատական իշխանությունն է նաև, որ նպաստել է մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումներին: Այսօր մեզ համար առաջնային մարտահրավեր է ունենալ անկախ դատական համակարգ:Ես ուզում եմ արձանագրել կառավարության կամքը՝ մեզ ամենևին չի հետաքրքրում հսկողության տակ գտնվող դատական համակարգը և մենք սկզբունքորեն դեմ ենք վերահսողության տակ գտնվող դատական համակարգ ունենալուն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ դատական համակարգը վերից վար պետք է ենթարկվի խորքային փոփոխությունների։
09:58 26/11/2019  |  ՄամուլՀԱԿ-ում երբեք էլ Փաշինյանով ոգեւորված չեն եղել. նրանք չեն մոռացել Նիկոլի առաջին «դավաճանությունը». «Իրատես»
09:52 26/11/2019  |  ՄամուլՎարչապետի կողքին կանգնելն արդեն զորակցության նշան է. ԿԳՄՍ նախարարը խուսափում է հանդիպումից. «Հրապարակ
09:25 26/11/2019  |  Մամուլ«Առաջին հերթին հարցեր պիտի տանք Փաշինյանի զինվորական գծով խորհրդական Արշակ Կարապետյանին». «168 ժամ»
18:03 25/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶՈւ-ում սննդի նոր կարգի ներդրումը կառավարության համար ունի կարևոր նշանակություն. վարչապետի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն
15:17 25/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանության բաժնում քաղաքացուց ցուցմունք կորզելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ

Взаимоотношения омбудсмена и властей Армении не были простыми - Пашинян 11/26/2019   12:44  |  Лента новостей
За эти 15 лет взаимоотношения омбудсмена и властей Армении не были простыми. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая с речью на международной конференции по случаю 15-летия основания института Защитника прав человека в РА.
Он отметил, что трое бывших омбудсменов подали в отставку до истечения срока своих полномочий, что было воспринято в обществе как наличие глубоких противоречий между Защитником прав человека и властями.
По словам премьера,  для защиты прав человека созданы новые условия.
“Революция создала некую необходимую среду, где человек не декларативно, а фактически является высшей ценностью, и защита его прав – стоящая перед правительством и властью задача”, - отметил Пашинян.
Как указал он, это не означает, что защита прав человека находится в идеальном состоянии. Это, как указал премьер, означает, что защита прав человека, такой же приоритет, как и для омбудсмена.
Премьер-министр подчеркнул, что правительство и парламент придают важное значение деятельности Защитника прав человека. “Эта защита, права человека зиждутся на том простом понимании, что все люди в Армении равны перед законом. Неравенство людей перед законом в первую очередь создают коррупцию”, - считает премьер.
По словам Никола Пашиняна,  Армения нынче является демократической страной.
“Сегодня Республика Армения, несомненно, - демократическая страна. Однако эта демократия существует в Армении как эмоциональное высказывание, и это продолжение экспрессии бархатной ненасильственной революции 2018 года. Теперь возникла необходимость в укреплении демократии в институциональном плане, дабы ее будущее не зависело от вкуса, настроений и усмотрения какого-либо лидера, человека или политической партии”, - подчеркнул Пашинян.
По его словам, серьезнейшим задачей для Армении является становление независимой судебной системы. “В Армении мы констатируем, что  массовому попиранию прав человека наряду с законодательной и исполнительной ветвями власти способствовало и судебная власть. Сегодня первоочередной задачей для нас является создание независимой судебной системы. Я хочу подтвердить волю правительства – нас вовсе не интересует находящаяся под контролем судебная система, и мы принципиально против того, чтобы иметь подконтрольную судебную систему”, - сказал Никол Пашинян.
Он также подчеркнул, что судебная система сверху донизу должна подвергнуться глубоким преобразованиям.