Դատարանը փաստել է նախաքննական մարմնի ապօրինությունը՝ Արսեն Բաբայանի ձերբակալությունը համարվեց ոչ իրավաչափ, բայց կալանավորվեց 10/24/2019   12:42  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը քիչ առաջ հավաստեց, որ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի ձերբակալությունը եղել է ոչ իրավաչափ՝ բավարարելով ձերբակալության որոշման դեմ փաստաբանների բողոքը։
Միաժամանակ դատարանը բավարարել է քննիչի միջնորդությունը՝ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին։
Հիշեցնենք, որ Արսեն Բաբայանը ձերբակալվել էր հոկտեմբերի 21-ին՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով։ Հասարակական-քաղաքական շրջանակներն անմիջապես հայտարարեցին, որ ձերբակալությունը եղել է ապօրինի։ «Հայաստանի Հանրապետությունում որևէ անձ չի կարող ազատությունից զրկվել, այդ թվում՝ ձերբակալվել կամ կալանավորել, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն արարքների համար, որոնք կատարվել են մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 21-ը համաձայն՝ «Էրեբունի-երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի»,- հայտարարել էր սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
Նույն օրը փաստաբանները բողոք էին ներկայացրել դատարան՝ վիճարկելով ձերբակալելու որոշումը։Սակայն դատարանը դրա քննությունը ձգձգեց՝ ժամանակ տալով նախաքննական մարմնին հիմքեր ներկայացնել կալանավորման համար։ Արդյունքում Արսեն Բաբայանին մեղադրանք առաջադրվեց ոչ միայն կեղծիք կատարելու, այլ նաեւ ՍԴ լիազորություններին տիրանալուն օժանդակելու համար եւ միջնորդություն ներկայացվեց դատարան՝ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու համար։
Դատարանն այսօր, փաստորեն, բավարարել է թե փաստաբանների բողոքը՝ ձերբակալությունը համարելով ոչ իրավաչափ, թե քննիչի միջնորդությունը՝ կալանավորելով Արսեն Բաբայանին։
Այդպիսով՝ ցույց տալով, որ փաստաբանների ենթադրությունները ճիշտ էին՝ դատարանը գործել է նախաքննական մարմնի հետ համաձայնեցված։

Суд посчитал неправомерным задержание Арсена Бабаяна, но удовлетворил ходатайство об его аресте 10/24/2019   13:12  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана немногим ранее констатировал неправомерность задержания бывшего заместителя  главы аппарата Национального Собрания Армении Арсена Бабаяна, удовлетворив жалобу защиты на решение о задержании.
При этом суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Арсена Бабаяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, что Арсен Бабаян был задержан 21-го октября по подозрению в совершении служебного подлога. В общественно-политических кругах назвали задержание Бабаяна незаконным.
Специалист по конституционному праву Гоар Мелоян заявила, что никто не может быть задержан или заключен под стражу из-за действий, предусмотренных частью 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении, совершенных до 21-го октября 2018 года, при наличии закона "Об объявлении амнистии по уголовным делам в связи с 2800-летием основания Эребуни-Еревана и 100-летием провозглашения независимости Первой Республики Армения". И этого не могут не знать правоохранительные органы Армении.
В тот же день адвокаты подали в суд жалобу, оспорив решение о задержании. Однако суд тянул с рассмотрением с жалобы, тем самым предоставив следствию время на предъявление оснований для заключения под стражу. В итоге Арсену Бабаяну было предъявлено обвинение не только в совершении служебного подлога, но и в пособничестве в завладении полномочиями КС. В суд было подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
Суд сегодня удовлетворил как жалобу адвокатов, посчитав задержание неправомерным, так и ходатайство следователя об аресте Арсена Бабаяна.
Таким образом, показав, что предположения адвокатов были верны, суд действовал по согласованию с органом предварительного следствия.