ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ չընդունեց 25 տարին չլրացած անձանց ԱԱԾ տնօրեն և ոստիկանապետ նշանակելու օրենքի նախագիծը 10/23/2019   11:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօր երկրորդ ընթերցմամբ չընդունեց աղմկահարույց նախագիծը, ըստ որի ԱԱԾ տնօրենի և ոստիկանապետի պաշտոնները դառնում են քաղաքական։ Այն մերժվեց 15 կողմ և 94 դեմ ձայներով։
Մինչ քվեարկությունը ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ խմբակցությունը նախագծին դեմ է քվեարկելու։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն էլ առաջարկեց «ԱԺ կանոնակարգ օրենքի» համաձայն, նախագիծը վերադարձնել առաջին ընթերցման կարգավիճակի։
«Սա հնարավորություն կտա 2 շաբաթյա ժամկետում նորից գրավոր առաջարկներ ստանալ, քննարկել և հետ վերադառնալ նույն մակարդակին»,-ասաց Մարուքյանը։
Ազգային ժողովը համաձայնություն տվեց Մարուքյանի առաջարկին։ Այն 113 կողմ ձայնով ուղարկվեց գրավոր առաջարկների ստացման փուլ:
Հիշեցնենք, որ նախագծի առաջարկված փոփոխությունների համաձայն ԱԱԾ տնօրեն կամ ոստիկանապետ կարող է նշանակվել 25 տարին լրացած, վերջին 4 տարում միայն Հայաստանի քաղաքացի հանդիսացող, վերջին 4 տարում Հայաստանում մշտապես բնակվող և հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք:
11:20 23/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍա այն բացառիկ նախագծերից է, որի վերաբերյալ բացասական որևէ կարծիք չի ստացվել. Արդարադատության նախարար տեղակալ
11:01 23/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսուհետ քաղաքացիները կկարողանան արձանագրել այլ վարորդների կողմից ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումները
10:58 23/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿենդանիների դեմ դաժան վերաբերմունքը քրեականացնող օրենքն ընդունվեց
11:09 22/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանը չընդունեց ԼՀԿ-ի նախագաիծը
16:23 02/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը նախատեսում է Ֆիննախին կից ստեղծել վերահսկողության խորհուրդ
15:56 02/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն քննարկում է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքում» փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը

Парламент Армении во втором чтении отклонил новые требования при назначении глав СНБ и Полиции 10/23/2019 12:59 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении в среду во втором чтении не приняло резонансный законопроект, предусматривающий новые требования при назначении глав Службы национальной безопасности и Полиции, в частности, признающий эти должности политическими.
Законопроект поддержали 15 депутатов, против высказались 94 парламентария.
До голосования депутат от правящей силы “Мой шаг” Анна Карапетян сообщила, что фракция проголосует против законопроекта.
В свою очередь глава фракции “Просвещенная Армения" Эдмон Марукян предложил в соответствии с законом о регламенте НС вернуть законопроекту статус рассмотренного "в первом чтении".
“Это позволит в двухнедельный срок обсудить поступившие ключевые предложения и вернуться на прежний уровень”, - сказал он.
Парламент одобрил предложение Марукяна.
Напомним, согласно предлагаемым поправкам, на должности глава СНБ и Полиции может быть назначен достигший 25 лет кандидат, который как минимум 4 года является только гражданином Армении, последние 4 года проживает в республике и владеет армянским языком.