Նարեկ Մութաֆյանը կմնա կալանքի տակ. Վերաքննիչը մերժեց պաշտպանների բողոքը 10/23/2019   16:19  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Անդրանիկ Մնացականյանի նախագահությամբ, մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներից Նարեկ Մութաֆյանին կալանավորելու դատարանի որոշման դեմ պաշտպանի ներկայացրած բողոքը։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Վահե Եփրիկյանը։
«Այս պահին որոշման բովանդակությանը ծանոթ չենք։ Երբ ծանոթանանք, ավելի մանրամասն կանդրադառնանք դրա մեկնաբանմանը։ Այս պահին կարող եմ փաստել մեկ բան՝ տոտալ իրավախայտառակությունն ուղղակի շարունակվում է և նման բարդակի վերածել իրավական, դատական համակարգն ուղղակի սարսափելի է»,-ասաց Վահե Եփրիկյանը՝ ընդգծելով, որ նման դատարկ միջնորդությունը համարվում է հիմնավոր և պատճառաբանված։
Վահե Եփրիկյանը Նարեկ Մութաֆյանի կալանքի տակ գտնվելը որակեց որպես ապօրինություն։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, սեպտեմբերի 27-ի ուշ երեկոյան դատավոր Աննա Դանիբեկյանին, ում վարույթում է գտնվում Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը, մոտեցել են երկու երիտասարդ՝ Սարգիս Օհանջանյանը և Նարեկ Մութաֆյանը, ու ֆեյսբուքում ուղիղ եթերով հեռարձակում միացնելով, հետաքրքրվել, թե արդյոք նա կա՞ «վնգստացող դատավորների ցանկում»:
Դեպքին անմիջապես անձագանքել էր Բարձրագույն դատական խորհուրդը` նշելով, որ դատավորին տրվել է թիկնապահ, իսկ ԲԴԽ նախագահը մեկնել էր դեպքի վայր։ Հավելենք, որ Աննա Դանիբեկյանը կատարվածի վերաբերյալ հաղորդում էր ներկայացրել Ոստիկանությանը։
Հետագայում դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ 343-րդ հոդվածի 3-րդ մասով,սակայն մեղադրանքն առաջադրվել էր 332-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ արդարադատությանը խոչընդոտելու համար։
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, ինչի վերաբերյալ փաստաբանը ներկայացրել է վերաքննիչ բողոք։ Ներկայումս քննարկվում է Մութաֆյանի խափանման միջոցի հարցը։
Վահե Եփրիկյանը նշեց, որ պատրաստվում են բողոքարկել, ինչպես ննաև առանձին գրավի միջնորդություն ներկայացնել։
19:36 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում գործում է երկու օրենսգիրք՝ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը և Նիկոլի օրենսգիրքը. Անահիտ Մութաֆյան
19:22 14/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՆարեկ Մութաֆյանին և Սարգիս Օհանջանյանին կալանավորելու որոշումները բողոքարկվել են
17:53 07/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ազատություն քաղբանտարկյալ Նարեկ Մութաֆյանին եւ Սարգիս Օհանջանյանին» . բողոքի ակցիա դատարանի շենքի առջեւ (տեսանյութ)
15:26 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍա վախի մթնոլորտ ձեւավորել է, ամեն ինչ արվում է, որ ոչ ոք չկարողանա իշխանությունների դեմ նույնիսկ խոսել. Լուսինե Սահակյան
15:14 30/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԵթե վարչապետը չշրջանառեր «վնգստացող դատավորներ» արտահայտությունը, Նարեկ Մութաֆյանն ու Սարգիս Օհանջանյանը նույնպես դա չէին օգտագործի

Апелляционный суд Армении оставил под стражей одного из сторонников Кочаряна 10/23/2019   17:22  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Андраника Мнацаканяна отклонил жалобу защиты на решение суда общей юрисдикции об аресте одного из сторонников второго президента Армении Роберта Кочаряна – Нарека Мутафяна. Об этом в беседе с журналистами заявил адвокат Ваге Еприкян.
“Я пока не знаком с содержанием решения. Когда ознакомлюсь, тогда подробно коснусь его трактовки. В данный момент могу лишь констатировать, что тотальный правовой позор продолжается. Превращать судебно-правовую систему в такой бардак просто ужасно”, - сказал Ваге Еприкян, подчеркнув, что подобное пустое ходатайство считается обоснованным и мотивированным.
Адвокат квалифицировал содержание Нарека Мутафяна под стражей как беззаконие.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, поздно вечером 27-го сентября к судье Анне Данибекян, в ведении которой находится дело Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников, подошли двое молодых людей - Саркис Огаджанян и Нарек Мутафян, которые в прямом эфире на Facebook интересовались у нее, значится ли она в списке “скулящих судей”.
На инцидент немедленно отреагировал Высший судебный совет, сообщив, что судье был предоставлен телохранитель, а глава ВСС отправился на место происшествия. Добавим, что Анна Данибекян подала в Полицию заявление в связи с произошедшим. Впоследствии по факту случившегося было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 343 (“Неуважение к суду”), однако обвинение было предъявлено по части 1 статьи 332 (“Воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию”)  УК Армении.
В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Это решение адвокат обжаловал в Апелляционном суде.
Ваге Еприкян заявил о планах обжаловать решение, а также о намерении подать отдельное ходатайство об освобождении своего подзащитного под залог.