«Պետք է աշխատենք հայ-մոլդովական առևտրատնտեսական, քաղաքական կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ». ՀՀ վարչապետ 10/01/2019   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ, ով Հայաստան է ժամանել ԵԱՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով Մոլդովայի նախագահին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
հարգելի բարեկամներ,
ուրախ եմ ողջունել Ձեզ Երևանում՝ Հայաստանի մայրաքաղաքում։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մենք բավական հաճախ ենք հանդիպել, և մեր միջև ձևավորվել են բավական ջերմ հարաբերություններ։ Հուսով եմ և վստահ եմ, որ այդ հարաբերությունները նաև շատ օգտակար կլինեն մեր երկրների միջև հարաբերությունների համար, և շատ ուրախ եմ, որ այսպիսի հնարավորություն ունեմ՝ Ձեզ հետ քննարկելու մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցերը։ Մենք պետք է աշխատենք մեր առևտրատնտեսական, քաղաքական կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ։ Կարծում եմ, որ այսօր իրապես կան այդպիսի հնարավորություններ, պետք է ուղղակի օգտագործել։ Հատկապես Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում մեր համագործակցությունը նոր հնարավորություններ է բացում, և ես վստահ եմ՝ իրապես աշխատելու պարագայում կոնկրետ արդյունքներ կունենանք»։
Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը, շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի վարչապետին ջերմ ընդունելության համար, նշել է.
նախևառաջ շատ ուրախ եմ կրկին գտնվել Երևանում։ Վերջին 2.5 տարում արդեն 3-րդ անգամ եմ Երևանում։ Հուսով ենք, որ Դուք մոտակա ժամանակներում Ձեր առաջին պաշտոնական այցը կկատարեք Մոլդովայի Հանրապետություն։ Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ Ձեզ հրավիրել Մոլդովա։
Գիտեք, որ մեր երկրների միջև ավանդաբար գոյություն ունեն շատ լավ, բարեկամական հարաբերություններ բոլոր ուղղություններով։ Իհարկե, մենք կցանկանայինք, որպեսզի առևտրաշրջանառության մակարդակի առումով ավելի արագ առաջ շարժվենք։ Այս առնչությամբ կարելի է Ձեր այցին զուգահեռ կազմակերպել Հայ-մոլդովական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացումը, որը վաղուց չի գումարվել։  Մենք  հիմա հաստատում ենք միջկառավարական հանձնաժողովի մոլդովական կողմի կազմը։ Այդ պատճառով հուսով եմ, որ մյուս տարվա սկզբին կկայանան Ձեր պաշտոնական այցը և Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկրի կարգավիճակ ստանալու հարցում Մոլդովային աջակցելու համար։ Նախորդ տարի մայիսի 14-ին Մոլդովան դարձավ առաջին երկիրը, որն ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկրի կարգավիճակ ստացավ։ Մեզ համար սա շատ հետաքրքիր, հեռանկարային հարթակ է. որպես դիտորդ երկիր՝ մենք նախագահի մակարդակով մասնակցում ենք բոլոր նիստերին, մասնակցում են իմ գործընկերները, նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչները։ Կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ շատ լուրջ, լավ ներուժ ունենք։
Երևի տեղյակ եք, որ հունիսի սկզբին Մոլդովայում տեղի ունեցան քաղաքական փոփոխություններ. մենք ունենք խորհրդարանական մեծամասնություն, նոր կառավարություն ենք ձևավորել, որն ստացել է և ներկայում ունի Մոլդովայի Հանրապետության բնակչության շուրջ 80 տոկոսի աջակցությունը։ Մոլդովայի 28 տարվա անկախությունից ի վեր այսպիսի ներքին կոնսենսուս առաջին անգամ է արձանագրվում, որն ամրապնդված է նաև արտաքին քաղաքական կոնսենսուսով։ Դա մեզ լավ հնարավորություն է տալիս առաջ շարժվել արտաքին առևտրի, արտաքին քաղաքական կապերի զարգացման ուղղությամբ։ Ես նաև նհուսով եմ, որ մեր երկկողմ հարաբերությունները և՛ իմ այցից, և՛ Ձեր պաշտոնական այցից հետո կբարձրանան այլ մակարդակի»։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ փաստացի իր՝ Մոլդովա պաշտոնական այցի կապակցությամբ կոնկրետ ժամկետներն արդեն նախանշված են, և այժմ պետք է աշխատել արդյունավետ օրակարգ մշակելու ուղղությամբ։ Հայաստանի վարչապետը ողջունել է Մոլդովայում քաղաքական իրավիճակի կայունությունը, ինչը կնպաստի երկրի առաջընթացին և գործընկեր պետությունների հետ համագործակցության զարգացմանը։
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Դոդոնը քննարկել են Հայաստանի և Մոլդովայի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հակամարտությունների կարգավորման հարցի շուրջ։ Անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ինչպես նաև Մերձդնեստրի հետ կապված իրավիճակին։
Կողմերն ընդգծել են հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարևորությունը՝ տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և զարգացման համատեքստում և փոխադարձ աջակցություն հայտնել այդ գործընթացում։

Пашинян и Додон обсудили возможности развития сотрудничества между Арменией и Молдовой в различных сферах 10/01/2019   16:19  |  Лента новостей
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня провел встречу с президентом Республики Молдова Игорем Додоном, который прибыл в Армению для участия в заседании Высшего Евразийского экономического совета, сообщает пресс-служба правительства РА.
Приветствуя президента Молдовы, премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил:
“Уважаемый господин президент,
Рад приветствовать Вас в Ереване - столице Армении. За последний год мы встречались довольно часто, и между нами сформировались довольно теплые отношения. Надеюсь и уверен, что эти отношения будут очень полезны также для отношений между нашими странами, и я очень рад такой возможности обсудить с Вами вопросы дальнейшего развития наших отношений. Мы должны работать в направлении укрепления наших торгово-экономических, политических связей. Думаю, сегодня действительно есть такие возможности, нужно просто их использовать. Особенно, наше сотрудничество в рамках Евразийского экономического союза открывает новые возможности, и уверен, что если реально поработаем, мы достигнем конкретных результатов”.
Президент Молдовы Игорь Додон, поблагодарив премьер-министра Армении за теплый прием, отметил:
Во-первых, я очень рад снова побывать в Ереване. Я за последние 2.5 года уже третий раз в Ереване. Очень надеемся, что Вы в ближайшее время осуществите первый официальный визит в Республику Молдова. Хочу в самом начале еще раз официально Вас пригласить в Молдову.
Вы знаете, что между нашими странами традиционно существуют очень дружественные, хорошие отношения по всем направлениям. Конечно, мы бы хотели, чтобы по уровню торговли мы двигались быстрее. В этой связи, может быть, одновременно с Вашим визитом можно организовать и проведение заседания Армяно-молдавской межправительственной комиссии, которое давно не созывалось. Мы сейчас утверждаем состав молдавской стороны межправительственной комиссии. Поэтому я очень надеюсь, что в начале следующего года состоится Ваш официальный визит и заседание межправительственной комиссии.
Хочу поблагодарить за поддержку Молдовы в получении статуса страны-наблюдателя при ЕАЭС. В прошлом году, 14 мая, Молдова стала первой страной, которая получила статус страны-наблюдателя при ЕАЭС. Для нас это очень интересная, перспективная площадка. В качестве наблюдателя мы участвуем на уровне президента во всех заседаниях, участвуют мои коллеги, представители аппарата президента. Я думаю, что в этом направлении у нас есть очень серьезный, хороший потенциал.
Наверняка Вы знаете, что в начале июня в Молдове произошли политические изменения: у нас сейчас есть парламентское большинство, мы сформировали новое правительство, которое получило и сейчас поддерживается около 80% населения Республики Молдова. Впервые за 28 лет независимости Молдовы фиксируется такой внутренний консенсус, он закреплен также и внешнеполитическим консенсусом. Это дает нам хорошую возможность двигаться дальше и по внешней торговле, и по внешнеполитическим связям. Я также уверен, что наши двусторонние отношения после моего визита, и после Вашего официального визита поднимутся на новый уровень”.
Никол Пашинян отметил, что, фактически, в связи с его официальным визитом в Молдову уже намечены конкретные сроки, и сейчас нужно работать над разработкой эффективной повестки дня. Премьер-министр Армении приветствовал стабильность политической ситуации в Молдове, что будет способствовать прогрессу страны и развитию сотрудничества со странами-партнерами.
Премьер-министр Пашинян и президент Додон обсудили возможности развития сотрудничества между Арменией и Молдовой в различных сферах. Собеседники обменялись мнениями по вопросу урегулирования конфликтов. Стороны коснулись карабахского конфликта, а также ситуации с Приднестровьем.
Стороны подчеркнули важность мирного урегулирования конфликтов в контексте региональной стабильности, безопасности и развития, а также выразили взаимную поддержку в этом процессе.