720մլն Արդարադատության նախարարությանը՝ մարտի 1-2-ին մահացածների իրավահաջորդներին և տուժածներին աջակցելու համար 09/05/2019   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը սեպտեմբերի 5-ի նիստում որոշեց Արդարադատության նախարարությանը կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացնել 720 մլն ՝ աջակցելու 2008թ. մարտի 1-2-ին զոհվածների իրավահաջորդներին և այդ իրադարձությունների ժամանակ տուժածներին։
«Գումարը կազմվել է ՀՔԾ-ի տրամադրած տեղեկությունների հիման վրա։ 30 մլն կտրամադրվի մահացած անձանց իրավահաջորդներին, 15 մլն ծանր վնասվածքների դեպքում և 5 մլն միջին ծանրության վնասվածքի դեպքում»,-նշեց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրեց, որ սա ոչ թե փոխհատուցում է, այլ աջակցություն. «Փոխհատուցման հարցի վերաբերյալ որոշումներ պետք է կայացնենք ՄԻԵԴ-ի կողմից կայացված որոշումների հիման վրա։ Քանի որ չգիտենք, թե ՄԻԵԴ-ն այս հարցով երբ կկայացնի որոշումներ, չստացվի այնպես, որ կառավարությունը մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդների և տուժածներին աջակցություն ցուցաբերելու որևէ միջոց չի ձեռնարկում»,-ընդգծեց վարչապետը։
11:27 05/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ է տալու մեր երեխաներին այն ուսուցիչը, որը 25 հազ դրամով է աշխատում (տեսանյութ)
11:18 05/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳործադիրը ԿԳՄՍ-ին գումար հատկացրեց՝ ուսուցիչների աշխատավարձը 10 տոկոսով բարձրացնելու համար
11:51 29/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳործադիրը մեկ շաբաթվա ընթացքում քննարկել է 34 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագիր

Минюст Армении получил 720 млн. драмов для оказания помощи правопреемникам погибших и пострадавшим в марте 2008 года 09/05/2019 13:57 | Лента новостей
Правительство Армении на сегодняшнем заседании решило выделить Министерству юстиции 720 миллионов драмов на оказание содействия правопреемникам погибших и пострадавших в ходе событий 1-2 марта 2008 года в Ереване.
Как сообщил глава Минюста Армении, родным погибших будет предоставлено по 30 миллионов драмов, лицам, получившим тяжкие телесные повреждения – по 15 миллионов и по 5 млн. драмов будет выделено лицам, получившим травмы средней тяжести.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уточнил, что это не компенсация, а содействие.
По его словам, решения о компенсации должны быть приняты на основании постановлений Европейского суда по правам человека(ЕСПЧ).