ԲԴԽ-ն բավարարել է Դ.Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու թույլտվության վերաբերյալ միջնորդությունը 07/29/2019   11:24  |  Դատական ռեպորտաժներ
Բարձրագույն դատական խորհուրդը երկու դրվագով բավարարել է Դատախազության միջնորդությունը, իսկ մեկով՝ մերժել։ Այս մասին տեղեկանում ենքԲարձրագույն դատական խորհրդի տարածած պաշտոնական հաղորդագրությունից։
Նշենք, որ հուլիսի 26-ին Դատախազությունը միջնորդություն էր ներկայացրել ԲԴԽ Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու թույլտվության վերաբերյալ։ Հաղորդագրությունում մասնավորապես ասված է.
«Սույն թվականի հուլիսի 26-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի կողմից Բարձրագույն դատական խորհուրդ է ներկայացվել միջնորդություն՝ երեք դրվագով Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 314 հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնեական կեղծիք) հատկանիշներով քննվող քրեական գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու մասին։ Բարձրագույն դատական խորհուրդը, 2019 թվականի հուլիսի 26-ին քննելով միջնորդությունը, լսելով ինչպես ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Է Հարությունյանին, այնպես էլ դատավոր Դ․ Գրիգորյանին, որոշել է ներկայացված միջնորդությունը երկու դրվագներով բավարարել, իսկ մեկով՝ մերժել։
Որոշումը հրապարակվել է 2019թ. հուլիսի 27-ին։ Ելնելով վերոգրյալից՝ օրենքի ուժով կասեցվել են նաև դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները»։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն զրուցել էր ԲԴԽ անդամ Գրիգոր Բեքմեզյանի հետ՝ հարցնելով արդյո՞ք այսօր ԲԴԽ-ն կանգնած է դատավորների կողքին։ Նշենք, որ ԱԺ-ում ԲԴԽ անդամ ընտրվելու ժամանակ նա նմանատիպ հայտարարությամբ էր հանդես եկել, որ դատավորները նեղսրտում են՝ ԲԴԽ-ն իրենց կողքին կանգնած չէ։ ԲԴԽ անդամը մեր հարցին ի պատասխան ասաց. «Այո։ Կցանկանամ, որ այս գործը չկապենք իմ ասածի հետ, որովհետև դրանք տարբեր բաներ են», - ասաց Գրիգոր Բեքմեզյանը
18:15 22/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախշուն Տավարացյանի լիազորությունները՝ որպես ԲԴԽ անդամ, դադարեցվել են. ԲԴԽ

Высший судебный совет Армении удовлетворил ходатайство о даче согласия на уголовное преследование судьи Давида Григоряна 07/29/2019   11:57  |  Лента новостей
Высший судебный совет Армении удовлетворил по двум эпизодам ходатайство Прокуратуры, а по третьему – отклонил. Об этом говорится в официальном заявлении, распространенном ВСС в понедельник.
Отметим, что 26-го июля Прокуратура подала в Высший судебный совет Армении ходатайство о выдаче разрешения на начало уголовного преследования судьи Давида Григоряна.
“26-го июля с.г. и.о. генпрокурора РА подал в Высший судебный совет ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении судьи Давида Григоряна по уголовному делу, расследуемому по признакам части 1 статьи 314(“Служебный подлог”) Уголовного кодекса РА по трем эпизодам. Высший судебный совет, рассмотрев 26 июля 2019 года ходатайство, выслушав как заместителя генпрокурора РА Арутюняна, так и судью Д. Григоряна, постановил удовлетворить поданное ходатайство по двум эпизодам, а по одному – отклонить”, - говорится в сообщении.
Решение было обнародовано 27-го июля 2019 года. Исходя из вышеизложенного, в силу закона приостановлены полномочия судьи Давида Григоряна.
Ранее “ФактИнфо” побеседовал с членом Высшего судебного совета Григором Бекмезяном, поинтересовавшись, стоит ли рядом с судьями. Отметим, что в ходе избрания членом ВСС в парламенте он выступил с подобным заявлением, что судьи сетуют на то, что ВСС их не поддерживает.
Я бы хотел, чтобы это дело не связывали с моими высказываниями, поскольку это – разные вещи”, - сказал в ответ Григор Бекмезян.