Հուլիսի 29-ի Հուրգադա-Երևան չվերթը նույնպես չեղարկվել է 07/26/2019   17:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօր արտահերթ նիստ է հրավիրել Եգիպտոսում գտնվող քաղաքացիների Հայաստան տեղափոխման ծառայությունների  իրականացման համար ՀՀ ԱԳՆ-ին  2019 թվականի պահուստային ֆոնդից գումար հատկացնելու համար։  ԱԳՆ-ն ներկայացրել է  47,198.8 հազ. դրամի հայտ։
Հարցը զեկուցելու է արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նշենք, որ հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երևան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայում գտնվում է 119 ՀՀ քաղաքացի։ ՀՀ դեսպանության տեղեկություններով՝ չվերթը չեղարկվել է A&R հայկական տուր օպերատորի կողմից հունակա «Orange to Fly» ավիաընկերության նկատմամբ ունեցած ֆինանսական պարտականությունները չկատարելու պատճառով։ Ըստ նախարարի՝  չեղարկվել է ևս մեկ չվերթ, որը նախատեսված էր հուլիսի 29-ին,  ինչը ենթադրում է, որ նույն խնդրի առաջ են կանգնելու ևս 100-ից ավելի (ճշգրիտ թիվը ներկայումս հստակեցվում է) ՀՀ քաղաքացիներ:
ՀՀ դեսպանությունը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հունական «SpotAir» ընկերության հետ Հուրգադա-Երևան երկու չվերթ կազմակերպելու կապակցությամբ (ս.թ. հուլիսի 26-ին և հուլիսի 29-ին)։ Ս.թ. հուլիսի 26-ի թռիչքի իրականացման համար, ԵԱՀ ՀՀ դեսպանությունից  վերոնշյալ ավիաընկերությանը պահանջել է մինչև թռիչքի իրականացումը կանխիկ վճարել 47121 դոլար: Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝  հուլիսի 29-ի թռիչքի իրականացման համար «SpotAir» ավիաընկերությունը պահանջել է մինչև թռիչքի իրականացումը կատարել բանկային փոխանցում:
«Հաշվի առնելով վերոնշյալը, ինչպես նաև Հուրգադայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների համար ստեղծված անելանելի իրավիճակը, նպատակահարմար ենք համարում համաձայնվել «SpotAir» ընկերության ներկայացրած պայմաններին», - նշված է ԱԳՆ-ի ներկայացրած պաշտոնական փաստաթղթում:
12:40 19/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ու Մալագան քննարկել են մի շարք ոլորտներում կապերի զարգացման հեռանկարները

Запланированный на 29 июля рейс Хургада-Ереван тоже отменен - МИД Армении 07/26/2019   17:37  |  Лента новостей
Правительство Армении сегодня созвало внеочередное заседание для предоставления МИД из резервного фонда 2019 года средств на организацию возвращения на Родину граждан РА, застрявших в Египте. МИД представило заявку на получение 47,198.8 драмов.
Докладчиком по вопросу выступит глава МИД Армени Зограб Мнацаканян.
Из-за отмены 25 июля рейса Хургада-Ереван №OTF 3703 в Хургаде находятся 119 граждан РА. По данным посольства РА, рейс был отменен из-за невыполнения армянским туроператором A&R финансовых обязательств перед греческой авиакомпанией "Orange to Fly".
Как отмечается в обосновании к проекту решения, представленном МИД Армении, был отменен также запланированный на 29-ое июля той же компанией рейс Хургада-Ереван, что предполагает, что с той же проблемой столкнутся еще свыше 100 (конкретное число уточняется) граждан РА.
Посольство РА достигло договоренности с греческой компанией "SpotAir" по поводу организации двух рейсов Хургада-Ереван (26 и 29 июля с.г.). Для осуществления рейса 26 июля с.г. вышеуказанная авиакомпания потребовала от посольства Армении в Египте до вылета выплатить наличными 47.121 доллар.
Согласно официальной информации, для выполнения полета 29 июля с.г. авиакомпания "SpotAir" потребовала до вылета осуществить банковский перевод.
“С учетом вышеотмеченного, а также создавшейся для находящихся в Хургаде граждан Армении безвыходной ситуации, считаем целесообразным согласиться с представленными  компанией "SpotAir" условиями”, – говорится в документе МИД Армении.