Եվրոպական տեսակետից այլեւս ավարտվել է քրեական դատավարությունը՝ պրն Քոչարյանի դեմ. ֆրանսիահայ փաստաբան 07/22/2019   14:13  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
«Եվրոպական տեսակետից այլեւս ավարտվել է քրեական դատավարությունը՝ պրն Քոչարյանի դեմ»,- «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի ֆրանսիահայ փաստաբան Սեւակ Թորոսյանը. «Մեկ տարվա ընթացքում մարդու իրավունքների եվրոպական խարտիայի նկատմամբ բավականին շատ ոտնձգություններ են եղել, նույնիսկ դիկտատուրաներում նման բան գոյություն չունի, որովհետեւ դիկտատուրայի պարագայում բոլորը խաղում են իրենց դերերը այդ կատակերգության մեջ, նրանց գոնե թույլ են տալիս ելույթ ունենալ՝ առանց ուշադրություն դարձնելու նրանց խոսքին, բայց այն, ինչ տեղի ունեցավ ՀՀ-ում մեկ ամիս առաջ, պատմական նշանակություն ուներ, եւ այդպիսով քրեական դատավարությունն իմաստազրկվեց»,-ասաց նա։
Սեւակ Թորոսյանի խոսքով՝ Քոչարյանի գործով դատավարության խախտումները բաժանվում են չորս փուլի. «Առաջինն այն էր, որ պրն Քոչարյանի դատավորը հայտարարեց կալանավորւմը՝ ելնելով հեռախոսազանգերից, եւ դատավորին պարտադրվեց կալանավորել՝ կուզի նա թե ոչ։ Եվրոպական որեւէ երկրում սա կհանգեցներ դատավորի կամ քաղաքական որեւէ անձի աշխատանքից ազատման ազատման»։
Ըստ Թորոսյանի՝ երկրորդ փուլը եղավ Քոչարյանի կալանքից ազատվելուց հետո, երբ վարչապետը հրահանգեց փակել դատարանների դռները. «Դա ձեւ էր ՝դատարանների վրա ազդելու, որը ընդունելի չէ եւ չի կարելի հանդուրժել»,-ասաց փաստաանը։
Երրորդ փուլը, Սեւակ Թորոսյանի խոսքով, փաստաբանին ելույթի հնարավորություն չտալն էր. «Չորրորդ՝ զառանցանքի հասնող փուլը հակադարձելն էր այն դատարանին, որը ազատություն էր տվել պրն Քոչարյանին, այսինքն՝ վարույթ սկսել այն դատարանի նկատմամբ, որը ազատություն էր շնորհել պրն Քոչարյանին»,-ասաց նա։
Սեւակ Թորոսյանի խոսքով՝ այս չորս փուլերից յուրաքանչյուրը պետք է իր հետեւանքն ունենար՝ նվազագույնը այդ անձանց աշխատանքի ազատման տեսքով. «Ինձ թվում է, թե Հայաստանում բոլորը քնած են, ես դժվարությամբ եմ հասկանում մարդկանց իներտ վիճակը այսօր։ Ես հասկանում եմ, որ կա ճգնաժամ՝ ընդհանուր դատարանների նկատմամբ, եւ կարծում եմ, որ կլինի պատերազմ՝ անկախ դատավորների եւ ստրուկ դատավորերի միջեւ։ Եվ մենք կտեսնենք, թե ինչ կտա անկախ եւ խիզախ դատավորների դիմադրությունը այս  իրավիճակին. կամ անկախ դատավորների պայքարը կհաղթահարի, կամ ես որեւէ ապագա չեմ տեսնում»։
Փաստաբանը նշեց, որ հիշյալ չորս փուլից առնվազն երեքով տեսնում է, որ փորձ է արվել վախեցնել եւ վախեցրել են դատավորներին. «Սակայն ճիշտ հասկացեք. քրեական դատավարությունը միայն մեղավորին պատժելու եւ փոխհատուցումն իրականացնելու մեջ չէ, իրական արդարադատությունը բերում է երկրի իրական բարգավաճմանը, եւ ըստ իս՝ ՀՀում դեռ չկա կապ՝ արդարադատության եւ բարգավաճման միջեւ»,-ասաց Սեւակ Թորոսյանը։

С европейской точки зрения, уголовный процесс против Роберта Кочаряна уже завершен – адвокат из Франции 07/22/2019   15:29  |  Суд по делу второго президента РА
Уголовное судопроизводство против второго президента Армении Роберта Кочаряна, с европейской точки зрения, уже завершено. Об этом, как передает корреспондент “ФактИнфо”, заявил прибывший из Франции адвокат экс-президента Севан Торосян.
“За год в отношении Европейской хартии по правам человека имели место много посягательств. Даже в условиях диктатуры такого нет, потому что в случае с диктатурой все играют свои роли в этой комедии. Им хотя бы позволяют выступать, не обращая внимания на их риторику. Но то, что произошло в Республике Армения месяц назад, - событие исторического значения, которым обессмыслилось уголовное судопроизводство”, - считает он.
По словам Севака Торосяна, нарушения в ходе судебного процесса по делу Роберта Кочаряна делятся на 4 этапа. “На первом этапе судья по делу г-на Кочаряна возвестил об аресте “по звонку’, когда судью вынудили заключить под стражу, хочет  он того или нет. В любом из европейских судов это привело бы к увольнению судьи или кого-либо из политических деятелей”, - сказал он.
Как указал Торосян, на втором этапе, когда Кочаряна освободили из-под стражи, премьер-министр приказал заблокировать здания судов. “Это был способ оказать давление на суды, что неприемлемо и недопустимо”, - заявил адвокат.
На третьем этапе, по словам Севака Торосяна, адвокатам не позволили выступить.
“Четвертый, доходящий до бреда этап, - это противостояние с судом, который освободил г-на Кочаряна, то есть начало производства против суда, который даровал свободу г-ну Кочаряну”, - сказал он.
По словам Севака Торосяна,  каждый из этих этапов должен был возыметь свои последствия, как минимум  в виде увольнения этих лиц.
“Мне кажется, что в Армении все спят. Я с трудом понимаю крайне инертное состояние людей сегодня.  Я понимаю, что есть кризис в целом в отношении судов, и я полагаю, что будет война между независимыми и раболепствующими судьями. И мы увидим, что даст сопротивление независимых и храбрых судей в сложившейся ситуации. Либо независимые судьи в  борьбе одолеют, либо я не вижу какого-либо будущего”, - заявил он.
Адвокат  отметил, что по меньшей мере на трех из четырех вышеупомянутых этапов была предпринята попытка запугать судей.
“Поймите правильно, уголовное судопроизводство не только для того, чтобы наказывать виновного и добиваться возмещения. Настоящее правосудие приводит страну к реальному процветанию, и, на мой взгляд, в РА пока нет связи между правосудием и процветанием”, - сказал Севак Торосян.